Alpinizm określany jest jako każda wspinaczka górska uprawiana w Alpach albo jako każda wspinaczka wysokogórska. Niezależnie od definicji do uprawiania alpinizmu należy się dobrze przygotować. Jak zacząć się wspinać? Jakiego sprzętu do wspinaczki górskiej potrzebujesz? Sprawdź, aby bezpiecznie uczestniczyć w wyprawach wysokogórskich.
Zanim wybierzesz się w Alpy, zacznij ćwiczyć wspinaczkę w bezpiecznych miejscach. Podstawy wspinaczki najlepiej jest poznawać pod okiem doświadczonego instruktora, który zadba o twoje bezpieczeństwo i dokładnie wyjaśni, jakie ruchy należy wykonywać podczas wspinaczki. Oczywiście ćwiczenia na ściance nie będą możliwe bez wcześniejszego wzmocnienia mięśni całego ciała. Zanim wybierzesz się do szkółki wspinaczkowej, zwiększ swoją siłę i wytrzymałość podczas treningów ogólno wytrzymałościowych na siłowni.
Dopiero później znajdź ścianki do wspinaczki w swoim mieście. Osoby mieszkające na południu Polski mają możliwość ćwiczenia od razu na łonie natury – idealnym do tego miejscem jest m.in. Ojcowski Park Narodowy. Skałki w Ojcowie są łatwym miejscem do nauki.
Oprócz ćwiczenia wspinaczki warto oswajać się z wysokością, chodząc na długie trekkingi tatrzańskimi szlakami. Można też połączyć trekking z elementami wspinaczkowymi, czyli wybrać się na via ferratę. Elementy żelaznej perci zawiera np. szlak na Czerwoną Ławkę w Tatrach. Na takie wyprawy najlepiej wybierać się z osobą, która posiada już doświadczenie wysokogórskie.
Nie zapomnij też o przygotowaniu teoretycznym. Przyda ci się zwłaszcza wiedza, jak poruszać się po oblodzonych trasach wspinaczkowych oraz co robić w razie zagrożenia. Taką wiedzę możesz zdobyć podczas kursu wspinaczkowego albo ze specjalistycznych książek.
Trening wspinaczkowy to przyzwyczajanie ciała do różneo typu obciążeń oraz ogólnego wysiłku. Na podstawy wspinaczki składają się:
Występy skalne trzeba chwytać w miarę możliwości całą dłonią. Szukaj pewnych zagłębień w skale – takich, które dają ci poczucie, że możesz w nich bezpiecznie osadzić stopę. Rób wpinki w optymalnych miejscach, czyli takich, gdzie masz możliwość trzymania się dobrego chwytu jedną ręką i gdzie stoisz stopami na pewnych stopniach.
Wpinka powinna znajdować się w zasięgu ręki. Podczas wspinania szukaj chwytów, których możesz łatwo dosięgnąć – nie ryzykuj przez niepotrzebne doskoki. Staraj się przybliżać swoje ciało do skały w taki sposób, aby pomagało ci to łapać równowagę. Stój prostopadle do ściany. Pamiętaj, że będziesz potrzebować dobrze dopasowanych butów alpinistycznych.
Nie da się uprawiać alpinizmu bez sprzętu do wspinaczki wysokogórskiej. A jednak wciąż zdarzają się osoby, które chcą wejść na Kazbek bez raków i czekana… O sprzęt będziesz musiał zadbać już podczas nauki wspinaczki na ściance albo na naturalnych skałach. Twoim niezbędnym wyposażeniem do wspinaczki górskiej są:
Samo posiadanie zaawansowanego sprzętu bez uprzedniego przygotowania niewiele da. Przed wyjściem w góry musisz nauczyć się używać raków, czekana, lin oraz uprzęży i reszty zabezpieczeń. Sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej musi być certyfikowany i zgodny z normami EN. Dowiedz się, jak wybrać czekan oraz inne przedmioty. Twoim drugim najważniejszym wyborem będzie wybór raków oraz kasku i uprzęży. Podczas nauki podstaw wspinaczki na ściance testuj sprzęt różnych producentów, aby zobaczyć, z czym czujesz się najbezpieczniej.