WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Zawrat - szlak i przygotowanie. Jak pokonać szlak na Zawrat?

05 październik 2020
#PORADY

Wybierasz się na Przełęcz Zawrat? Na ten nietypowy szczyt prowadzą obecnie dwa główne szlaki. Na Zawrat można podejść od Doliny Pięciu Stawów Polskich i Doliny Gąsienicowej. Do tej wędrówki trzeba się jednak dobrze przygotować – Tatry to wymagające góry. Sprawdź, jakie trasy prowadzą na Zawrat oraz czego nie może zabraknąć w twoim plecaku w górach!


Przełęcz Zawrat – czy ten szczyt jest dla każdego?

Zawrat to jeden z najpiękniejszych tatrzańskich szczytów – a dokładniej mówiąc przełęcz położona między Zawratową Turnią a Małym Kozim Wierchem. Liczy sobie aż 2159 m n. p. m., a z jego szczytu rozciągają się niesamowite widoki na Dolinę Pięciu Stawów oraz otoczenie Doliny Gąsienicowej.

Niestety nie każdy może od razu zdobyć Zawrat. O ile takie szczyty jak Kasprowy Wierch są dostępne dla każdego, o tyle tutaj nie znajdziemy żadnej kolejki ani ułatwień. Niebieski szlak na Zawrat (niezależnie od której strony wchodzimy, opcji jest kilka) jest pełen ekspozycji, wąskich przejść i bez ułatwień technicznych nie byłoby mowy o rzeszach turystów na przełęczy. 

Jeśli to nasza pierwsza wycieczka w Tatry, wybierzmy szlaki o mniejszym stopniu trudności. Jednak osoby mające doświadczenie w chodzeniu po górach na spokojnie mogą planować zdobycie przełęczy Zawrat. Niezależnie od stopnia doświadczenia przed wyjściem na szlak upewnijmy się, że znamy 7 zasad leave no trace, aby to miejsce było tak samo piękne, kiedy je opuścimy.

Trasa na Zawrat. Który szlak wybrać?

Na Zawrat można wejść od strony szlaku na Świnicę (wariant trudny i czasowo niedostępny), a także od strony Doliny Pięciu Stawów Polskich i Doliny Gąsienicowej. Najprostszym wyjściem jest wejście niebieskim szlakiem od strony Doliny Pięciu Stawów. Odcinek od Wielkiego Stawu to wyłożona kamieniami, całkiem wygodna ścieżka. Trasa biegnie w kierunku zachodnim, aby następnie w górnej części skręcić na północ. 

Warto też wybrać się na podbój przełęczy Zawrat trudniejszym szlakiem, biegnącym z Hali Gąsienicowej (obok Czarnego Stawu Gąsienicowego i Zmarzłego Stawu). Powyżej Zmarzłego Stawu ścieżka robi się stroma i przez piargi prowadzi do podejścia na Zawrat. Cała trasa idzie wypiętrzeniem na lewo od Zawratowego Żlebu. Na tym odcinku zabezpieczona jest łańcuchami i klamrami. Od momentu minięcia schroniska Murowaniec do wejścia na Zawrat mija ok. 2 h.

Jak się przygotować do wejścia na Zawrat?

Trasa na Zawrat to całodzienna, trudna wycieczka. Podczas wędrówki będziemy musieli zmierzyć się z klamrami i łańcuchami. Oficjalnie wejście na ten szlak nie wymaga specjalnych umiejętności wspinaczkowych, w praktyce Zawrat to jedno z miejsc, w których najczęściej interweniuje TOPR. Zazwyczaj powodem jest złe przygotowanie turystów do szlaku i bagatelizowanie trudności Tatr. 

Do przejścia przełęczy Zawrat musimy być przygotowani kondycyjnie. Musimy także być oswojeni z wysokością. Jeśli mamy problemy z sercem (arytmię, migotanie itp.), niestety powinniśmy wybierać niższe i mniej wymagające szlaki niż trasy w Tatrach, a zwłaszcza Zawrat. Jeśli jednak zdrowie nie stoi nam na przeszkodzie, to pamiętajmy o dobrym sprzęcie i rozsądku. Przydadzą się porządne, sprawdzone buty trekkingowe, dobry plecak, kurtka przeciwdeszczowa, powerbank oraz naładowana komórka. W telefonie koniecznie zapiszmy numer do TOPR oraz zainstalujmy aplikację Ratunek.

Każdy, kto nie ma doświadczenia w chodzeniu po wysokich górach, powinien sobie odpuścić Zawrat zimą. Wtedy do wejścia na szczyt potrzebne są umiejętności wspinaczkowe. Niezależnie od pory roku zawsze sprawdźmy, czy mamy ze sobą pełną listę tego, co zabrać w góry zimą i latem.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu