WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Kochasz góry i wędrówki w pięknych sceneriach? Odkryj trekking!

06 listopad 2018
#PORADY

Trekking – co to takiego? Lubisz kilkudniowe lub kilkutygodniowe wyprawy z wypchanym plecakiem w poszukiwaniu przygód? Czerpiesz radość z samodzielnego decydowania o tym, co zrobisz w dzień i w nocy, w samym sercu natury?

Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to już znasz TREKKING!

Sprawdź, o co chodzi w trekkingu, jakie są jego zasady, korzyści dla zdrowia oraz różne odmiany, do których przeznaczone są nasze produkty!

Fot 1. Materiał własny | Trekking daje niesłychaną wolność!

CO TO JEST TREKKING?

     Być może znasz już trekking pod nazwą „wyprawy długodystansowe”.

W języku afrikaans słowo „trekking” oznacza migrację, wędrówkę; dziś zaś stosuje się je do określenia wypraw na duże odległości w różnorodnym środowisku, od gór po pustynie, a także na obszarach zurbanizowanych.

Fot 2. Materiał własny | Pełnia wolności, o jakiej marzysz!

Założeniem jest więc spędzenie kilku dni z całym wyposażeniem na plecach i spanie w namiocie lub innego rodzaju schronieniu, chacie, hostelu itp. Pełnia wolności, o jakiej marzysz!

ZASADY TREKKINGU

     Trekking oznacza przede wszystkim uwolnienie się od ograniczeń życia codziennego i powrót do rytmu natury.

Aby jednak jak najbardziej skorzystać z wyprawy, musisz się do niej odpowiednio przygotować! Wędrówka przez kilka dni lub tygodni z całym sprzętem na plecach nie jest czymś, co możesz improwizować na bieżąco, będąc już w drodze.

Fot 3. Materiał własny | Jeśli masz czas, poćwicz na kilka tygodni przed wyruszeniem

Wybierając szlak, miej na względzie swoją formę fizyczną: zwróć uwagę na przewyższenia i czas trwania każdego z etapów.

Jeśli masz czas, poćwicz na kilka tygodni przed wyruszeniem. W ten sposób sprawdzisz, czy Twoje buty nie ranią stóp, nauczysz się rozkładać namiot i upewnisz się, że o niczym nie zapomniałeś. I oczywiście wybierz się na jakiś trening!

Złota zasada trekkingu: nie pozostawiaj po sobie śladu!

Zorganizuj się tak, by przez całą wyprawę zabierać ze sobą wszystkie swoje śmieci (a nawet móc zbierać te, które znajdujesz po drodze).

JAKIE SĄ KORZYŚCI Z TREKKINGU?

     Trekking to doskonała forma obcowania z naturą, nie ma też lepszego sposobu na odstresowanie się i pozbycie codziennych zmartwień!

Fot 4. Materiał własny | Trekking to doskonała forma obcowania z naturą

Podobnie jak turystyka czy chodzenie, trekking jest sportem wytrzymałościowym, który angażuje całe ciało, nie obciążając zanadto stawów (jeśli jednak Twój plecak jest bardzo ciężki, zdecydowanie zalecamy używanie kijów trekkingowych).

KTÓRY RODZAJ TREKKINGU JEST DLA CIEBIE ODPOWIEDNI?

     Dla kobiet, dla mężczyzn, dla młodszych i starszych – trekking to sport dla każdego*!

Dlatego też wyróżniliśmy różne rodzaje trekkingu:

Trekking górski. Klasyczna forma trekkingu. Wyruszasz na kilka dni w góry z namiotem lub zaplanowanymi postojami na nocleg w różnego rodzaju schronieniach czy – bardziej komfortowo – w schronisku.

Trekking krajoznawczy. Chcesz zwiedzać świat, podróżując pieszo. Poszukujesz wolności, przygody i wspólnych przeżyć z innymi ludźmi. Pragniesz poznawać nowe kultury – bezpiecznie i samodzielnie. W głębi serca jesteś wędrowcem!

Trekking pustynny. Marzysz o doładowaniu baterii na rozległym pustynnym bezludziu? Trekking po pustyni to wyjątkowa przygoda. Wyobraź sobie kilkudniowy marsz w wielbłądzim tempie w otoczeniu majestatycznych pejzaży, tak by całkowicie się wyłączyć.

*O ile nie odradzi Ci go Twój lekarz.

SPRZĘT POTRZEBNY DO TREKKINGU

     W zależności od swojej kondycji, a także rodzaju terenu oraz warunków pogodowych, będziesz musiał dobrać odpowiedni sprzęt na potrzeby wyprawy. Zanim jednak przejdziemy do szczegółowych wymagań związanych z poszczególnymi rodzajami trekkingu, wspomnijmy o wspólnej potrzebie wszystkich wędrowców: wytrzymałości Twojego sprzętu. Gdziekolwiek jesteś, Twój sprzęt nie może Cię zawieść. W Forclaz postawiliśmy na trwałość naszych produktów!

Pustynia, góry czy wyprawy krajoznawcze – będziemy Ci towarzyszyć na czterech krańcach świata, cokolwiek wybierzesz! I pamiętaj, by podzielić się z nami swoimi największymi trekkingowymi przeżyciami 🙂

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!
TURYSTYKA / TREKKING

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!
TURYSTYKA / TREKKING

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu