Chociaż mogłoby wydawać się, że bieganie wpływa jedynie na mięśnie nóg, tak naprawdę jogging przynosi fantastyczne efekty również dla mięśni brzucha. W jaki sposób można pozbyć się tzw. boczków i zapracować na upragnioną talię? Odpowiedzią wcale nie musi być tylko trening siłowy. Sprawdź, co daje bieganie na brzuch i jak może przysłużyć się w walce o wymarzony sześciopak.
Brzuch jest partią, na której bardzo łatwo osadza się tłuszcz. Odstające fałdki nierzadko stają się przyczyną kompleksów i obniżenia pewności siebie. Wiele osób w walce o zgrabną sylwetkę podejmuje rygorystyczne diety, zapominając o ćwiczeniach, co szybko może okazać się zgubne. O efekt jojo nie jest trudno. Warto zatem zbudować zdrową relację z jedzeniem i zadbać o ruch, który przyczyni się do budowania wymarzonej figury. Najpierw spal tłuszcz. To zadanie, które umożliwi obserwowanie dalszej pracy nad swoim wyglądem.
Regularne przebieżki to rodzaj aktywności, która jest wspaniałym rodzajem treningu, pozwalającym spalić kalorie. Nie trzeba od razu decydować się na morderczy sprint. Okazuje się, że nawet jogging podejmowany we własnym tempie przynosi świetne rezultaty. Dzięki spalaniu kalorii i stosowaniu diety redukcyjnej, zakładającej ujemny bilans kaloryczny, szybko można cieszyć się utratą kilogramów. Spalony tłuszcz, również ten z brzucha przybliża do osiągnięcia założeń i dalszego rzeźbienia figury.
Większości z nas wydaje się, że trening biegowy angażuje jedynie nogi. Fakty są jednak inne. Sport ten pozwala także na pracę nad wieloma różnymi partiami ciała, w tym również nad brzuchem.
Bieganie staje się coraz chętniej podejmowaną formą aktywności fizycznej. Nic w tym dziwnego, wszak przynosi ono wiele widocznych efektów. Poza uczuciem spełnienia po udanym treningu biegowym liczba spalonych kalorii pomaga w pozbywaniu się tłuszczu, również tego, osadzającego się wokół talii.
Mało osób wie, że do ćwiczeń na brzuch zaliczyć można także jogging. Dzieje się tak, ponieważ podczas przebieżek mocno angażowane są mięśnia brzucha. Ich zadaniem jest bowiem utrzymanie właściwej postawy i równowagi podczas biegu. Poza nimi aktywny udział biorą również pośladki, dlatego chcąc je unieść i ujędrnić, ten rodzaj aktywności jest strzałem w dziesiątkę.
Im wyższa intensywność biegania, tym lepsze efekty zauważyć można w krótkim czasie. Dzieje się tak, ponieważ ćwicząc w szybkim tempie, organizm pobiera energię z nagromadzonych zapasów tkanki tłuszczowej. Trening cardio, do którego zalicza się bieganie, jest zatem świetnym sposobem na szybkie spalanie tłuszczu i podstawą do dalszej pracy nad sylwetką oraz płaskim, umięśnionym brzuchem.
Poprawa wyglądu brzucha dzięki regularnemu bieganiu to fakt, któremu nie da się zaprzeczyć. W trakcie treningu mocno zaangażowane są różne mięśnie omawianej partii ciała. Brzuch budują mięsień poprzeczny, piramidowy, prosty oraz mięśnie skośne. Podczas joggingu udział biorą wszystkie wymienione muskuły. Są one mocno napięte, a im szybciej biegniesz, tym bardziej się angażują. Zwróć uwagę na ruchy rąk, które wykonywane są w czasie biegu. Automatycznie poruszają się one w prawo i w lewo, co powoduje aktywowanie mięśni brzucha.
Przeczytaj także: Bieganie a kręgosłup czyli jak bieganie wpływa na kręgosłup.
Dzięki zaangażowaniu mięśni skośnych można cieszyć się wymarzonym wcięciem w talii i pozbyciem boczków, wylewających się spod ubrań. Mężczyźni z kolei zaobserwować mogą wzmocnienie i utwardzenie brzucha, a także utratę centymetrów w obwodzie.
Jeżeli Twoim celem jest tzw. kaloryfer, bieganie może przybliżyć Cię do jego osiągnięcia. Jogging pozwala na zarysowanie brzucha, jednak nie da efektu sześciopaka. Aby cieszyć się kratką na brzuchu i pięknie podkreślonymi mięśniami, należy włączyć do treningu inne ćwiczenia, w tym również siłowe.
Jeśli chcesz zrzucić nadprogramowe kilogramy i zastanawiasz się, jaki wpływ na brzuch mają poszczególne ćwiczenia, koniecznie rozważ rozpoczęcie przygody z bieganiem. Nawet jeśli jesteś początkujący, dzięki bieganiu uzyskać możesz wspaniałe rezultaty.
Co daje bieganie na brzuch? Efekty zależeć będą od wybranego rodzaju biegu. Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że bieg to po prostu przebieżka, żyłeś w błędzie. Istnieją bowiem różne techniki biegania. Warto je poznać, by móc cieszyć się z maksymalnych, obranych celów sylwetkowych.
Poza bieganiem w walce o szczupłą sylwetkę i płaski, umięśniony brzuch, warto urozmaicić swoją aktywność o dodatkowe formy ruchu. Świetnym wyborem może okazać się pływanie, czy wspomniany już trening siłowy. Z uwzględnieniem diety redukcyjnej efektami odchudzania można cieszyć się nawet po kilku tygodniach.
Uprawianie sportu jest kluczowym elementem w dążeniu do utraty otyłości brzusznej. Wiemy już, że bieganie połączone z dietą, wpływają razem na to, że nadmiar kilogramów spada, a wygląd brzucha zaczyna się poprawiać. Po rozpoczęciu treningów biegowych i wzmocnieniu kondycji warto zdecydować się na podkręcenie tempa i rozpoczęcie przygody z treningami cardio. Sprint jest uważany za najlepszy sposób na spalanie tłuszczu i kalorii. Zwracaj jednak uwagę na jakość treningu. Aby efekty były zadowalające, warto zdecydować się na krótkie odcinki z zachowaniem odpowiedniej techniki i intensywności biegu.
Podczas sprintu brzuch jest mocno napinany, krok staje się dłuższy, a udo ciągnięte jest do przodu. Rezultatem poprawnie wykonywanych ćwiczeń stają się silne mięśnie brzucha, które zaczynają się pięknie odsłaniać.
Każdy biegacz posiada ulubioną porę na trening. Jedni preferują biegać po zmroku, podczas gdy inni uwielbiają rozpoczynać dzień od odświeżającej i dodającej energii przebieżki. Okazuje się, że bieganie o poranku może przynosić sporo pożytku. Przyspiesza ono metabolizm, przyczyniając się tym samym do zniwelowania ryzyka odkładania tkanki tłuszczowej, pochodzącej ze spożywanego jedzenia. Organizm zaczyna dzięki temu spalać więcej kalorii. Udowodniono ponadto, że bieganie rano jest bardziej efektywne. Dzieje się tak, ponieważ najwięcej energii mamy na początku dnia, niedługo po przebudzeniu. Poza korzyściami dla sylwetki i modelowaniu brzucha, poranny jogging jest świetnym sposobem na wydłużenie dnia oraz jego lepszą organizację. Jeżeli nie przepadasz za tłumami w parku, na ścieżkach turystycznych lub bieżni na boisku, wczesne godziny na przyjemny trening mogą być najlepszą z możliwych decyzji.
Bieganie odchudza brzuch. Nie ma ku temu najmniejszych wątpliwości. Niezbędne do tego są jednak dobre przyzwyczajenia żywieniowe. Pamiętajmy, że do zrzucania kilogramów wymagany jest ujemny bilans kaloryczny. Poza pilnowaniem ilości zjadanych kalorii nie można zapominać o uzupełnianiu płynów. Najbardziej polecanym rodzajem jest oczywiście niegazowana woda mineralna.
Nie wolno także osiadać na laurach i zaniedbywać aktywności fizycznej, gdy założenie sylwetkowe zostanie osiągnięte. W takich momentach można łatwo powrócić do dawnej wagi, a podjęty trud i wysiłek pójdą na marne.
Przeczytaj także: Ile razy w tygodniu biegać? Jak ułożyć plan treningowy?
Pamiętajmy, że bieganie przynosi korzyści również szczupłym osobom. Trening biegowy pomoże wzmocnić mięśnie brzucha i delikatnie je zarysuje. Aby cieszyć się z sześciopaka, w tym przypadku zalecana jest delikatna nadwyżka kaloryczna oraz wdrożenie ćwiczeń na brzuch.
Podsumowując, to, jakie efekty przyniesie bieganie, zależy jedynie od Ciebie. Niezwykle ważne jest dbanie o zdrowe nawyki żywieniowe, podążanie za ustaleniami dietetycznymi oraz regularne podejmowanie treningów. Dzięki temu sylwetka stanie się powodem do dumy, a ciężka praca wynagrodzona zostanie wspaniałym, smukłym ciałem oraz poprawą pewności siebie.
Jeśli jesteś fanem biegania i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się buty do biegania, odzież, akcesoria oraz wiele innych ciekawych produktów.