WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Łowienie ryb - jak zacząć, jakie są metody, na co łowić ryby?

13 July 2021

Wielu z nas usłyszało wspomnienia dziadka czy taty z wypraw z wędką nad jezioro, coraz częściej do tego sportu przekonują się także coraz młodsze osoby. Mimo że to dosyć statyczna aktywność i nierzadko prawdziwa szkoła cierpliwości, może jednak przynieść bardzo dużą satysfakcję. Wiele osób nie wie jednak, jak zacząć. Sprawdź, jakie narzędzia wędkarskie wybrać i jak przygotować się do pierwszej wyprawy na ryby. 

Jak zacząć łowić ryby?

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że w Polsce łowienie ryb, nawet to rekreacyjne, wymaga od nas posiadania karty wędkarskiej oraz zgody od gospodarza wody, w której chcemy dokonać połowu. Jeżeli więc wypatrzyłeś potencjalnie ciekawe miejsce do wędkowania, koniecznie dowiedz się, kto jest jego właścicielem. 

Kartę wędkarską można wyrobić już po skończeniu czternastu lat. W tym celu najlepiej zgłosić się do lokalnego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Tam zdajemy egzamin, który upoważnia do otrzymania dożywotniej karty wędkarskiej

Oczywiście łowienie ryb nie obejdzie się także bez odpowiedniego sprzętu, a tutaj jest w czym wybierać.

lowienie_ryb_sport_dla_kazdego

Jakiego sprzętu potrzeba do połowu ryb?

Pierwsze wyprawy na ryby powinny odbyć się w towarzystwie podstawowego zestawu potrzebnych sprzętów. O czym mowa? Należy zaopatrzyć się w takie rzeczy, jak: 

  • wędka na ryby – wędka jest najważniejszym elementem wyposażenia wędkarza. Przepisy stanowią, że minimalna długość wędki powinna wynosić 30 centymetrów. Zaleca się wybranie kija o długości mniej więcej 3 metrów, który dobrze leży w dłoni i pozwala zachować równowagę. 
  • kołowrotek wędkarski – wybór kołowrotka tylko z pozoru jest trudny. Na początek warto wybrać jeden z podstawowych modeli, które wyposażone są we wszystkie potrzebne funkcje. Ważnym kryterium jest ciężar. Zawsze wybieraj kołowrotek, który będzie dopasowany ciężkością do Twoich możliwości. Najważniejsze jest to, aby był wygodny w użytkowaniu. 
  • podbieraki i siatki wędkarskie – siatka wędkarska i podbierak to przydatne akcesoria, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie i wyławianie złowionych ryb. Dzięki dobrej siatce ryby będą w odpowiedniej kondycji, aby wrócić do wody. Podbierak z kolei pozwoli uniknąć chwytania ryby rękoma. 
  • haczyki wędkarskie – haczyk to wbrew pozorom bardzo ważny element wyposażenia wędkarza. Te najtańsze wykonane zostały z cienkiego drutu, który ma tendencję do odkształcania się. Warto zainwestować w nieco lepsze modele, które w razie czego dadzą sobie radę nawet z bardzo grubą rybą. 
  • żyłki wędkarskie – zakup dobrej żyłki ma znaczenie. Nie powinna ona się zwijać, plątać, ani tym bardziej rozrywać podczas wyciągania ryby z wody. Wybierz więc dobrą żyłkę, której średnica wynosi mniej więcej 0,2 mm. 

Oczywiście przy wyborze sprzętu warto zasięgnąć opinii wśród innych wędkarzy. Sprawdź nasz sprzęt wędkarski, dostępny w sklepie online oraz w sklepach stacjonarnych Decathlon.

jak_zaczac_lowic_ryby

Jak się łowi ryby?

Nauka łowienia ryb to naprawdę szeroki temat. Właśnie dlatego jeżeli zastanawiasz się, jak zacząć, najlepiej zapoznać się z opiniami bardziej doświadczonych wędkarzy, których znajdziesz na forach internetowych i na specjalnych grupach wędkarskich w mediach społecznościowych. 

Zdecydowanie pierwszym krokiem powinno być skontaktowanie się z Polskim Związkiem Wędkarskim i wyrobienie karty wędkarskiej. Jest ona obowiązkowa dla każdego obywatela Polski, który ukończył czternaście lat i chce legalnie łowić ryby.

Kiedy już posiadasz kartę wędkarską i masz całą wiedzę teoretyczną, możesz przystąpić do wyboru łowiska. Nie jest dobrym pomysłem udanie się do pierwszego lepszego zbiornika wodnego w Twojej okolicy. Najlepiej skorzystać z dostępnego w sieci spisu łowisk lub po prostu skontaktować się z kimś, kto ma doświadczenie w łowieniu w pobliżu. 

Nie bez znaczenia jest także wybór odpowiedniego sprzętu. Na początek wystarczą Ci podstawowe elementy wyposażenia wędkarza. Nad wodą będziesz zapewne spędzał długie godziny, dlatego warto zaopatrzyć się w dobrej jakości krzesła i fotele wędkarskie, które zapewnią odpowiedni komfort. Warto także rozważyć łóżka wędkarskie

Kiedy najlepiej łowić ryby?

Wbrew pozorom istnieje wiele czynników, które wpływają na sukces w połowie ryb. Należą do nich między innymi fazy księżyca (najgorsze połowy mają miejsce w pierwszy dzień pełni), ale także pogoda i pora roku. Temperatura powietrza nie ma wpływu na połowy, istotna jest temperatura wody. Latem podczas upałów najlepiej łowić na trzy godziny przed wschodem słońca i dwie godziny po nim. Ryby dobrze biorą także w nocy –kilka godzin po nastaniu ciemności. 

Na co łowić ryby?

Mnogość przynęt wędkarskich może zawrócić w głowie osobie niedoświadczonej. Warto jednak wiedzieć, że nie ma jednej uniwersalnej przynęty, na którą warto łowić ryby. Wiele zależy od wód, w jakich łowimy oraz od ryb, które chcemy złowić. Wielkość przynęty trzeba dopasować do otworu gębowego poszczególnej ryby. Tak więc na przynętę możemy wybrać:

  • larwy
  • gotowany groch
  • ciasto chlebowe
  • mięso
  • podroby
  • małe rybki (na przykład nimfy)
  • martwe żaby i myszy
  • sztuczne muchy
  • obrotówki
  • kukurydza
  • kasza 
  • gotowany bób

Łowienie ryb nocą

Łowienie ryb nocą jest bardzo popularne ze względu na to, że połowy po zachodzie słońca (i tuż przed nim) są zazwyczaj dużo bardziej udane. Wynika to głównie z warunków naturalnych i trybu życia ryb słodkowodnych. 

Do łowienia nocą trzeba się dobrze przygotować. Dobrze sprawdzi się wygodne łóżko rybackie oraz prawidłowe oświetlenie. W tym wypadku konieczne jest przestrzeganie Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb, który zabrania wabienia ich sztucznym światłem. Właściwym wyborem będą więc lampki diodowe. Wielu rybaków korzysta również z lamp biwakowych. Trzeba jednak pamiętać, że mają one różne poziomy natężenia światła i z tych najwyższych najlepiej korzystać wyłącznie z dala od brzegu. 

Niektórzy decydują się na zabieranie ze sobą na łowisko latarki czołowej. Mocne światło może jednak płoszyć żerujące ryby, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zabranie dyfuzora, który to światło rozproszy. 

Łowienie ryb bez karty wędkarskiej

Karta wędkarska jest dokumentem, który otrzymujemy dożywotnio. Właśnie dlatego zdawałoby się, że jej zdobycie nie jest okupione szczególnym wysiłkiem. Mimo wszystko wielu z nas zastanawia się, czy jednorazowy wypad na ryby musi być poprzedzony poważnym egzaminem. 

Czy można jechać na ryby bez karty wędkarskiej? Zakładając, że mamy więcej niż czternaście lat i posiadamy polskie obywatelstwo, prawo obliguje nas do łowienia wyłącznie z dokumentem, który potwierdza wiedzę na temat właściwego traktowania ryb i środowiska naturalnego. Za łowienie ryb bez karty wędkarskiej grozi kara pieniężna w wysokości kilkuset złotych.

Łowienie ryb to hobby, które pozwala się wyciszyć i może dawać bardzo dużo satysfakcji. Na początku warto jednak zaopatrzyć się w dobry sprzęt i dokładnie poznać przepisy. W ten sposób unikniemy wszystkich potencjalnych nieprzyjemności.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

WĘDKARSTWO

Street fishing - co to takiego?

Street fishing - co to takiego?
WĘDKARSTWO

Piórnik wędkarski - przegląd pudełek wędkarskich

Piórnik wędkarski - przegląd pudełek wędkarskich
WĘDKARSTWO

Łowienie na metodę feeder - wszystko co chciałbyś wiedzieć

Łowienie na metodę feeder - wszystko co chciałbyś wiedzieć

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu