WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Szlak na Czerwoną Ławkę w Tatrach. Jak przygotować się na “słowacki Zawrat”?

30 listopad 2020
#PORADY

Ponad 20 km drogi, prawie 2 000 metrów przewyższeń i 10 godzin mocnego wysiłku fizycznego. Tak w liczbach prezentuje się szlak na Czerwoną Ławkę. To jedna z najtrudniejszych tras po słowackiej stronie Tatr. Określana jest słowackim Zawratem oraz trasą, na którą lepiej nie wybierać się z lękiem wysokości. Duża ekspozycja, łańcuchy i drabinki z pewnością mogą zapewnić dreszczyk górskich emocji! Jakim szlakiem można się dostać na Czerwoną Ławkę i jak przygotować się do tej trudnej wyprawy?


Wyprawa na Czerwoną Ławkę – dlaczego ta góra jest wyjątkowa?

Czerwona Ławka (2 352 m.n.p.m.) określana jest mianem słowackiego Zawratu. Wynika to z jej skalnego i pełnego przepaści charakteru. Na trasie znajdziemy mnóstwo ekspozycji oraz ułatwienia techniczne takie jak drabiny oraz łańcuchy. Co ciekawe, to właśnie szlak na Czerwoną Ławkę posiada najdłuższą sekwencję łańcuchów w Tatrach. Na jednym z odcinków trasy (w okolicach Teryho Chaty) na wędrujących czeka aż 30 minut wspinaczki. To oznacza, że koniecznie należy mieć na sobie porządne buty trekkingowe. Na takich szlakach rozsądek jest najważniejszy!

Wyprawa na Czerwoną Ławkę pokazuje wyjątkowy, skalisty charakter słowackich Tatr. Znajdziemy na niej trzy urzekające wodospady oraz mnóstwo okazji do zrobienia wyjątkowych zdjęć. Nie jest to jednak wyprawa dla osób ze słabą kondycją, lękiem wysokości i małych dzieci.

Trasa na Czerwoną Ławkę – jakie szlaki prowadzą na szczyt?

Na Czerwoną Ławkę można dostać się szlakiem zielonym oraz żółtym. Szlak zielony jest dłuższy i zaczyna się w okolicach miasteczka Stary Smokowiec. Można tu dojechać własnym autem (wszystkie parkingi są płatne) albo autobusem z Zakopanego. W Starym Smokowcu należy kierować się do schroniska Zamkowskiego (szlakiem żółtym). W pobliżu schroniska należy już wypatrywać zielonych oznaczeń i trzymać się ich do samego szczytu Czerwonej Ławki.

Z kolei trasa oznaczona kolorem żółtym (osobna, czyli nie dotyczy małego wycinka szlaku Stary Smokowiec – schronisko Zamkowskiego) zaczyna się na wysokości Zbójnickiej Chaty w Dolinie Staroleśnej. Można do niej dojść szlakiem niebieskim, na który można wejść zarówno w Starym Smokowcu, jak i Hrebienoku. Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy zostawić samochód.Niezależnie od tego, który wariant trasy wybierzemy na wejście na szczyt, warto zejść drugim szlakiem. Opisane trasy mogą stworzyć pętlę. Polecanym wariantem jest przejście: Stary Smokowiec (szlak zielony) – Czerwona Ławka – Zbójnicka Chata (szlak żółty) – Stary Smokowiec (szlak niebieski). Czas przejścia tej pętli to 9 – 10 godzin aktywnej wędrówki. Aby dokładnie zaplanować czas trasy, można skorzystać z kalkulatora szlaków górskich.

Jak przygotować się na szlak na Czerwoną Ławkę?

Nie polecamy wybierać się na tę wyprawę, jeśli nie posiadacie doświadczenia na podobnych trasach. Można je zdobyć w Tatrach polskich, wychodząc na Świnicę oraz podobne pod względem trudności technicznych i fizycznych szlaki. Przed wyjazdem w góry należy wykupić ubezpieczenie w Tatry słowackie. W przeciwieństwie do pomocy TOPR i GOPR, pomoc ratowników górskich na Słowacji jest płatna. Koszty akcji ratunkowej może pokryć ubezpieczenie. Taką polisę można kupić często przed samym wejściem na szlak (koszt ok. 3 euro za dzień), ale warto rozejrzeć się za rozbudowaną ofertą jeszcze przed spakowaniem plecaka.

W plecaku górskim powinna znaleźć się apteczka, odpowiedni zapas wody i żywności, kurtka przeciwdeszczowa (niezależnie od pogody), kompas i wszystkie inne rzeczy, których możemy potrzebować na szlaku. Jeśli potrafimy posługiwać się sprzętem do via ferraty, to na Czerwonej Ławce na pewno nam się przyda – znajduje się tam jedna z najdłuższych sekwencji łańcuchów w Tatrach Wysokich. Koniecznie sprawdźcie, czy macie odpowiednią odzież na taką wyprawę! Pomóc wam w tym mogą wskazówki, co zabrać w góry zimą i latem. Odradzamy jednak wyprawę na Czerwoną Ławkę w warunkach zimowych, chyba że posiadacie bogate doświadczenie górskie.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ALPINIZM

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja  Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina
ALPINIZM

Jak wybrać raki alpinistyczne?

Jak wybrać raki alpinistyczne?
ALPINIZM

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu