WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Windsurfing – jak zacząć i wybrać dobrą szkołę? Podstawy windsurfingu

20 July 2021

Osoby uprawiające windsurfing wiedzą, jak przyjemny i satysfakcjonujący jest to sport. Żeby móc jednak czerpać z niego pełną satysfakcję, trzeba włożyć sporo wysiłku w odpowiednie przygotowanie i szlifowanie podstaw windsurfingu. Im więcej damy z siebie, tym lepsze będą efekty.

Windsurfing – podstawy

Gdy już zapoznamy się z podstawami i podejmujemy decyzję, jaki sprzęt wybrać, staniemy u progu naszej windsurfingowej kariery. To ważny moment na zdecydowanie, jak zamierzamy się dalej rozwijać. Do wyboru mamy kilka ścieżek. Możemy uczyć się sami, skorzystać z pomocy profesjonalnego trenera lub zapisać się do szkoły windsurfingu. Promocje i szeroka oferta sprzyjają wyborowi tej ostatniej opcji.

Podstawy windsurfingu – nauka na własnych błędach może być kosztowna

Windsurfing – promocje w szkołach windsurfingu często są bardzo korzystne i warto ich poszukać.

Mimo że internet pełen jest instruktażowych filmów oraz artykułów z poradami, nie wszystkiego da się w ten sposób nauczyć. Nie każdy ma też tyle cierpliwości, by samotnie motywować się do rozwoju. To droga dla pasjonatów i wielbicieli samokontroli.

Osobisty trener – czy warto?

Najszybsze postępy osiągniemy dzięki sesjom treningowym z doświadczonym instruktorem windsurfingu. Praca ze specjalistą jest bardzo owocna, zwłaszcza gdy może on w pełni poświęcić nam uwagę i nie są to zajęcia grupowe. Jest to jednak rozwiązanie mocno obciążające finansowo. A przecież sam sprzęt oraz akcesoria do windsurfingu potrafi już słono kosztować.

Windsurfing – jak zacząć? Szkoła windsurfingu

Wybór szkoły windsurfingowej może pomóc szybko opanować podstawy i zaoszczędzić dużo czasu. Dzięki temu znacznie szybciej doświadczymy prawdziwej frajdy z pływania i wkręcimy się w ten piękny sport.

Każda szkoła uczy trochę inaczej

Nie istnieje jeden sprawdzony sposób i metodologia nauki czegoś tak skomplikowanego jak windsurfing. Każda ze szkół wypracowała własne mniej lub bardziej skuteczne metody. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka szczegółów, zanim podejmiemy decyzję. Im więcej się dowiemy, tym dokonamy lepszego wyboru.

Jak wybrać szkołę windsurfingową – od czego zacząć?

Podstawy windsurfingu nie będą trudne do opanowania, jeśli się do tego odpowiednio przyłożymy.

Windsurfing – jak zacząć? Niezależnie od tego, czy chcemy sami uczyć się podstaw windsurfingu, czy też posłać do szkoły swoje pociechy, najważniejsze jest bezpieczeństwo. Surfowanie to dość ryzykowne hobby i wymaga szczególnej ostrożności. Warunki na wodzie bywają trudne i opanowanie deski przychodzi z doświadczeniem.

1. Solidna podstawa, czyli akwen i baza szkoleniowa

Oczywiście podstawą wyboru jest to, gdzie mieszkamy i jakie akweny są dla nas dostępne. Szkółka powinna mieć siedzibę jak najbliżej zbiornika, po którym zamierzamy pływać. Jednocześnie postarajmy się, by miejsce to nie było zbyt popularne. Najlepiej uczyć się windsurfingu i podstaw z dala od ruchliwych tras i miejsc odwiedzanych przez turystów.

2. Bezpieczeństwo i ekologia

Zwróćmy uwagę na to, czy miejsce posiada odpowiednie zejście do wody i czy dno zbiornika ma łagodny spadek. Im mniej przeszkód na samym akwenie, tym lepiej. Wszelkie śmieci, pale, boje czy pomosty mogą stanowić utrudnienie. Warto mieć też pewność, że w razie czego szkoła dysponuje motorówką, która może interweniować w kryzysowych sytuacjach.

3. Baza wypadowa – warto sprawdzić ją wcześniej

Trening powinien być przede wszystkim owocny i przyjemny. Zadbajmy o to, by miejsce, w którym będziemy się szkolić, nam odpowiadało. Ważne, aby szkoła miała nowoczesny sprzęt i stawiała na skuteczne metody nauki. Jeśli cokolwiek wyda nam się podejrzane, od razu się wycofajmy. Musimy mieć też dostęp do miejsca, w którym bezpiecznie zostawimy swoje rzeczy osobiste podczas pływania, nie wspominając już o wygodnej przebieralni.

4. Sprzęt to podstawa – dobry instruktor ma tego świadomość

Kluczowe znaczenie w naszej nauce ma to, na czym będziemy pływać. Stawiajmy wyłącznie na profesjonalizm i najwyższej jakości sprzęt. Jeśli przyjdzie nam walczyć z niepotrzebnymi trudnościami, szybciej się zniechęcimy i nauka pójdzie w przysłowiowy las. Ważne jest też to, abyśmy szczerze zgłaszali wszelkie uwagi i wątpliwości. Trener jest od tego, żeby objaśnić nam wszystkie podstawy windsurfingu.

Windsurfing – jak zacząć uprawiać ten sport? Podstawa to odpowiednia szkoła i doświadczony trener.

5. Podejście instruktora

I tak przechodzimy do kolejnego ważnego punktu, czyli instruktorów. Tutaj niestety możemy trafić naprawdę różnie. Oczywiście każdy instruktor może nam umożliwić poznanie podstaw. Nie każdy jednak pomoże nam zrozumieć naszą pasję i rozwijać się zgodnie z oczekiwaniami. W sporcie jest to bardzo ważne: rozczarowania często bolą podwójnie.

Zwróćmy uwagę na podejście personelu szkoły do samego windsurfingu. Czy widać, że to pracownicy, czy raczej prawdziwi pasjonaci tego sportu? Jeśli dla kogoś nauczanie będzie rutyną, nie przekaże wiedzy we właściwy sposób.

Windsurfing – promocje, konkretne oferty

Oprócz wszystkich wymienionych wyżej spraw warto wziąć pod uwagę także bieżącą propozycję szkoły. To, jak atrakcyjne ma ceny oraz sam program szkolenia. Być może któraś placówka szykuje jakieś dodatkowe atrakcje lub promocje? Warto to sprawdzić.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Ćwiczenia na siłowni dla początkujących – od czego zacząć treningi na siłowni

Ćwiczenia na siłowni dla początkujących – od czego zacząć treningi na siłowni
HULAJNOGI

Jaka hulajnoga dla 6-latka? Sprawdzamy jak wybrać najlepszą hulajnogę dla dziecka

Jaka hulajnoga dla 6-latka? Sprawdzamy jak wybrać najlepszą hulajnogę dla dziecka
SIATKÓWKA

Jak napompować piłkę do siatkówki — pompowanie z i bez igły

Jak napompować piłkę do siatkówki — pompowanie z i bez igły

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu