WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wyprawa w Alpy - lista ekwipunku w wysokie góry. Co zabrać?

05 luty 2021
#PORADY
#SPRZĘT

Wyprawa w Alpy wymaga odpowiedniego przygotowania. Lista rzeczy na wyjazd w wysokie góry obejmuje niezbędny sprzęt oraz ubrania dostosowane do warunków atmosferycznych. Co musi znaleźć się w szpeju wspinaczkowym? Co należy ze sobą zabrać poza zestawem wspicznakowym? Oto lista rzeczy na wyjazd w wysokie góry, czyli na wspinaczkę w Alpach.

Wyjazd w Alpy może oznaczać zarówno wakacje w luksusowym hotelu, wyprawę na narty, jak i prawdziwą, górską wyprawę ze zorganizowanym atakiem szczytowym. W kontekście “wyprawy w Alpy” musi się przede wszystkim o tej trzeciej opcji, czyli ekstremalnej wspinaczce wysokogórskiej. Taki wyjazd wymaga odpowiedniego przygotowania. Podstawą jest szpej wspinaczkowy, czyli sprzęt do wspinaczki. Składają się na niego:

Nie da się kupić odpowiedniego sprzętu bez wiedzy i chociaż minimalnego doświadczenia we wspinaczce. Podczas wyboru liny wspinaczkowej czy wyboru raków trzeba kierować się zasadami, które potem decydują o naszym bezpieczeństwie podczas wspinaczki wysokogórskiej w Alpach.

W kwestii ubioru konieczna będzie odzież termoaktywna, dodatkowe akcesoria chroniące przed zimnem, gogle i przede wszystkim buty alpinistyczne.

Ekwipunek w góry – dodatkowe wyposażenie na wyjazd w Alpy

Oprócz szpeju wspinaczkowego musisz zabrać ze sobą:

  • apteczkę,
  • prowiant (obliczony na odpowiednią liczbę dni),
  • dokumenty – wyjazd z kraju wymaga zabrania ze sobą dowodu osobistego, a najlepiej jest wziąć paszport,
  • ładowarkę, powerbank,
  • latarki, czołówki,
  • scyzoryk wielofunkcyjny,
  • zapalniczkę,
  • sprzęt do przygotowywania posiłków (kuchenka turystyczna, gaz),
  • kosmetyki (tylko niezbędne – podczas ataku na szczyt każdy gram ma znaczenie).

Jeśli wyjeżdżasz w ramach zorganizowanej wyprawy, koniecznie zapoznaj się z listą rzeczy potrzebnych w górach podanych przez twoje biuro organizujące wyprawę.

Jak przygotować się na wspinaczkę w Alpach? Sprzęt to nie wszystko

Pamiętaj o przygotowaniu siłowym i kondycyjnym. Przed wyprawą w Alpy koniecznie poznaj podstawy wspinaczki oraz nabierz doświadczenia na prostych wyprawach. Zacznij od ćwiczeń na ścianach albo na Jurze, a następnie wprawiaj się na tatrzańskich szlakach. Dobry wstępem będzie lekka wspinaczka na via ferratach.

Alpy to ogromny obszar – łańcuch Alp liczy sobie aż 1200 km długości, w związku z tym przed wyjazdem określ miejsce, do którego chcesz się udać. Na pewno znajdą się miejsca wspinaczkowe dopasowane do twoich umiejętności. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze wspinaczką, odpuść sobie szczyty takie jak Mont Blanc czy Matterhorn! Mierz siły na zamiary, aby twoje wyprawa w Alpy była niezapomniana tylko z powodu pozytywnych wrażeń.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ALPINIZM

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja  Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina
ALPINIZM

Jak wybrać raki alpinistyczne?

Jak wybrać raki alpinistyczne?
ALPINIZM

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu