WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Test piłeczek do tenisa stołowego

09 wrzesień 2016

Pomału zbliża się koniec sezonu letniego. Dni są coraz krótsze. Pogoda mimo wysokich temperatur i pięknego słońca, przeplata solidne burze i opady deszczu. Z tego powodu coraz więcej aktywności fizycznej będziemy uprawiać pod dachem – a już na pewno jeśli chodzi o sporty rakietowe ????

Właśnie dlatego postanowiłem sprawdzić jaka różnica jest między piłeczkami do tenisa stołowego. O to często pytają klienci w sklepie.

Wyglądają one niemal identycznie, a podział na gwiazdki jest czysto umowny. Jedna gwiazdka oznacza piłeczkę do gry rekreacyjnej. Dwie gwiazdki to piłeczka treningowa, a trzy gwiazdki to piłeczka turniejowa.

Wyciągnąłem więc z piwnicy stary stół tenisowy i przystąpiłem do testowania. Poniżej postaram się ukazać jakie dokładnie są różnice przy grze konkretnymi modelami oraz jakie są moje subiektywne odczucia w trakcie gry.

Do testu wziąłem piłeczki Artengo FB 800*, FB 850** i FB 950***. Każdy z tych modeli reprezentuje inną wartość gwiazdek. Tak oto się prezentują:

Image1

Piłeczki najpierw zostały poddane testowi odbicia. Każdą z piłeczek upuszczałem z jednakowej wysokości i sprawdzałem jak wysoko się wzniesie po koźle. Oprócz tego sprawdzałem jak zachowują się przy zwykłym podbijaniu. Oto rezultaty:

Jak widać różnice są nieduże przy tej wysokości i sile podbijania, ale zauważalne. Rzeczywiście, tak jak zapewnia producent im więcej gwiazdek posiada piłeczka, tym mocniejsze jest jej odbicie. Jak też można się domyślić, im mocniejsze jest odbicie, tym trudniej zapanować nad piłeczką.

Każdą z piłeczek grałem łącznie po kilkanaście minut. Co kilka minut zmieniałem je, aby odczuć różnice w grze.

ARTENGO FB 800*

W paczce znajduje się sześć piłeczek. Zapakowane są w przezroczystą folie. Czuć wyraźnie, że jest najcięższa na tle pozostałych. Przez to jest po prostu wolniejsza. Ma też mniejsze odbicie. Cechy te sprawiają, że jest najlepszym wyborem dla osób początkujących lub sporadycznie grających w tenisa stołowego.

big_4f049e9a11fa4aafbcbab7c6c348ed3b

ARTENGO FB 850**

Jest to sześć piłeczek zamkniętych w papierowym pudełku. Są lżejsze od swojego jednogwiazdkowego odpowiednika. Ich odbicie jest mocniejsze, dzięki czemu dynamika gry ulega zwiększeniu. Piłeczki polecane dla osób średniozaawansowanych.

big_9e02de34f8ba4f6897be140ad8cbe8fa

ARTENGO FB 950***

W opakowaniu znajdują się cztery piłeczki. Jest ono plastikowe w kształcie walca. Piłeczki są lżejsze od pozostałych dwóch modeli. Przez to są jeszcze szybsze i bardziej wymagające wprawnej ręki. Polecane dla osób zaawansowanych.

big_c872c6c7bad34123808cd1cd4d89a676

PODSUMOWUJĄC:

Przy doborze piłeczek musimy odpowiedzieć sobie na pytanie „Na jakim poziomie gram?”, „Na jakim poziomie gra mój partner?” oraz „Do czego ma służyć ta piłeczka?” (w kontekście odbijanie/trening/mecz). Jeśli stwierdzimy, że my sami lub osoba z którą będziemy grać, nie czujemy się jeszcze zbyt pewnie przy szybkiej grze lub piłeczka ma nam służyć do stawiania pierwszych kroków w tenisie stołowym, to najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybór modelu jednogwiazdkowego.
Jeśli podstawy mamy już dawno opanowane i szukamy piłeczki treningowej, na której chcemy doskonalić swoje umiejętności i jednocześnie utrzymywać dynamiczne tempo gry, to piłeczki z dwiema gwiazdkami będą najwłaściwszym wyborem.
Model z trzema gwiazdkami jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które mają już opanowane uderzenia i rotowanie piłki w stopniu bardzo dobrym i dążą do uzyskania turniejowej formy 🙂

Adam

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu