WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać stół do tenisa stołowego

01 lipiec 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Tenis stołowy, zwany też ping pongiem, to dyscyplina genialna w swojej prostocie. Doskonale sprawdza się dla osób o bardzo różnym poziomie aktywności fizycznej i ogólnej wydolności sportowej, potrafi dostarczyć przyjemności zarówno osobom zaawansowanym, jak i zupełnie początkującym, a tych ostatnich jest w stanie wciągnąć nawet wtedy, gdy są sceptycznie nastawieni do innych sportów. Aby jednak zacząć grę, potrzebny jest odpowiedni stół do tenisa stołowego. Jak go wybrać i na jakie cechy zwrócić uwagę?

Stoły do ping ponga – wybór

Wybór przede wszystkim zależy od oczekiwanego zastosowania!

Podstawową decyzję, jaką powinniśmy podjąć, to miejsce, w którym będzie rozstawiony i przechowywany nasz stół. Od tego czy to będzie zadaszone pomieszczenie jak np. sala sportowa, dom lub garaż, czy będziemy grać na otwartym powietrzu, zależy chociażby materiał, z którego będzie on wyprodukowany. W związku z miejscem, w którym zamierzamy go używać, możemy wyróżnić stoły do tenisa stołowego wewnętrzne (indoorowe) oraz zewnętrzne (outdoorowe).

W każdym przypadku wymiary stołu do ping ponga wynoszą 274 cm długości, 152,5 cm szerokości i 76 cm wysokości. Wysokość siatki wynosi 15,25 cm.

Stoły do użytku wewnętrznego (stoły indoor) 

Przeznaczone są jedynie do użytku domowego oraz w zamkniętych pomieszczeniach. Blat w takim stole jest wykonany z płyty wiórowej, co zapewnia najlepszą jakość odbicia piłeczki. Stoły wewnętrzne z reguły są tańsze, ale nie są odporne na warunki atmosferyczne.

stol_zewnetrzny_do_ping_ponga_jak_wybrac

Fot 1. Materiał własny | Stoły do użytku wewnętrznego nie są odporne na warunki atmosferyczne

Stoły do tenisa stołowego PONGORI do gry wewnątrz:

  • TTT 100 – pierwsza cena pełnowymiarowego stoły do wewnątrz. Stół jest łatwy w montażu, ale żeby go złożyć trzeba go zdemontować. Waga stołu 63 kg., na każdej z nóżek zamontowane 30 mm podpórki do regulacji wysokości. Stół składa się z dwóch osobnych blatów, jest solidnie wykonany i stabilny. Dzięki 12 mm blatu z aglomerowanej płyty wiórowej zapewnia dobrą jakość odbicia piłeczki podczas gry.
  • FT 730 – pierwsza cena wewnętrznego stołu na kółkach. 4 bloki bezpieczeństwa umożliwiają sprawne złożenie, rozłożenie i przechowywanie. Waga stołu 73 kg, blat wykonany z 18 mm płyty wiórowej aglomerowanej, dzięki czemu jakość odbicia piłeczki jest jeszcze lepsza.
  • TTT 500 – profesjonalny stół do tenisa stołowego z certyfikatem ITTF. Waga stołu 90 kg, grubość blatu 22 mm, rama ze stali 50 x 19 mm. Dzięki regulowanym nogom i 8 hamulcom stół jest bardzo stabilny. Stół składa się z dwóch osobnych wózków na kółkach które umożliwiają łatwe złożenie, rozłożenie i przemieszczanie, w przechowywaniu zajmuje minimum miejsca. Odpowiedni wybór dla klubów i graczy którzy cenią najwyższą jakość odbicia piłeczki. 

Wszystkie wyżej opisane stoły tenisowe mają standardowe wymiary pola do gry, długość 274 cm, szerokość 152,5 cm. Natomiast warto jeszcze wspomnieć także o stołach niepełnowymiarowych, jak to średnie czy małe. Dzięki takim stołom grać w tenisa stołowego można nawet tam gdzie nie masz dużo miejsca. Dobrze one się sprawdzają do nauki trzymania rakietki i gry zwłaszcza dla dzieci.

Dla przykładu mobilny stół do tenisa stołowego PPT 100 Medium może idealnie wpasować się w Twoim salonie, dzięki swoim wymiarom: 200 cm x 98 cm x 76 cm.

A stół PPT 130 Small zapewni Ci dobrą rozgrywkę nawet tam, gdzie masz tylko 4 metry kwadratowe do gry.

Stoły do gry na zewnątrz (stoły outdoor) 

Odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne jak słońce, deszcz, śnieg, mróz, dlatego też bez obaw mogą być bezpiecznie pozostawione na zewnątrz, bez ryzyka uszkodzenia sprzętu. Blat jest pokryty specjalną powłoką zabezpieczającą przed działaniem szkodliwych czynników, a zastosowanie specjalnych technologii zapobiega odbijaniu się promieni słonecznych. Stoły te cechują się większą trwałością, a najlepsze modele dostarczają bardzo wysoką jakość gry i zbliżoną jakość odbicia piłeczki do stołów Indoor.

jak_wybrac_stol_do_ping_ponga_stol_zewnetrzny

Fot 2. Materiał własny | Blat stołu outdoorowego jest pokryty specjalną powłoką zabezpieczającą przed działaniem szkodliwych czynników

Stoły do tenisa stołowego PONGORI do gry na zewnątrz:

  • PPT500 – pierwsza cena zewnetrznego stołu na kółkach. Łatwo go się składa i rozkłada za pomocą 4 bloków bezpieczeństwa. Stół wyposażony jest w duże koła które umożliwiają szybkie i swobodne przemieszczanie nawet po trawie. Do każdej z nóg zamontowane 30 mm regulowane podpórki, dzięki którym łatwo można wyrównać stół w stosunku do nierównej nawierzchni. Blat z 4 mm melaminy gwarantuje dobrą jakość odbicia piłeczki. Konstrukcja stołu jest odporna na warunki atmosferyczne. 
  • PPT530 – nieco bardziej stabilny od poprzedniego modelu stół, dzięki większej wadze – 61 kg, oraz hamulcom na dwóch kółkach. Stół także wyposażony jest w duże koła, posiada regulowane 40 mm podpórki na nóżkach. 4 bloki bezpieczeństwa także umożliwiają sprawne złożenie i rozłożenie. Blat o grubości 5 mm przekłada się na jeszcze lepszą jakość odbicia piłeczki.
  • PPT900 – jeszcze bardziej stabilny stół o większej wadze 71 kg, posiada hamulce na 4 kółkach. Koła są duże, mają regulowane 50 mm podpórki, grubość blatu – 5 mm. To co faktycznie wyróżnia ten stół to jest centralny system szybkiego otwierania i składania, dodatkowo stół wyposażony w boczne uchwyty na rakietki i piłeczki.
  • PPT930 – stół dla osób które cenią najlepszą jakość odbicia piłeczki, dzięki 6 mm blatu. Waży stół – 75 kg, jest wyposażony w hamulce na 4 dużych kółkach. Centralny system szybkiego otwierania i składania, uchwyty na rakietki i piłeczki robią ten stół najbardziej wygodnym w użytkowaniu. Dodatkowo w komplecie ze stołem występuje pokrowiec ochronny.

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze stołu pingpongowego?

Najważniejszym elementem stołu jest blat

Im grubszy blat, tym lepsze i bardziej równomierne jest odbicie piłeczki. 

W osnowę produkcji stołów wewnętrznych z reguły wchodzi płyta wiórowa, pokryta aglomeratem, co zapewnia wysokie odbicie piłki i dobrą wygodę w grze. Grubość blatu najczęściej waha się w granicach 15-25 mm.

Stół do gry na zewnątrz powinien być wykonany z najwyższej jakości materiałów odpornych na wszystkie niekorzystne warunki atmosferyczne jak np. deszcz, śnieg, mróz czy nawet grad. Blat w takim stole najczęściej jest stworzony z melaminy, a jego grubość waha się pomiędzy 4-6 mm. Spotykane są także modele o grubości do 9 mm. 

Stabilność nóg i mobilność

Przy wyborze stołu warto zwrócić uwagę również na jego mobilność, a więc na łatwość, z jaką można go przemieszczać.

Producenci stołów podnoszą ich mobilność poprzez zamontowanie przy nóżkach specjalnych kółek, które ułatwiają przemieszczanie stołu w dowolnym kierunku. Jednocześnie, aby rozwiązanie to nie wpływało negatywnie na stabilność, przy kółkach mogą znajdować się specjalne hamulce.

W przypadku stołów do gry na zewnątrz, ze względu chociażby na często nierówną powierzchnię, stosowane są dodatkowe rozwiązania, mające na celu zapewnienie stabilności i wyrównania poziomu samego blatu. Jednym z nich są regulatory wysokości nóg stołu. Oprócz tego wspomniane nogi są szersze i cięższe, czasami posiadają też dodatkową powierzchnię łączącą.

System składania i zamykania stołu

Składany stół nie tylko łatwiej się przemieszcza, ale także zajmuje mniej miejsca w przechowywaniu.  Wybierając stół zwróć uwagę na system składania. Najlepiej wybrać taki wariant, który jest na tyle prosty, aby składanie stołu do tenisa zajmowało niewiele czasu, a po jego zakończeniu punkt ciężkości znajdował się stosunkowo nisko, co znacznie ułatwia przenoszenie.

Z kolei system zamykania jest o tyle ważny, że zapewnia bezpieczeństwo w trakcie przenoszenia, ale też rozkładania. Dzięki zamknięciu w odpowiedniej liczby punktów, unika się przypadkowego rozłożenia stołu.

Żeby ochronić swój stół przed kurzem, nie zapomnij zaopatrzyć się w pokrowiec.

Autor: Maksym Bokar

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT, TENIS STOŁOWY

Tenis stołowy - zasady. Jak grać w ping-ponga?

Tenis stołowy - zasady. Jak grać w ping-ponga?
TENIS STOŁOWY

Czym charakteryzuje się dobra piłka do tenisa stołowego?

Czym charakteryzuje się dobra piłka do tenisa stołowego?
TENIS STOŁOWY

Jakie buty wybrać do gry w tenisa stołowego?

Jakie buty wybrać do gry w tenisa stołowego?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu