WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak zacząć przygodę z zimową wędrówką po górach?

28 styczeń 2020
#PORADY

Uwielbiasz góry, ale nigdy nie miałeś okazji do eksplorowania ich zimą? Nic straconego! Sprawdź materiał wideo, w którym Tomek, autor bloga „W szczytowej fomie” opowiada, jak zacząć przygodę z zimową wędrówką po górach! Sprawdź!


Nie szarżuj za wysoko!

Z głową i z rozsądkiem, a zatem zacznijmy od gór nieco niższych; Beskidy są najlepszym miejscem do stawiania pierwszych kroków na ośnieżonych i zalodzonych szlakach. Zimową przygodę w górach można rozpocząć chociażby w okolicach Żywca w Beskidzie Śląskim czy też Żywieckim i na dobry początek właśnie tutaj warto potrenować swoje możliwości zimą na szczytach. 

Odpowiednia zawartość plecaka

Należy pamiętać o specyfice chodzenia zimą po górach i o fakcie, że raczej będzie nam trudniej i bardziej wymagająco, niż latem. Jeżeli zasypie nas śnieg, być może będziemy musieli zawrócić, a z pewnością trzeba będzie wysoko podciągać nogi, co z kolei kosztuje więcej energii. Potrzebny będzie zatem prowiant z zapasem na nieprzewidziane przygody. Koniecznie należy także zrobić dokładny przegląd sprzętu, jaki zamierzamy ze sobą zabrać. To, co bierzemy ze sobą zimą w góry mocno różni się od ekwipunku, który wykorzystujemy latem na szlaku. Mowa tutaj zarówno o odzieży zewnętrznej, ale i tej wewnętrznej, bliżej ciała. Konieczne są również dodatkowe akcesoria, takie jak rękawiczki, bandany, może ogrzewacze. 

Pamiętaj o specyfice gór

Trasy, które planujemy, powinny być znacznie krótsze, ponieważ zimą pogoda w górach potrafi zmienić się diametralnie: na zmianę może świecić słońce, a za chwilę pojawić się chmura czy burza śnieżna. Naturalnie, na takie warunki również powinniśmy być przygotowani. Ponadto często zdarza się, że choć w mieście na dole mamy słoneczny dzień i przyjemnie praży, mróz w górze może być bardziej uciążliwy i dodatkowo kąsać silnym wiatrem, który potrafi zmniejszyć temperaturę odczuwalną nawet o kilka stopni. Oczywiście, pomimo tych wszystkich trudności, zimowa wędrówka jest zdecydowanie warta wysiłku – widoki w polskich górach wynagradzają wszelkie trudności związane z wdrapaniem się na górę.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!
TURYSTYKA / TREKKING

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!
TURYSTYKA / TREKKING

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu