WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Kalkulator szlaków górskich, czyli jak zaplanować czas przejścia szlaku!

05 październik 2020

Czas przejścia każdego szlaku zależy od naszych umiejętności, kondycji i stopnia trudności trasy. Na każdym szlaku znajdziemy tablice z orientacyjnym czasem przejścia, określenie trasy w godzinach znajdziemy też w przewodnikach. Jednak nie zawsze wystarczy nam orientacyjny czas. Dlatego warto sprawdzić, jak działają kalkulatory szlaków górskich. To aplikacje, które określają czas przejścia szlaku na podstawie długości trasy, ilości przewyższeń, a czasem nawet warunków pogodowych. Dowiedz się więcej na temat kalkulatora szlaków górskich!

Czym jest kalkulator szlaków?

Jeśli znamy swoje średnie tempo, jesteśmy w stanie łatwo wyliczyć, ile zajmie nam przejście jednego kilometra. Jednak w górach kilometr kilometrowi nierówny. Wystarczy, że na dany odcinku pojawi się sporo przewyższeń albo przez całą trasę będziemy zmagać się z utrudnieniami technicznymi. Z tego powodu przejście 5 km może nam zająć dłużej niż przejście 15 km.

Różnica polega na tym, czy mamy do pokonania strome podejście czy łagodnie wznoszący się teren albo czy wchodzimy na górę, czy też już schodzimy. W określeniu czasu przejścia trasy może pomóc kalkulator szlaków. To aplikacja, która na podstawie punktu początkowego i końcowego oraz sumy przewyższeń podaje orientacyjny czas przejścia trasy.

Niezależnie od wyliczeń kalkulatora szlaków pamiętajmy, że są trasy, które po prostu zajmą nam cały dzień. Dlatego nie należy planować innych wycieczek danego dnia niż “ta główna”. Do takich tras należą m.in. szlak na Świnicę (chyba że najpierw wjeżdżamy kolejką na Kasprowy) czy szlak na Zawrat.

Dla kogo przydatny będzie kalkulator szlaków górskich?

Dla wszystkich entuzjastów chodzenia po górach. Tradycjonaliści na spokojnie mogą zostać przy standardowych oznaczeniach czasów przejścia na tablicach i w przewodnich – w końcu od wielu lat takie wskazówki wystarczyły, aby przejść daną trasę i mieć rozeznanie, ile ona nam zajmie. Jednak wszyscy fani technologii z pewnością docenią fakt, że kalkulator szlaków z dużą dokładnością poda nam nie tylko czas przejścia, ale też sumę przewyższeń i dodatkowe informacje na temat trasy.

Kalkulator szlaków będzie też przydatny, jeśli planujemy przebyć Główny Szlak Beskidzki w określonym czasie. Standardowy czas przejścia tego 500-kilometrowego szlaku to 21 dni. Dodatkowo wszyscy entuzjaści gór, którzy chcą zapisywać swoje wyniki nie tylko na tak długich trasach, mogą to robić za pomocą kalkulatora szlaków – aplikacja zapisuje ostateczny czas przejścia, datę, a nawet niekiedy spalone kalorie. Pamiętajmy, że wszystkie aplikacje to mocno zużywają baterię, więc warto mieć ze sobą powerbank.

Jak obliczyć czas przejścia szlaku? Używanie kalkulatora szlaków górskich

Każdy kalkulator szlaków pozwala na ustawienie dowolnego miejsca początku i końca trasy. W ten sposób dokładnie wiemy, ile zajmie nam przejście każdego odcinka. Planując przejście danej trasy możemy ustalić konkretne punkty (np. szczyty znajdujące się po drodze) i właśnie tam zaplanować odpoczynek. Dodając konkretny czas przejścia każdego odcinka na szlaku oraz ustalony czas odpoczynku będziemy dokładnie wiedzieli, ile zajmie nam cała wycieczka. Pamiętajmy, aby wziąć pod uwagę wolniejsze tempo wynikające ze zmęczenia, trudnych warunków pogodowo-technicznych oraz czas na podziwianie widoków!

Idąc w góry zawsze nakładajmy tylko sprawdzone buty trekkingowe. W niedopasowanych albo nowych, obcierających butach nasz orientacyjny czas przejścia znacznie się wydłuży! Dodatkowo spakujmy do plecaka odpowiednią ilość jedzenia i wody. Im dłuższa wycieczka, tym większe zapasy. Warto mieć też zapasową butelkę wody albo filtr do wody, aby oczyścić wodę pobraną z górskiego strumienia, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING

Odzież trekkingowa: jak się ubrać w góry zimą, latem, jesienią...?

Odzież trekkingowa: jak się ubrać w góry zimą, latem, jesienią...?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu