WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać stół do tenisa stołowego?

01 lipiec 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Tenis stołowy, zwany też ping-pongiem, to dyscyplina genialna w swojej prostocie. Doskonale sprawdza się dla osób o bardzo różnym poziomie aktywności fizycznej i ogólnej wydolności sportowej, potrafi dostarczyć przyjemności zarówno osobom zaawansowanym, jak i zupełnie początkującym, a tych ostatnich jest w stanie wciągnąć nawet wtedy, gdy są sceptycznie nastawieni do innych sportów. Aby jednak zacząć grę, potrzebny jest odpowiedni stół do tenisa stołowego. Jak go wybrać i na jakie cechy zwrócić uwagę?

Wymiary stołu do tenisa stołowego

Wybór przede wszystkim zależy od miejsca gry.

Standardowe rozmiary stołu do ping-ponga są określone w zasadach gry.

Podstawową decyzję, jaką powinniśmy podjąć, to miejsce, w którym będzie rozstawiony i przechowywany nasz stół. Od tego czy to będzie zadaszone pomieszczenie jak np. sala sportowa, dom lub garaż, czy będziemy grać na otwartym powietrzu, zależy chociażby materiał, z którego będzie on wyprodukowany. W związku z miejscem, w którym zamierzamy go używać, możemy wyróżnić stoły do tenisa stołowego wewnętrzne (indoorowe) oraz zewnętrzne (outdoorowe), posiadające specjalne blaty na zewnątrz.Jaka powinna być wysokość stołu i jego wymiary?

W każdym przypadku wymiary stołu do ping ponga wynoszą 274 cm długości, 152,5 cm szerokości i 76 cm wysokości. Wysokość siatki do tenisa stołowego wynosi 15,25 cm

Stoły do tenisa stołowego do gry wewnątrz (stoły indoor) 

Przeznaczone są jedynie do użytku domowego oraz w zamkniętych pomieszczeniach. Blat do ping-ponga w takim stole jest wykonany z płyty wiórowej, co zapewnia najlepszą jakość odbicia piłeczki. Stoły wewnętrzne z reguły są tańsze, ale nie są odporne na warunki atmosferyczne.

Blat z melaminy to najczęściej spotykany rodzaj blatu w stołach ping-pongowych.
Fot 1. Materiał własny | Stół wewnętrzny (indoor)

Stoły do tenisa stołowego PONGORI do gry wewnątrz:

  • TTT 100 – pierwsza cena pełnowymiarowego stoły do wewnątrz. Stół jest łatwy w montażu, ale żeby go złożyć trzeba go zdemontować. Waga stołu 63 kg., na każdej z nóżek zamontowane 30 mm podpórki do regulacji wysokości. Stół składa się z dwóch osobnych blatów, jest solidnie wykonany i stabilny. Dzięki 12 mm blatu z aglomerowanej płyty wiórowej zapewnia dobrą jakość odbicia piłeczki podczas gry.
  • FT 730 – pierwsza cena wewnętrznego stołu na kółkach. 4 bloki bezpieczeństwa umożliwiają sprawne złożenie, rozłożenie i przechowywanie. Waga stołu 73 kg, blat wykonany z 18 mm płyty wiórowej aglomerowanej, dzięki czemu jakość odbicia piłeczki jest jeszcze lepsza.
  • TTT 500 – profesjonalny stół do tenisa stołowego z certyfikatem ITTF. Waga stołu 90 kg, grubość blatu 22 mm, rama ze stali 50 x 19 mm. Dzięki regulowanym nogom i 8 hamulcom stół jest bardzo stabilny. Stół składa się z dwóch osobnych wózków na kółkach które umożliwiają łatwe złożenie, rozłożenie i przemieszczanie, w przechowywaniu zajmuje minimum miejsca. Odpowiedni wybór dla klubów i graczy którzy cenią najwyższą jakość odbicia piłeczki. 

Wszystkie wyżej opisane produkty mają standardowy wymiar stołu do gry, długość 274 cm, szerokość 152,5 cm. Natomiast warto jeszcze wspomnieć także o stołach niepełnowymiarowych. Wysokość stołu do tenisa tego typu jest niższa i dzięki nim grać w tenisa stołowego można nawet tam, gdzie nie masz dużo miejsca. Dobrze one się sprawdzają do nauki trzymania rakietki i gry zwłaszcza dla dzieci.

Dla przykładu mobilny stół do tenisa stołowego PPT 100 Medium może idealnie wpasować się w Twoim salonie, dzięki swoim wymiarom: 200 cm x 98 cm x 76 cm.

A stół PPT 130 Small zapewni Ci dobrą rozgrywkę nawet tam, gdzie masz tylko 4 metry kwadratowe do gry.

Jaki blat na stół na zewnątrz? (stoły outdoor)  

Odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne jak słońce, deszcz, śnieg, mróz, dlatego też bez obaw mogą być bezpiecznie pozostawione na zewnątrz, bez ryzyka uszkodzenia sprzętu. Blat stołu na zewnątrz jest pokryty specjalną powłoką zabezpieczającą przed działaniem szkodliwych czynników, a zastosowanie specjalnych technologii zapobiega odbijaniu się promieni słonecznych. Stoły te cechują się większą trwałością, a najlepsze modele dostarczają bardzo wysoką jakość gry i zbliżoną jakość odbicia piłeczki do stołów Indoor.

Ping-pongowy blat na stół na zewnątrz różni się od tych, które są przeznaczone do gry w pomieszczeniach.
Fot 2. Materiał własny | Stół do gry na zewnątrz (outdoor)

Stoły do tenisa stołowego PONGORI do gry na zewnątrz:

  • PPT500 – pierwsza cena zewnetrznego stołu na kółkach. Łatwo go się składa i rozkłada za pomocą 4 bloków bezpieczeństwa. Stół wyposażony jest w duże koła które umożliwiają szybkie i swobodne przemieszczanie nawet po trawie. Do każdej z nóg zamontowane 30 mm regulowane podpórki, dzięki którym łatwo można wyrównać stół w stosunku do nierównej nawierzchni. Blat z 4 mm melaminy gwarantuje dobrą jakość odbicia piłeczki. Konstrukcja stołu jest odporna na warunki atmosferyczne. 
  • PPT530 – nieco bardziej stabilny od poprzedniego modelu stół, dzięki większej wadze – 61 kg, oraz hamulcom na dwóch kółkach. Stół także wyposażony jest w duże koła, posiada regulowane 40 mm podpórki na nóżkach. 4 bloki bezpieczeństwa także umożliwiają sprawne złożenie i rozłożenie. Blat o grubości 5 mm przekłada się na jeszcze lepszą jakość odbicia piłeczki.
  • PPT900 – jeszcze bardziej stabilny stół o większej wadze 71 kg, posiada hamulce na 4 kółkach. Koła są duże, mają regulowane 50 mm podpórki, grubość blatu – 5 mm. To co faktycznie wyróżnia ten stół to jest centralny system szybkiego otwierania i składania, dodatkowo stół wyposażony w boczne uchwyty na rakietki i piłeczki.
  • PPT930 – stół dla osób które cenią najlepszą jakość odbicia piłeczki, dzięki 6 mm blatu. Waży stół – 75 kg, jest wyposażony w hamulce na 4 dużych kółkach. Centralny system szybkiego otwierania i składania, uchwyty na rakietki i piłeczki robią ten stół najbardziej wygodnym w użytkowaniu. Dodatkowo w komplecie ze stołem występuje pokrowiec ochronny.

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze stołu ?

Blat z melaminy, blat do stołu na zewnątrz – najważniejszy element stołów do ping-ponga

Blat do tenisa stołowego to ważny czynnik w kwestii tego, jak odbić piłeczkę. Co to znaczy? Im grubszy blat, tym łatwiejsze będzie odbicie. 

W osnowę produkcji stołów wewnętrznych z reguły wchodzi płyta wiórowa, pokryta aglomeratem, co zapewnia wysokie odbicie piłki i dobrą wygodę w grze. Grubość blatu najczęściej waha się w granicach 15-25 mm.

Stół do gry na zewnątrz powinien być wykonany z najwyższej jakości materiałów odpornych na wszystkie niekorzystne warunki atmosferyczne jak np. deszcz, śnieg, mróz czy nawet grad. Płyta do stołu ping-pongowego najczęściej jest stworzona z melaminy. Grubość blatu stołu waha się pomiędzy 4-6 mm. Spotykane są także modele o grubości do 9 mm.

Stabilność nóg i mobilność

Przy wyborze stołu warto zwrócić uwagę również na jego mobilność, a więc na łatwość, z jaką można go przemieszczać.

Producenci stołów podnoszą ich mobilność poprzez zamontowanie przy nóżkach specjalnych kółek, które ułatwiają przemieszczanie stołu w dowolnym kierunku. Jednocześnie, aby rozwiązanie to nie wpływało negatywnie na stabilność, przy kółkach mogą znajdować się specjalne hamulce

W przypadku stołów do gry na zewnątrz, ze względu chociażby na często nierówną powierzchnię, stosowane są dodatkowe rozwiązania, mające na celu zapewnienie stabilności i wyrównania poziomu samego blatu. Jednym z nich są regulatory wysokości nóg stołu. Oprócz tego wspomniane nogi są szersze i cięższe, czasami posiadają też dodatkową powierzchnię łączącą.

System składania i zamykania stołu

Składany stół nie tylko łatwiej się przemieszcza, ale także zajmuje mniej miejsca w przechowywaniu.  Wybierając stół zwróć uwagę na system składania. Najlepiej wybrać taki wariant, który jest na tyle prosty, aby składanie stołu do tenisa zajmowało niewiele czasu, a po jego zakończeniu punkt ciężkości znajdował się stosunkowo nisko, co znacznie ułatwia przenoszenie.

Z kolei system zamykania jest o tyle ważny, że zapewnia bezpieczeństwo w trakcie przenoszenia, ale też rozkładania. Dzięki zamknięciu w odpowiedniej liczby punktów unika się przypadkowego rozłożenia stołu.

Żeby ochronić swój stół przed kurzem, nie zapomnij zaopatrzyć się w pokrowiec.

Autor: Maksym Bokar

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT, TENIS STOŁOWY

Zasady tenisa stołowego czyli jak grać?

Zasady tenisa stołowego czyli jak grać?
TENIS STOŁOWY

Jak serwować w tenisie stołowym?

Jak serwować w tenisie stołowym?
TENIS STOŁOWY

Piłeczki do ping-ponga – jaki model wybrać?

Piłeczki do ping-ponga – jaki model wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu