WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Podróżowanie a pandemia koronawirusa. Co robić w czasie zamknięcia granic?

24 kwiecień 2020
#PORADY

Oglądanie programów podróżniczych, czytanie podróżniczej literatury, porządkowanie zdjęć z poprzednich wypraw, nauka nowych, przydatnych języków czy planowanie kolejnej dużej podróży… Istnieje mnóstwo sposobów na poradzenie sobie z zamkniętymi granicami. Podróżnicy, którzy chwilowo są uziemieni nie mają łatwo, jednak nie można się załamywać. Czas zamknięcia w domu można spędzić produktywnie, dzięki czemu kolejne podróże będą jeszcze lepsze!


Ekonomiczne problemy turystyki w czasie pandemii koronawirusa

Obecna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa niestety znacząco wpływa i będzie nadal wpływać bardzo negatywnie na turystykę. Szacuje się, że codziennie na świecie 1 mln ludzi traci pracę w sektorze turystycznym ze względów na zamknięte granice i zagrożenie epidemiologiczne. Nie wiadomo kiedy wszystko wróci do normalności, a turyści i podróżnicy będą mogli wrócić do swoich podróżniczych planów. Z pewnością, gdy wszystko się uspokoi i niebezpieczeństwo minie, turystyka i tak będzie długo podnosić się do stanu, w jakim znajdowała się przed epidemią. Strach ludzi i samych narodów znacząco wpłynie na postrzeganie takich krajów, jak Włochy czy Hiszpania i odwrotnie. Państwa mogą zdecydować się na nie wpuszczanie przez dłuższy czas obywateli z konkretnych regionów z obawy o kolejną falę pandemii.

c

Fot 1. Agnieszka Kłos|Zamek w Baranowie Sandomierskim

Jest to jednak ogromna szansa żeby docenić walory architektoniczne i naturalne Polski, które będą zapewne często odwiedzane przez turystów w te wakacje. Chciałabym w kolejnych moich tekstach zaproponować Wam małe podróże do niesamowitych miejsc, które są mniej lub bardziej znane. Może któryś z obiektów Was zainteresuje na tyle, że postanowicie je odwiedzić gdy zagrożenie w Polsce minie. Jednak teraz liczy się pozostanie w domach i oddanie innym swoim pasjom dlatego zaczniemy od paru pomysłów na to co możemy robić w tym trudnym okresie, aby nie stracić podróżniczego ducha. Zapraszam!

Fot 2. Agnieszka Kłos | Zamek Moszna

Zamknięte granice? To czas na czytanie literatury podróżniczej

Ten czas możemy wykorzystać na poznanie naszych wymarzonych krajów na wyjazd. Dobrze jest wykorzystać czas na czytanie przewodników w formie tradycyjnej, ale również pamiętników z podróży. Cudze doświadczenia zawsze inspirują, często też uspokajają odnośnie wyjazdów, które nas z jakiegoś powodu przerażały (odległość, obca kultura, koszty). Może się okazać, że wyjazd do Japonii nie musi być taki drogi, a Singapur da się zwiedzić oszczędzając na niektórych rzeczach. Pomaga nam to też spojrzeć na niebezpieczeństwa, które mogą czekać na nas w danym kraju i odpowiednio się przygotować, aby zminimalizować ryzyko. Tutaj nie ma żadnych barier, możemy przenieść się w najmniej dostępne regiony Świata i spojrzeć na nie z perspektywy.

Fot 3. Agnieszka Kłos

Programy podróżnicze – idealna inspiracja na czas zamkniętych granic

Wolisz posłuchać kogoś doświadczonego a przy okazji zobaczyć Świat jego oczami ? To może być czas na zwiedzanie z jakimś sławnym podróżnikiem lub vlogerem. Mamy możliwość wczuć się w podróżnika który tak bardzo różni się od miejscowej ludności i razem z nim zbierać doświadczenia na temat miejscowej ludności i zwyczajów. Programy podróżnicze zawsze zawierają dużo prawdziwych emocji i to chyba najlepszy sposób na poznanie obcej kultury jeśli nie mamy możliwości doświadczenia jej osobiście. Martyna Wojciechowska, Wojciech Cejrowski, tematyczne podróże takie jak Street Food Netfliksa czy pseudo podróżnicze programy takie jak Ameryka Express, Twój wybór 🙂 Czasu i możliwości jest mnóstwo

Fot 4. Kadr z programu Street food odc. o Bangkoku

Wirtualne zwiedzanie – świetny sposób na podróżowanie bez wychodzenia z domu

Jak podróżować, kiedy nie można wychodzić z domu? Proponujemy zwiedzanie przez internet. Wiele muzeów udostępniło możliwość interaktywnego zwiedzania swojej placówki. Jest to okazja by bez wychodzenia z domu, zobaczyć eksponaty i poznać kawałek historii.

Wystarczy wyszukać obiekt, który nas interesuje i sprawdzić czy udostępnił coś na czas „kwarantanny”. Możesz dobrze zainwestować Twój czas w domu i zwiedzić placówki z Twojego województwa lub wirtualnie przenieść się do Francji czy Wielkiej Brytanii.

Planowanie podróży – ważna część każdego wyjazdu

Może to być wyjazd gdzieś w Polsce, zaplanowany chociażby na weekend. Izolacja w końcu się skończy, dlatego warto będzie pomóc i wesprzeć polską turystykę. Będzie ona miała przez parę miesięcy bardzo pod górę. Powrót na rynek, odzyskanie klientów, odrobienie strat za sezon wiosenny, to wszystko będzie bardzo trudne. W związku z tym warto jest przemyśleć plany na tegoroczne wakacje, nie tylko pod kątem bezpieczeństwa. Widzimy obecnie wspaniałe akcje firm i osób prywatnych, które wspomagają służbę zdrowia w walce z wirusem. Zróbmy to samo z sektorem turystycznym !

Jeśli chodzi o dalsze podróże to planowanie ich pochłania bardzo dużo czasu, ale jest to czas, który sprawia mi radość i uspokaja, bo wiem więcej o kraju do którego jadę, mniej rzeczy jest mnie w stanie negatywnie zaskoczyć.

Fot 5. Agnieszka Kłos | Tokijski ogród

Nie możesz wyjechać? Wspominaj i uporządkuj zdjęcia z podróży

Bardzo często zdarzało mi się, że zrobiłam w czasie wyjazdu milion zdjęć, które czekały aż do końca roku żeby je przejrzeć i wywołać. Jeśli macie zapełniony komputer/ telefon zdjęciami z poprzedniego roku, teraz jest dobry czas żeby je wszystkie posortować i może wybrać najlepsze do wywołania. Wywołane zdjęcia to wspaniała pamiątka z podróży.

Możesz je potem schować do ozdobnego pudełka lub powkładać do albumu, a w chwili smutku otworzyć je i poprawić sobie humor. Działa w 100 % 🙂

Zamknięte granice to czas na naukę nowych języków do wygodnego podróżowania

Brakowało Ci czasu na nauczenie się podstaw języka Twojego ukochanego kraju ? Może uczyłeś się kiedyś języka obcego, ale większość uleciała już z głowy ? Czas kwarantanny jest dobry, aby przypomnieć sobie podstawy lub do dalszej nauki. W Internecie dostępnych jest wiele źródeł, z których można się uczyć. Ja wolny czas przeznaczam na naukę j. japońskiego aby w czasie kolejnej podróży do Japonii móc już co nieco powiedzieć lub chociaż móc przeczytać menu 🙂

Ú

Fot 7. Agnieszka Kłos | Nara, Japonia

Czy któryś z pomysłów na czas zamknięcia granic praktykujecie już teraz w domu? A może macie inne sposoby na to, jak jako podróżnicy przetrwać chwilowe i przymusowe uziemienie? Jeśli tak, podzielcie się nimi w komentarzach!

Agnieszka Kłos Decathlon Manufaktura w Łodzi
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Manufaktura w Łodzi – chętnie udzielę Wam rad nie tylko na temat sprzętu, ale również w kwestiach podróżniczych! Odwiedziłam już kilka pięknych miejsc, a największe wrażenie zrobiły na mnie Tajlandia, Singapur, Malezja, Rumunia i Izrael. Możesz również skontaktować się ze mną mailowo
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Manufaktura w Łodzi – chętnie udzielę Wam rad nie tylko na temat sprzętu, ale również w kwestiach podróżniczych! Odwiedziłam już kilka pięknych miejsc, a największe wrażenie zrobiły na mnie Tajlandia, Singapur, Malezja, Rumunia i Izrael. Możesz również skontaktować się ze mną mailowo
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!
TURYSTYKA / TREKKING

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!
TURYSTYKA / TREKKING

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu