WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać rakietkę do tenisa stołowego?

02 July 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Rakietka jest podstawowym wyposażeniem każdego zawodnika grającego w ping ponga. Rodzajów, jak i marek jest wiele, co może utrudnić wybór tej pierwszej upragnionej rakiety w życiu. W tym wpisie przedstawimy, a także wyjaśnimy, co powinno pomóc w wyborze właściwej rakiety na pierwsze regularne treningi oraz zawody.

Na początku warto postawić kilka pytań. Jak często będę grać w klubie? Jakie są moje mocne strony, a nad jakimi muszę popracować? Jakie uwagi przekazuje mi trener? Dodatkowo, dobrze jest zrobić wywiad z innymi osobami, które grają wspólnie, aby poznać swoje preferencje. Dlatego najlepsza rakietka do tenisa stołowego będzie dla każdego inna.

Fot 1. Materiał własny | Wybierając rakietę, musisz być świadomym, do czego jej tak naprawdę potrzebujesz

Niektórzy zastanawiają, po co to całe zamieszanie? Czy naprawdę muszę odpowiadać sobie na te wszystkie pytania? Jest to najważniejszy punkt, bo poznając swoje preferencje, wybór rakiety staje się oczywisty i pozwoli odpowiedzieć na pytanie jaką rakietkę wybrać?

A co, jeśli nigdy nie było okazji pograć w klubie, czy ze znajomymi, a właśnie pragniesz zmienić to i zacząć swoją przygodę z tenisem stołowym? Nic straconego, w takich przypadkach jest spory wybór rakiet dla początkujących, które pomogą rozwinąć umiejętności.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze paletki do tenisa stołowego?

Każda klasyczna rakietka składa się z drewna (deska) i okładzin. Zakończona jest rączką o różnym kształcie. Występują rączki proste (znajdują się najczęściej w najtańszych rakietkach), wklęsłe i coraz częściej spotykane anatomiczne (dopasowują się do ręki – dzięki czemu zwiększają komfort trzymania).

Fot 2. Materiał własny | Jest wiele elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przy doborze rakiety do tenisa stołowego

Najważniejsze cechy rakietki

  • Waga. Im większa tym mocniejsza siła (szybkość) która jest nadawana piłeczce, ale gorsze możliwości manewrów.
  • Rodzaj drewna i liczba warstw. Wykorzystanie twardego drewna, duża liczba warstw drewna lub wykonanie rdzenia z carbonu sprawią, że gra będzie szybsza. Z kolei miękkie drewno pozwoli na lepsze kontrolowanie gry. 
  • Grubość podkładu okładziny. Im gruszy podkład tym szybsza jest okładzina, im cieńszy podkład tym lepsza kontrola. Okładziny na podkładzie 1,9 mm i powyżej przeznaczone w pierwszej kolejności dla graczy ofensywnych, 1,5-1,8 mm – dla osób grających wszechstronnie, 1,2-1,4 mm – odpowiednie dla osób początkujących, do 1,2 mm – dla zawodników grających defensywnie.

Fot 3. Materiał własny | Zwróć uwagę na wagę oraz rodzaj materiału, z którego wykonana jest rakieta

Parametry rakiet do tenisa stołowego

Są także trzy ważne parametry każdej rakiety:

  • Spin (rotacja) – możliwość podkręcania piłeczki;
  • Speed (prędkość) – możliwość przyspieszenia piłeczki. Im większy speed tym mniejsza kontrola;
  • Control (kontrola) – możliwość kontroli piłeczki podczas gry.

Oczywiście każdy producent ma swoją skalę od 1 do 10 lub od 1 do 100 i często im wyżej w skali, tym bardziej rozwinięta w danym parametrze jest rakieta.

Często przy rakietkach do tenisa stołowego pojawiają się gwiazdki. Oznaczają one jakość sprzętu inaczej też stopień zaawansowania. Pięcio- i sześcio- gwiazdkowe uważane są za najlepsze, opisane jedną lub dwoma gwiazdkami są najprostsze. Rakietki mające więcej gwiazdek z reguły są szybsze i dają możliwość nadawania lepszej rotacji podczas uderzeń, z kolei te 1 lub 2 gwiazdkowe powinny cechować się wysoką kontrolą nad piłeczką. Pamiętajmy jednak, że symbole nie zawsze oddają rzeczywisty poziom rakietki, dlatego oprócz sprawdzania gwiazdek warto również zweryfikować ich parametry.

Autor: Klaudia Bonter

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TENIS STOŁOWY

Jak serwować w tenisie stołowym?

Jak serwować w tenisie stołowym?
TENIS STOŁOWY

Jak wybrać stół do tenisa stołowego?

Jak wybrać stół do tenisa stołowego?
TENIS STOŁOWY

Piłeczki do ping-ponga – jaki model wybrać?

Piłeczki do ping-ponga – jaki model wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu