Biegasz w lesie i kręcisz tam tyle kilometrów, że znają Cię najwybitniejsi grzybiarze? Przeskakujesz między drzewami z gracją górskiej kozicy? Pokonujesz leśne przeszkody niczym Tarzan? Jeśli na któreś pytanie odpowiedziałeś tak, to czytaj dalej i wybierz swoją najlepszą parę butów do biegania w lesie. Dobre buty do biegania terenowego to podstawa dobrego treningu i bezpieczeństwa. Sprawdź, jak wybrać biegowe buty do lasu oraz czym muszą się one różnić od zwykłych butów do biegania po twardej nawierzchni.
Wspomnę, że akcesoria do biegania (a zwłaszcza buty) dedykowany na odkrywanie leśnych terenów będzie różnił się od tego, który stosujemy w parku gdzie wylany jest asfalt – czyli od butów do biegania po twardej nawierzchni. Poszukiwacze leśnych przygód potrzebują:
To co głównie odróżnia buty do biegania w terenie od asfaltowych modeli to bardziej agresywny bieżnik z korkami na podeszwie, który gwarantuje dodatkową przyczepność. Czytaj dalej i odkryj buty do biegania które pomogą Ci w ucieczce przed dzikiem w leśnych pokrzywach lub pomogą Ci zdobyć kolejny pagórek z niesamowitą panoramą na całe miasto.
Fot 1. Materiał własny
Dopiero odkrywasz uroki biegania trailowego (bo tak nazywamy bieganie w terenie)? Nie zapędzasz się jeszcze w najdziksze rejony lasu? Kamienie, błoto czy skały omijasz szerokim łukiem i wybierasz raczej szutrowe drogi lub bardziej przystępne leśne ścieżki. Proponuję model Active Grip, który świetnie sprawdzi się w takim środowisku.
Po pierwsze podeszwa tych butów do biegania w lesie jest skonstruowana tak, aby zwiększyć przyczepność na naturalnych, nierównych ścieżkach. Wszystko to dzięki 3mm wypustkom. Dzięki temu nabierzesz pewności siebie i na takich trasach będziesz czuł się jak ryba w wodzie. Istotną sprawą jest także amortyzacja, aby chronić nasze stawy podczas biegu. Podeszwa z pianki EVA oraz dodatkowy system amortyzacji na pięcie pozwolą cieszyć się komfortem podczas biegu na nieco krótszych dystansach (do 10-12 km).
Natrafiłeś na ślady leśnej zwierzyny i chcesz się udać na dalszą wycieczkę? Spokojnie, będę miał jeszcze inne propozycje, które dadzą radę na dłuższych dystansach i na bardziej technicznych trasach. Jeśli jednak biegasz w parku po szutrowych drogach lub w miarę równych leśnych szlakach, a Twój maksymalny dystans to 10 km, to ten but jest stworzony dla Ciebie. Gotowy na dzisiejszy trening? Daj znać ile zajęcy spotkałeś na swojej trasie.
Fot 2. Materiał własny
Chcesz odkrywać piękno biegów trailowych w nieco trudniejszym terenie? Poznawanie nowych szlaków to Twoje wyzwanie? Potrzebujesz jeszcze większej przyczepności? Ochrony przed kamieniami lub konarami? Dodatkowej amortyzacji na dłuższych odcinkach? Jeśli tak to proponuję model, który Ci to umożliwi. Evadict Trail Tr to obuwie, które da Ci:
Zacznijmy od tego, co dla biegaczy terenowych jest tak istotne jak w oponach kierowców formuły 1, czyli przyczepności. Korki o wielkości 4 mm, a więc trochę większe niż we wcześniej opisanym modelu Active Grip, zapewnią że w tym przypadku będzie ona po prostu lepsza. Dodatkowo kauczuk zastosowany w podeszwie znacząco poprawia jej przyleganie do podłoża. Chcesz dalej podążać śladem leśnej zwierzyny? Przetestowaliśmy, że but świetnie sobie poradzi na dystansach do nawet 40 km (a więc można w nich trenować do maratonu).
Wszystko to dzięki dodatkowej amortyzacji w postaci bardziej sprężystej od pianki EVA piance KALENSOLE oraz systemowi Cs na pięcie. Dodatkowe sprytne patenty to np. kieszonka, gdzie można schować nadmiar sznurówek oraz wzmocnienie na przedniej części buta, które sprawiają, że jest bardziej wytrzymały. Jeśli jesteś gotowy na bieganie w lesie na wyższym poziomie, chcesz przebiec cały las, aby sprawdzić, gdzie rośnie najwięcej jagód lub znaleźć najlepszy punkt obserwacyjny, to zakładaj buty na stopy i ruszaj w trasę.
Fot 3. Materiał własny
Pora na moją ostatnią propozycję dla tych, którzy uwielbiają bieganie w lesie i potrzebują odpowiednich butów do joggingu. To właśnie oni najlepiej wiedzą, gdzie rośnie najwięcej drzew, gdzie łatwo spotkać dzika… Błotniste i grząskie ścieżki mogą stanowić dla nich problem, więc przygotowaliśmy dla nich buty do biegania, które zdadzą egzamin i w takich warunkach.
Jeśli poszukujesz nowych szlaków z zawziętością słynnego, filmowego archeologa i poszukiwacza przygód to ten model jest stworzony dla Ciebie. Evadict Trail XT7 to obuwie:
Świetna przyczepność (nawet na grząskich i błotnistych ścieżkach) zapewniają 5 mm korki oraz kauczukowa podeszwa. Dzięki temu szansa na przypadkową błotną kąpiel spada do minimum (chyba że bierzesz udział w biegu ekstremalnym. Dodatkowa amortyzacja w postaci pianki Kalensole oraz systemu amortyzacji w kształcie pierścienia ( K-Ring) pozwoli Ci cieszyć się komfortem biegania w lesie jeszcze dłużej, dzięki czemu możesz zbładzić w nawet najdalsze zakamarki lasu.
Zapewniliśmy także bardzo dobre trzymanie stopy oraz zadbaliśmy o solidność i wytrzymałość butów, gdyż wiemy, że obuwie to nie będzie miało z wami łatwego życia. Zapuszczasz się na naprawdę długie biegowe wycieczki w lesie w różnorodnym terenie? Cenisz sobie przyczepność, amortyzację i solidność w sportowym obuwiu? Ten model butów stworzony jest właśnie dla takich trailowych entuzjastów jak Ty.
Fot 4. Materiał własny
Wielu biegaczy ma dość miejskiego hałasu i coraz częściej ucieka szukać spokoju w lesie. Szanują kontakt z naturą i przyrodą i mogliby spędzić tam całe życie. Bieganie w lesie ma naprawdę sporo zalet:
Bieganie po leśnych, różnorodnych ścieżkach jest bezpieczniejsze dla naszych stawów gdyż nie generuje takich obciążeń jak bieganie po asfalcie. Nie narażamy się więc tak bardzo na urazy przeciążeniowe. Miej jednak na uwadzę zdradliwość lasu, np. wystający konar drzewa czy kamień, przez które możesz nabawić się kontuzji. Uważaj też na leśną zwierzynę i pamiętaj, że „kto spotyka w lesie dzika ten na drzewo szybko zmyka”.
Wiesz już, czym różnią się buty trailowe od butów do biegania w mieście. Prawdopodobnie wiesz także, który model będzie dla Ciebie najlepszy. Nie czekaj i zamów swoją nową parę butów do biegania w terenie i czerp radość z biegania w lesie. Buty do biegania w terenie – damskie czy męskie, muszą być dobrze dobrane, aby zapewnić ci komfort treningu i bezpieczeństwo.
Powodzenia na biegowych ścieżkach!