WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Windsurfing na Mazurach – jakie miejsca wybrać?

16 June 2021

Windsurfing cieszy się stale rosnącą popularnością. To właśnie dlatego pojawia się coraz więcej ośrodków, w których każdy chętny może doskonalić swoje umiejętności. Wiele z nich znajduje się na Mazurach, gdzie panują bardzo dobre warunki do uprawiania tego sportu. Jakie miejsca są jednak tymi najlepszymi?

Windsurfing dla początkujących i fanów rekreacji

Uprawianie windsurfingu dostarcza dużo radości i wrażeń, które na długo zapadają w pamięci. Każdy jednak, kto nie ma chęci na zbyt wysokie fale i nadmorski zgiełk, powinien rozważyć windsurfing na Mazurach. Są one idealnym miejscem dla tych, którzy preferują spokojne i rekreacyjne pływanie (choć również fani mocniejszych wrażeń nie będą się tu nudzić).

Windsurfing na Mazurach można uprawiać od kwietnia do końca września (początku października). Jesienią i wiosną wieją tu wiatry o sile 4-6 w skali Beauforta (czyli od 20 do 50 km/h), latem natomiast – o sile 2-3 stopni (czyli 5-10 km/h). Wiosną i latem na Mazurach dominują wiatry z zachodu a jesienią – z południa i ze wschodu. Warto wziąć to pod uwagę zwłaszcza wtedy, gdy dopiero uczymy się windsurfingu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze jeziora?

Wybierając się na Mazury należy poszukać takich miejsc, które będą dopasowane do naszych umiejętności i oczekiwań. Przykładowo:

  • te osoby, które nie lubią tłumów, powinny szukać jezior przy kameralnych miejscowościach, otoczonych lasami czy łąkami,
  • Ci, którzy dopiero uczą się windsurfingu, powinni zdecydować się wyjazd w te miejsca, w których znajdują się wypożyczalnie sprzętu i ośrodki szkoleniowe,
  • te osoby, które mają już doświadczenie i chcą uprawiać windsurfing „z dala od cywilizacji”, powinny zrobić dobre rozeznanie warunków panujących na danym jeziorze (głębokość, rodzaj dna, stromość brzegu) oraz regularnie sprawdzać prognozy pogody w regionie (temperaturę wody, wiatry, itp.).

Dla początkujących windsurferów bardzo istotne jest udanie się w takie miejsca, które zapewnią im bezpieczne warunki pływania. Na co więc powinien zwrócić uwagę nowicjusz?

  • Głębokość jeziora – warto, aby początkujący wybierali jeziora z płyciznami (zwłaszcza przy brzegu), gdzie po wpadnięciu do wody wyczują stopami dno. Dzięki temu nie tylko łatwiej wrócą na deskę, ale i będą bezpieczniejsi.
  • Wysokość fal – fani windsurfingu powinni rozpoczynać swoją przygodę na bezpieczniejszych akwenach, o niewielkim zafalowaniu (kameralne zatoki, niewielkie jeziora otoczone lasem).
  • Prędkość wiatru – zbyt silny wiatr, uniemożliwia bezpieczne pływanie oraz odbiera całą frajdę, jednak zbyt spokojny – uniemożliwia uprawianie sportu (północne jeziora są większe, więc wiatr jest tam silniejszy niż na mniejszych, południowych jeziorach rynnowych).
  • Obecność innych ludzi na jeziorze – im mniej ludzi, tym lepiej dla nowicjusza. Występuje wtedy mniejsze ryzyko zderzenia się, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo.

Windsurfing Mazury: gdzie warto się wybrać?

Jezioro Roś, znajdujące się blisko miejscowości Pisz, jest jednym z tych, które warto odwiedzić. Pomimo że jest dość głębokie (nawet 32 m), jego północna część jest bardzo płytka i miejscami nie przekracza 1 m głębokości. Dodatkowo brzegi jeziora są niskie i wypłaszczone, co ułatwia dotarcie do wody z deską windsurfingową. Zaletą tego jeziora jest też bliska odległość pomiędzy jego brzegami, (która wynosi średnio 500 m).

Dzięki temu każdy windsurfer zawsze bezpiecznie dotrze na brzeg, jeśli zostanie przypadkiem „wywiany” w głąb jeziora. Jezioro to należy do dość spokojnych, bez nadmiaru ludzi. Jest idealne dla osób, które uprawiają windsurfing rekreacyjnie lub dopiero uczą się. Fale na Jeziorze Roś nie są najczęściej wysokie, więc nie utrudniają nauki. Dodatkowo woda ma przyjemne temperatury.

A może Jezioro Niegocin?

Jezioro Niegocin również jest warte odwiedzenia. Jego wymiar to około 6 km na 2 km. Znajdują się przy nim dwie większe miejscowości – Giżycko (północny brzeg jeziora) oraz Wilkasy (zachodni brzeg), oddzielone od siebie lasami. Te osoby, które planują wybrać się w rejon Giżycka, muszą mieć na uwadze trudniejsze zejścia do wody i większe falowanie (podczas wiatrów wiejących z południa i wschodu). Dlatego rejon ten jest odpowiedni dla zaawansowanych windsurferów.

Windsurfing w okolicach Wilkas jest natomiast miejscem przeznaczonym dla osób początkujących. Wieje tu słabszy wiatr a naturalne ukształtowanie linii brzegowej sprawia, że teren ten przypomina zatokę. Do jeziora można wejść przez plażę. Z windsurfingu na Jeziorze Niegocin będą zadowoleni kursanci oraz te osoby, które preferują pływanie rekreacyjne lub freestyle.

jezioro niegocin

Jezioro Święcajty o czystej wodzie

Innym, godnym polecenia jeziorem, jest jezioro Święcajty koło Węgorzewa. Charakteryzuje się ono wcięciem w północnej części, które tworzy sporą, spokojną zatokę. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy a jego średnia głębokość to 9 m. Windsurfing mogą tu uprawiać osoby na każdym etapie zaawansowania, także dzieci. Obecne są tu bowiem rozległe płycizny, dzięki którym windsurfing jest dość bezpieczny.

Dno jeziora jest przyjemnie piaszczyste. Główną atrakcją akwenu jest natomiast jego przejrzysta woda – o największej czystości w całym rejonie. Do jeziora można zejść wygodnymi plażami. Panują tu także odpowiednie warunki wiatrowe, zarówno dla uczących się, jak i bardziej zaawansowanych osób.

Jezioro Śniardwy też ma swoich fanów

Także największe jezioro Mazur – Śniardwy, jest dobrym miejscem do uprawiania windsurfingu. Polecanym miejscem są okolice miejscowości Nowe Guty, z łagodnie opadającym brzegiem, ułatwiającym wejście do jeziora. Dużym plusem są tutaj rozległe płycizny, które sięgają nawet 200 metrów w głąb jeziora.

Dzięki temu można swobodnie i bezpiecznie uprawiać windsurfing, choćby wzdłuż linii brzegowej. W rejonie tym niestety zbiera się wielu amatorów sportów wodnych, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Na Śniardwach należy uważać też na kamienie, które mogą uszkodzić deskę. Tym niestety cechuje się całe jezioro.

windsurfing nad jeziorem

Jezioro Czos nad Mrągowem – dla aktywnych

Jezioro Czos zlokalizowane jest bezpośrednio przy Mrągowie. Składa się z dwóch odnóg – zachodniej (bezpośrednio przy Mrągowie) i bardziej „dzikiej” – wschodniej, z dala od zabudowy. Każda z nich ma szerokość około 500 m, a długość odpowiednio 3,5 km i 1,5 km. Na windsurfing polecane są zwłaszcza północne rejony jeziora, z których będą zadowoleni nowicjusze i rodziny z dziećmi. Jest tu bowiem silnie rozbudowana baza szkoleniowa i turystyczna.

Samo jezioro jest dość bezpieczne, choć w sezonie przebywa tu dużo ludzi. Zachodnie brzegi mają łatwy dostęp do jeziora, wschodnie natomiast są bardziej pagórkowate. Krajobraz wokół jeziora zdominowany jest w dużej części przez Mrągowo. Miejsce to powinni wybrać Ci widnsurferzy, którzy oprócz pływania, liczą także na inną rozrywkę, jaką oferuje ta miejscowość turystyczna.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Ćwiczenia na siłowni dla początkujących – od czego zacząć treningi na siłowni

Ćwiczenia na siłowni dla początkujących – od czego zacząć treningi na siłowni
HULAJNOGI

Jaka hulajnoga dla 6-latka? Sprawdzamy jak wybrać najlepszą hulajnogę dla dziecka

Jaka hulajnoga dla 6-latka? Sprawdzamy jak wybrać najlepszą hulajnogę dla dziecka
SIATKÓWKA

Jak napompować piłkę do siatkówki — pompowanie z i bez igły

Jak napompować piłkę do siatkówki — pompowanie z i bez igły

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu