WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak zacząć trenować bouldering? Co to za rodzaj wspinaczki?

17 January 2023

O wspinaczce słyszał już chyba każdy, kto choć trochę interesuje się sportem. Mamy w końcu w naszej reprezentacji tak wspaniałą zawodniczkę jak Aleksandra Mirosław, która rozsławiła ją poprzez swoje niezwykłe dokonania (kilkukrotne zwycięstwo mistrzostw świata a także pobicie światowego rekordu we wspinaniu się na czas). O boulderingu natomiast słyszało naprawdę niewielu. Termin ten znany jest bowiem tylko miłośnikom wspinaczki. Jeśli obiło Ci się o uszy to pojęcie i chciałbyś/chciałabyś pogłębić nieco swoją wiedzę w tym temacie, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego między innymi tego, czym jest ta dyscyplina sportu, co trzeba zrobić, by móc ją uprawiać, gdzie najlepiej robić to na terenie kraju i co jest potrzebne, by móc spróbować swoich sił w tej aktywności fizycznej.


Głazownictwo – czym jest bouldering i czym się różni od klasycznej wspinaczki

Po polsku głazownictwo, po angielsku bouldering. Czym jest ta dyscyplina sportu i na czym polega? Nazwa pochodzi od angielskiego słowa boulder, które oznacza głaz. Bouldering to dyscyplina sportu, która polega na wspinaniu się na wspomniany głaz, jednak w przeciwieństwie do klasycznej wspinaczki, odbywa się to bez asekuracji w postaci liny. Sam głaz powinien mieć kilka metrów wysokości (maksymalnie cztery), a wspinacz powinien zabezpieczyć nawierzchnię wokół głazu, materacami. Jako, że bouldering uprawia się bez liny, co sprawia, że ryzyko upadku jest stosunkowo duże, materace pomagają unikać kontuzji i poważnych urazów ciała. Mimo, że nazwa sugeruje bardzo konkretne miejsce uprawiania tego sportu, bouldering można uprawiać także na ściance wspinaczkowej.

Historia – bouldering kiedyś i dziś

Początki boulderingu datuje się na lata 50. ubiegłego wieku. Powstanie tej dyscypliny sportowej zawdzięczamy Johnowi Gillowi, amerykańskiemu matematykowi i oczywiście wspinaczowi. To on jako pierwszy rozpoczął pokonywanie niskich formacji, takich jak głazy i kamienie, bez asekuracji. Mimo, że sam ojciec boulderingu twierdzi, że zawodowi alpiniści trenowali już bez zabezpieczenia na różnego typu głazach, to właśnie on jako pierwszy zaczął wyróżniać ten sport jako osobną dyscyplinę. On także zasugerował używanie magnezji w celach wspinaczkowych. Wcześniej ze specyficznych właściwości magnezji korzystali gimnastycy. Za czasów Gilla, bouldering uprawiano jedynie na głazach, kamieniach i skałach, obecnie istnieją specjalne ścianki boulderowe, na których można trenować i uczyć się tej aktywności fizycznej.

kobieta wspinająca się na skałę bez uprzęży

Przeznaczenie – kto może zacząć uprawiać bouldering

Głazownictwo to sport, do którego uprawiania potrzeba siły i elastyczności a także koordynacji ruchowej. Nie oznacza to jednak, że bouldering wymaga nie wiadomo jakiej sprawności fizycznej. Jest to sport dla osób, które są już w jakiejś formie, jednak jeśli nie jest ona zbyt wysoka, nie oznacza to, że trzeba z niego zrezygnować. W końcu zarówno siłę mięśni jak i elastyczność, wydolność, koordynację ruchową i ogólną formę fizyczną można wyćwiczyć. Jeśli więc nie ma się doświadczenia we wspinaczce klasycznej, warto zapisać się do sekcji wspinaczkowej i trenować pod okiem doświadczonego instruktora. Tam nauczyć się można techniki wspinania. Treningi na siłowni pozwolą zaś wyrównać braki na pozostałych polach.

Amerykańska i francuska – skale trudności w boulderingu

Najbardziej popularnymi skalami trudności w boulderingu jest skala amerykańska i francuska. Amerykańska skala, znana jako Verm, oznaczana jest przez literę V oraz cyfrę oznaczającą poziom trudności. Skala francuska jest taka sama jak ta, która obowiązuje podczas wspinaczki klasycznej. Stopień trudności trasy oznacza się więc cyframi, literami i ewentualnymi znakami +. Oba systemy można przeliczać na siebie nawzajem. I tak na przykład amerykańskie V11 równoznaczne jest z francuskim 8A. Najtrudniejsze do zdobycia baldy mają wartość V17 w skali amerykańskiej i 9A w skali francuskiej.

Przeczytaj także: Jak zacząć się wspinać?

Ekwipunek – niezbędne akcesoria i sprzęt do boulderingu

Jeśli interesujesz się boulderingiem i planujesz rozpocząć swoją przygodę z tym sportem, rozważ zapisanie się na sztuczną ścianę wspinaczkową. Nie będziesz musiał/musiała dbać o zabranie ze sobą materaców asekuracyjnych (crash pad), ponieważ będą one znajdować się w sali. Jedyne, czego będziesz potrzebować to wygodna odzież sportowa, która nie krępuje ruchów oraz specjalne buty wspinaczkowe zapinane na rzep bądź wiązane na sznurówki. Obuwie trudno zastąpić jakimkolwiek innym, ponieważ cechuje się one wysokim stopniem profilowania oraz świetną przyczepnością zarówno na skałkach jak i na ściankach. Poza obuwiem, warto nabyć magnezję. Jest to preparat, który poprawia chwyt poprzez zabezpieczenie dłoni przed poceniem. Na rynku dostępne są trzy rodzaje magnezji – magnezja w proszku (woreczek), w kostce i w płynie (buteleczka). Ze względu na pylenie, część wspinaczy decyduje się na korzystanie z magnezji w postaci kostki lub płynu. W specjalnych halach wspinaczkowych magnezja powinna być dostępna bez problemu, jednak warto wcześniej upewnić się, czy na pewno tak jest.

mężczyzna wspinający się po ściance w butach do wspinaczki

Ścianka czy skała – gdzie zacząć trenować bouldering

Jeśli nie opanowałeś/opanowałaś jeszcze techniki wspinania się, polecamy rozpocząć swoją przygodę z boulderingiem na sztucznej ściance wspinaczkowej. Najlepiej pod okiem instruktora. Jest to najlepszy i zarazem najłatwiejszy sposób na poznanie swoich możliwości w bezpieczny sposób. W razie upadku w trakcie wspinaczki na ściance będziesz znajdować się pod opieką wykwalifikowanej kadry, która będzie mogła pomóc Ci w razie potrzeby. Treningi na ścianie wspinaczkowej mają także inne zalety, Jedną z nich jest możliwość poznania kilku tras w drodze na ten sam głaz. Wszystkie trasy różnią się między sobą stopniem trudności, który wpisuje się w znane na świecie wspinaczkowe skale trudności. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia we wspinaczce a marzą Ci się początki na boulderze, polecamy zapisanie się na sekcję wspinaczkową bądź indywidualne treningi z instruktorem, który zapozna Cię z tym sportem, zanim wybierzesz się na swój pierwszy, choćby niewielki głaz.

Korzyści – jakie są zalety tego rodzaju wspinaczki

Bouldering to sport, który angażuje do pracy całe ciało. Rewelacyjnie wzmacnia mięśnie rąk i nóg a także pleców i brzucha. Pomaga rozwijać elastyczność i gibkość. Pozwala też wzmocnić pewność siebie i podnieść poczucie własnej wartości. Wejście na bald potrafi dać człowiekowi naprawdę ogromną satysfakcję. Trening na baldach pomaga także zwalczać problemy związane z lękiem wysokości i niepokoje związane z tym, że w każdej chwili możesz odpaść od skałki. Upadając na materac, nie zrobisz sobie poważnej krzywdy a zyskać możesz naprawdę dużo radości, szczęścia i motywacji do dalszej pracy nad sobą.

Przeczytaj także: Wejście na Gerlach.

Bouldering w terenie – krajowy raj wspinaczkowy

Polska obfituje w liczne formacje skalne, które stanowią prawdziwy raj zarówno dla fanów wspinaczki klasycznej jak i boulderingu. Najbardziej znanym w kraju regionem jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Miłośnicy boulderingu najczęściej wybierają Zimny Dół, w okolicach Krakowa a także Górę Zborów i Górę Kołoczek, którą zlokalizować można około 60 kilometrów od Częstochowy. Poza Jurą, wiele do zaoferowania dla spotterów ma także Małopolska. Około 35 kilometrów od Tarnowa, znaleźć można Ciężkowice. Poza wymienionymi regionami popularne wśród fanów boulderingu są także Sudety a dokładniej Sokoliki, Kamienna Góra (w okolicach Jeleniej Góry) czy Bor koło Machova.

Bouldering czy wspinaczka z asekuracją?

Jak wiadomo, bouldering jest jednym z rodzajów wspinaczki. Różni się jednak tym, że podczas wspinania, nie jest się zabezpieczonym liną asekuracyjną. Ponadto, bouldering obejmuje wspinaczkę na niskich wysokościach. Bouldery mają bowiem maksymalnie cztery metry. Obie dyscypliny różnią się między sobą także celem. We wspinaczce klasycznej chodzi o czas pokonania danej trasy lub wysokość trasy do pokonania. W boulderingu zaś chodzi o stopień trudności danej trasy. A jako, że podczas wspinania brak nam asekuracji w postaci liny, w razie upadku, całą trasę należy pokonać od początku.

Początki – dlaczego warto zacząć bouldering na ściance wspinaczkowej

Jeśli dopiero zaczynasz stawiać pierwsze kroki we wspinaczce, wybierz się na ściankę wspinaczkową. Treningi na boulderowniach sztucznych są znacznie bardziej bezpieczne i pozwolą Ci lepiej opanować technikę. Ćwicząc pod okiem instruktora, nabierzesz umiejętności, które pozwolą Ci podszkolić technikę wspinania się na tyle, że zdobywanie boulderowni w terenie nie będzie stanowiło dla Ciebie dużych trudności. Poza tym, na hali wspinaczkowej, nie musisz mieć swojego sprzętu. Możesz go wypożyczyć za niedużą kwotę.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ALPINIZM

Jak wybrać raki alpinistyczne?

Jak wybrać raki alpinistyczne?
ALPINIZM

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

Jak wybrać czekan alpnistyczny?
ALPINIZM

Wejście na Gerlach. Jak się przygotować na szlak na Gerlach?

Wejście na Gerlach. Jak się przygotować na szlak na Gerlach?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu