WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak serwować w tenisie stołowym?

12 sierpień 2021

Mogłoby się wydawać, że gra w ping-ponga jest prosta i nie wymaga szczególnej wiedzy ‒ wszak tenis stołowy jest popularny zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Jednak na amatorskim poziomie zdarza się, że zawodnicy nie są w pełni świadomi zasad i grają niejako „na własnych warunkach”. Jednymi z najczęściej popełnianych błędów są błędy serwisowe. Podpowiadamy, jak ich unikać oraz na co zwrócić uwagę podczas nauki serwisu.

Jak serwować w tenisie stołowym zgodnie z przepisami?

Zasady związane z serwisem w tenisie stołowym nie są szczególnie skomplikowane. Każdy nowy punkt rozpoczyna się podaniem, czyli takim uderzeniem rakietką w piłkę, aby ta najpierw odbiła się na połówce stołu serwującego, następnie przeleciała nad siatką i spadła na połówkę stołu odbierającego. W przypadku gry podwójnej założenie jest takie, że piłka musi najpierw odbić się na prawej połowie strony serwującego, a następnie na prawej połowie strony odbierającego.

Wbrew ustalonym regułom jest tzw. serwowanie z ręki, czyli bez podrzutu. Jest to bardzo częsty błąd popełniany przez amatorów. Zgodnie z przepisami zawodnik serwujący powinien podrzucić piłkę pionowo do góry, bez nadawania rotacji, co najmniej na wysokość 16 cm (czyli niewiele ponad wysokość siatki, która sięga 15,25 cm). Istotne jest również to, że od momentu podrzucenia piłki do jej uderzenia powinna ona znajdować się powyżej poziomu powierzchni stołu oraz za linią końcową osoby podającej.

Niedozwolone jest natomiast ukrywanie zamiaru wykonania serwisu. Dawniej nie było to uregulowane przepisami, ale od 2002 roku obowiązuje zasada, że piłeczka musi być cały czas widoczna dla gracza odbierającego. Podczas serwisu nie można jej zatem zakrywać wolną ręką.

jak serwowac w ping pongu

Jak się nauczyć prawidłowego serwowania w ping-pongu?

Jeśli wiesz już, jak serwować w ping-pongu zgodnie z przepisami, powinieneś dowiedzieć się, jak powinna przebiegać nauka serwisu oraz jakie są podstawowe rodzaje podania.

Tak, jak w każdej dyscyplinie sportowej, tak i w ping-pongu początki nie zawsze są łatwe, zwłaszcza jeśli chcesz się nauczyć grać prawidłowo technicznie i zgodnie z obowiązującymi zasadami. Jeśli chodzi o naukę serwisu, to najlepiej podzielić ją na kilka podstawowych etapów, które należy realizować krok po kroku. Są to:

  • serwis bez piłeczki ‒ skup się na imitacji ruchu, który będziesz wykonywać podczas gry. Najlepiej rozpocząć imitowanie uderzenia ze strony bekhendowej (w kierunku uderzenia skierowany jest grzbiet ręki), a dopiero później z forhendowej. Wykonuj ruchy imitujące podrzut piłeczki, a następnie drugą ręką, trzymając rakietkę, poprowadź ruch do przodu. Takie ćwiczenie pozwoli wypracować odpowiednią koordynację ruchu i timing;
  • serwis z piłeczką ‒ po wykonaniu pierwszego ćwiczenia należy przejść do kolejnego, tym razem już z piłeczką. Zasada jest prosta ‒ wykonuj te same ruchy serwisowe, najpierw ze strony bekhendowej, a później forhendowej, starając się trafić w piłeczkę w taki sposób, by ta odbiła się najpierw na twojej połówce stołu, a następnie na drugiej;
  • serwis kontrolowany ‒ na tym etapie zwracaj już większą uwagę na to, by podrzut piłeczki był zgodny z przepisami, czyli na minimum 16 cm. Przed każdym uderzeniem wybieraj kierunek, w którym chcesz posłać piłkę. W dalszej kolejności staraj się kontrolować też długość uderzeń.

Powyższe ćwiczenia powinny pomóc w możliwie szybkiej nauce podstawowego serwisu, który pozwoli wprowadzać piłkę do gry i rozpoczynać wymiany.

Ping-pong ‒ gra wymagająca odpowiedniego sprzętu

Zdecydowanie trudniejszym zadaniem jest nauka serwisu rotacyjnego. W tym przypadku trzeba opanować taki ruch, który pozwoli nadać piłeczce rotację (postępującą, wsteczną lub boczną). Tego typu serwis jest również zdecydowanie trudniejszy do odbioru dla rywala. Trzeba jednak zaznaczyć, że do prawidłowego i efektywnego wykonania tego uderzenia nie wystarczy już zwykła rakietka do tenisa stołowego, ale lepszy sprzęt. Poszukując dobrej rakietki do ping-ponga, która pomoże w nadawaniu rotacji piłce, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na przyczepność okładzin. Rakiety o wysokiej przyczepności są najlepsze, ale trzeba za nie zapłacić przynajmniej kilkadziesiąt złotych więcej od tych podstawowych. Wysokiej jakości rakietki do ping-ponga produkują m.in. Tibhar, Joola czy Pongori.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT, TENIS STOŁOWY

Zasady tenisa stołowego czyli jak grać?

Zasady tenisa stołowego czyli jak grać?
TENIS STOŁOWY

Stoły do ping-ponga – wymiary, blat z melaminy… jak wybrać stół do tenisa stołowego?

Stoły do ping-ponga – wymiary, blat z melaminy… jak wybrać stół do tenisa stołowego?
TENIS STOŁOWY

Piłeczki do ping-ponga – jaki model wybrać?

Piłeczki do ping-ponga – jaki model wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu