WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Piłki do tenisa stołowego – jaki model wybrać?

18 październik 2019
#SPRZĘT

Piłeczki do tenisa stołowego najczęściej wybieramy najtańsze. Cena niska, jakość w miarę dobra i jak się zniszczą, to kupujemy nowe. Ale co w przypadku osób grających już w ligach? Czy można grać piłeczką z jedną gwiazdką na turniejach? Na te pytania, jak i na inne wątpliwości, odpowie Wam ten artykuł.


Piłeczki do tenisa stołowego

Piłeczek jest wiele, a są one wykonane z różnych tworzyw. Najczęściej spotyka się piłeczki z plastiku bądź – co jest coraz rzadsze – z celuloidu.

Fot 1. Materiał własny | Kluczową rolę w jakości piłeczki do tenisa stołowego odgrywa materiał, z któego jest wykonana

Piłeczki z celuloidu mają inną dynamikę – są wolniejsze, ale za to bardziej miękkie, co ułatwia grę zawodnikom skupiającym się na spinie.

Jakie normy powinna spełniać piłeczka do tenisa stołowego?

Każda piłeczka, która miałaby zostać oficjalną częścią turnieju, podlega restrykcyjnym zasadom: wielkość 40 mm, idealna kulistość, a kolory, którymi można grać, to biały na stole o kolorze zielonym lub pomarańczowy na stole o kolorze niebieskim.

Piłeczki niskiej jakości charakteryzują się widocznymi szwami od środka i są bardzo miękkie. Przy zakupie powinniśmy zwracać uwagę na jakość, ponieważ jedynie piłeczki zatwierdzone przez ITTF (International Table Tenis Federation) są dopuszczone do oficjalnych meczów, a także zapewniają najlepszą jakość odbicia, która wiąże się z lepszą grą – czyli odbicia są bardziej komfortowe.

Fot 2. Materiał własny | Piłeczki niskiej jakości charakteryzują się widocznymi szwami od środka i są bardzo miękkie

Piłeczki mają także gwiazdki, które są umowne (1 gwiazdka oznacza piłki rekreacyjne, do amatorskiej gry, 2 gwiazdki treningowe, do amatorskich turniejów, a 3 gwiazdki z oznaczeniem ITTF na oficjalne mecze, np. ligowe).

Zanim kupimy piłeczki, warto poznać swoje zapotrzebowanie – czy chcemy pograć ze znajomymi rekreacyjnie, czy może trenujemy do ważnego turnieju.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT, TENIS STOŁOWY

Tenis stołowy - zasady. Jak grać w ping-ponga?

Tenis stołowy - zasady. Jak grać w ping-ponga?
TENIS STOŁOWY

Jak wybrać stół do tenisa stołowego

Jak wybrać stół do tenisa stołowego
TENIS STOŁOWY

Czym charakteryzuje się dobra piłka do tenisa stołowego?

Czym charakteryzuje się dobra piłka do tenisa stołowego?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu