Na co zwrócić uwagę przy wyborze rakiety do tenisa stołowego?

02 lipiec 2019

Rakietka jest podstawowym wyposażeniem każdego zawodnika grającego w tenisa stołowego. Rodzajów, jak i marek jest wiele, co może utrudnić wybór tej pierwszej upragnionej rakiety w życiu. W tym wpisie przedstawimy, a także wyjaśnimy, co powinno pomóc w wyborze właściwej rakiety na pierwsze regularne treningi oraz zawody.

Na początku warto postawić kilka pytań. Jak często będę grać w klubie? Jakie są moje mocne strony, a nad jakimi muszę popracować? Jakie uwagi przekazuje mi trener? Dodatkowo, dobrze jest zrobić wywiad z innymi osobami, które grają wspólnie, aby poznać swoje preferencje :) 

Fot 1. Materiał własny | Wybierając rakietę, musisz być świadomym, do czego jej tak naprawdę potrzebujesz

Niektórzy zastanawiają, po co to całe zamieszanie? Czy naprawdę muszę odpowiadać sobie na te wszystkie pytania? Jest to najważniejszy punkt, bo poznając swoje preferencje, wybór rakiety staje się oczywisty.

A co, jeśli nigdy nie było okazji pograć w klubie, czy ze znajomymi, a właśnie pragniesz zmienić to i zacząć swoją przygodę z tenisem stołowym? Nic straconego, w takich przypadkach jest spory wybór rakiet dla początkujących, które pomogą rozwinąć umiejętności.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rakiety do tenisa stołowego?

Każda rakietka składa się z drewna (deska) i okładzin. Zakończona jest rączką o różnym kształcie. Występują rączki proste (znajdują się najczęściej w najtańszych rakietkach), wklęsłe, stożkowe i coraz częściej spotyka się anatomiczne (dopasowują się do ręki - dzięki czemu są komfortowe). 

Fot 2. Materiał własny | Jest wiele elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przy doborze rakiety do tenisa stołowego

Ważnymi cechami rakietki jest waga (im większa tym większa siła, ale gorsze możliwości manewrów), rodzaj drewna (im twardsze drewno lub zastąpienie jednej warstwy drewna (rdzenia) carbonem - materiałem zrobionym z węgla, tym szybsza gra, im bardziej miękkie, tym bardziej kontrolowana gra), ilość warstw drewna (im więcej warstw, tym szybsza gra),  jak i grubość okładziny, które dobieramy do konkretnego stylu gry (okładziny do 1,15mm - gracz defensywny, okładziny od 1,2mm do 1,4mm - gracz początkujący, od 1,5mm - gracz ofensywny).

Fot 3. Materiał własny | Zwróć uwagę na wagę oraz rodzaj materiału, z którego wykonana jest rakieta

Są także trzy ważne parametry każdej rakiety:

  • Spin (rotacja) - możliwość podkręcania piłeczki,
  • Speed (prędkość) - możliwość szybkiego rozegrania. Im większy speed tym mniejsza kontrola,
  • Control (kontrola) - możliwość kontroli piłeczki podczas gry.

Oczywiście każdy producent ma swoją skalę od 1 do 10 lub od 1 do 100 i często im wyżej w skali, tym bardziej rozwinięta w danym parametrze jest rakieta.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dana rakieta odpowiada naszym oczekiwaniom, to warto skorzystać z możliwość testów sprzętu lub wypożyczenia sprzętu w celu testów. Może to ułatwić wybór.

Myślę, że tyle wskazówek pomoże w dobraniu “tej” właściwej rakietki :)

Autor: Klaudia Bonter

Polub artykuł
Komentarze
Udostępnij

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu