WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Piłeczki do ping-ponga – jaki model wybrać?

18 październik 2019
#SPRZĘT

Piłeczki do tenisa stołowego najczęściej wybieramy najtańsze. Cena niska, jakość w miarę dobra i jak się zniszczą, to kupujemy nowe. Ale co w przypadku osób grających już w ligach? Czy można grać piłeczką z jedną gwiazdką na turniejach? Jakie jest tworzywo na piłeczkę ping-pongową? Na te pytania, jak i na inne wątpliwości, odpowie Wam ten artykuł.


Ile waży piłeczka do tenisa stołowego? Piłeczki ping-pongowe – materiały

Piłeczka ping-pongowa – z czego zrobiona jest piłka? Piłeczek jest wiele i są one wykonane z różnych tworzyw. Najczęściej spotyka się piłeczki z plastiku bądź – co jest coraz rzadsze – z celuloidu. Jakie piłki do tenisa stołowego wybrać?

 Ile waży piłeczka ping-pongowa? Najczęściej około trzech gramów.
Fot 1. Materiał własny | Kluczową rolę w jakości piłeczki do tenisa stołowego odgrywa materiał, z któego jest wykonana

Piłeczki celuloidowe mają inną dynamikę – są wolniejsze, ale za to bardziej miękkie, co ułatwia grę zawodnikom skupiającym się na spinie.

Średnica piłeczki do ping-ponga – jakie normy powinna spełniać piłeczka do tenisa stołowego?

Każda piłeczka, która miałaby zostać oficjalną częścią turnieju, podlega restrykcyjnym zasadom. Średnica piłki do tenisa stołowego to 40 mm. Musi ją cechować także idealna kulistość, a kolory, którymi można grać, to biały na stole o kolorze zielonym lub pomarańczowy na stole o kolorze niebieskim. Ile waży piłeczka do ping-ponga? Jej masa to około 2,7 grama.

Piłeczki niskiej jakości charakteryzują się widocznymi szwami od środka i są bardzo miękkie. Przy zakupie powinniśmy zwracać uwagę na jakość, ponieważ jedynie piłeczki zatwierdzone przez ITTF (International Table Tenis Federation) są dopuszczone do oficjalnych meczów, a także zapewniają najlepszą jakość odbicia, która wiąże się z lepszą grą – czyli odbicia są bardziej komfortowe.

Średnica piłeczki do ping-ponga to 40mm.
Fot 2. Materiał własny | Piłeczki niskiej jakości charakteryzują się widocznymi szwami od środka i są bardzo miękkie

Piłeczki mają także gwiazdki, które są umowne (1 gwiazdka oznacza piłki rekreacyjne, do amatorskiej gry, 2 gwiazdki treningowe, do amatorskich turniejów, a 3 gwiazdki z oznaczeniem ITTF na oficjalne mecze, np. ligowe).

Zanim kupimy piłeczki, warto poznać swoje zapotrzebowanie – czy chcemy pograć ze znajomymi rekreacyjnie, czy może trenujemy do ważnego turnieju.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT, TENIS STOŁOWY

Zasady tenisa stołowego czyli jak grać?

Zasady tenisa stołowego czyli jak grać?
TENIS STOŁOWY

Jak wybrać stół do tenisa stołowego?

Jak wybrać stół do tenisa stołowego?
TENIS STOŁOWY

Jak serwować w tenisie stołowym?

Jak serwować w tenisie stołowym?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu