WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak zacząć się wspinać? Podstawy wspinaczki i przygotowanie do alpinizmu

05 luty 2021
#PORADY

Alpinizm określany jest jako każda wspinaczka górska uprawiana w Alpach albo jako każda wspinaczka wysokogórska. Niezależnie od definicji do uprawiania alpinizmu należy się dobrze przygotować. Jak zacząć się wspinać? Jakiego sprzętu do wspinaczki górskiej potrzebujesz? Sprawdź, aby bezpiecznie uczestniczyć w wyprawach wysokogórskich.

Wspinaczka górska – jak zacząć?

Zanim wybierzesz się w Alpy, zacznij ćwiczyć wspinaczkę w bezpiecznych miejscach. Podstawy wspinaczki najlepiej jest poznawać pod okiem doświadczonego instruktora, który zadba o twoje bezpieczeństwo i dokładnie wyjaśni, jakie ruchy należy wykonywać podczas wspinaczki. Oczywiście ćwiczenia na ściance nie będą możliwe bez wcześniejszego wzmocnienia mięśni całego ciała. Zanim wybierzesz się do szkółki wspinaczkowej, zwiększ swoją siłę i wytrzymałość podczas treningów ogólno wytrzymałościowych na siłowni.

Dopiero później znajdź ścianki do wspinaczki w swoim mieście. Osoby mieszkające na południu Polski mają możliwość ćwiczenia od razu na łonie natury – idealnym do tego miejscem jest m.in. Ojcowski Park Narodowy. Skałki w Ojcowie są łatwym miejscem do nauki.

Oprócz ćwiczenia wspinaczki warto oswajać się z wysokością, chodząc na długie trekkingi tatrzańskimi szlakami. Można też połączyć trekking z elementami wspinaczkowymi, czyli wybrać się na via ferratę. Elementy żelaznej perci zawiera np. szlak na Czerwoną Ławkę w Tatrach. Na takie wyprawy najlepiej wybierać się z osobą, która posiada już doświadczenie wysokogórskie.

Nie zapomnij też o przygotowaniu teoretycznym. Przyda ci się zwłaszcza wiedza, jak poruszać się po oblodzonych trasach wspinaczkowych oraz co robić w razie zagrożenia. Taką wiedzę możesz zdobyć podczas kursu wspinaczkowego albo ze specjalistycznych książek.

Podstawy wspinaczki dla początkujących

Trening wspinaczkowy to przyzwyczajanie ciała do różneo typu obciążeń oraz ogólnego wysiłku. Na podstawy wspinaczki składają się:

  • umiejętność asekuracji,
  • umiejętność prawidłowego chwytania dłońmi występów skalnych,
  • praca stopami,
  • balansowanie ciężarem ciała.

Występy skalne trzeba chwytać w miarę możliwości całą dłonią. Szukaj pewnych zagłębień w skale – takich, które dają ci poczucie, że możesz w nich bezpiecznie osadzić stopę. Rób wpinki w optymalnych miejscach, czyli takich, gdzie masz możliwość trzymania się dobrego chwytu jedną ręką i gdzie stoisz stopami na pewnych stopniach.

Wpinka powinna znajdować się w zasięgu ręki. Podczas wspinania szukaj chwytów, których możesz łatwo dosięgnąć – nie ryzykuj przez niepotrzebne doskoki. Staraj się przybliżać swoje ciało do skały w taki sposób, aby pomagało ci to łapać równowagę. Stój prostopadle do ściany. Pamiętaj, że będziesz potrzebować dobrze dopasowanych butów alpinistycznych.

Alpinizm – potrzebny sprzęt do wspinaczki górskiej

Nie da się uprawiać alpinizmu bez sprzętu do wspinaczki wysokogórskiej. A jednak wciąż zdarzają się osoby, które chcą wejść na Kazbek bez raków i czekana… O sprzęt będziesz musiał zadbać już podczas nauki wspinaczki na ściance albo na naturalnych skałach. Twoim niezbędnym wyposażeniem do wspinaczki górskiej są:

Samo posiadanie zaawansowanego sprzętu bez uprzedniego przygotowania niewiele da. Przed wyjściem w góry musisz nauczyć się używać raków, czekana, lin oraz uprzęży i reszty zabezpieczeń. Sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej musi być certyfikowany i zgodny z normami EN. Dowiedz się, jak wybrać czekan oraz inne przedmioty. Twoim drugim najważniejszym wyborem będzie wybór raków oraz kasku i uprzęży. Podczas nauki podstaw wspinaczki na ściance testuj sprzęt różnych producentów, aby zobaczyć, z czym czujesz się najbezpieczniej.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ALPINIZM

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja  Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina
ALPINIZM

Jak wybrać raki alpinistyczne?

Jak wybrać raki alpinistyczne?
ALPINIZM

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu