WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Bieganie po górach – jak zacząć i jak przygotować się do pierwszego biegu górskiego?

16 January 2023

Bieganie po terenach górskich z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Coraz większa liczba biegaczy decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z biegami górskimi. Część z nich wybiera tę aktywność, ponieważ znudziła się już tradycyjnymi treningami na płaskim terenie. Bieganie po górach jest nieporównywalnie ciekawsze od poruszania się po ulicach miast i wsi a nawet od joggingu po parkowych alejkach. Część szuka w nich wyzwania. Pokonywanie własnych granic jest bowiem niesamowicie satysfakcjonujące. Jeszcze inna część uwielbia obcowanie z naturą i w górskich biegach szuka właśnie jego. Świeże powietrze, wspaniałe widoki i majestatyczne wzniesienia sprawiają, że bieganie staje się nie tylko sposobem na zwiększenie efektywności treningów, ale także na ukojenie nerwów, poprawę nastroju i napawanie się pięknem otoczenia. Jeżeli chcesz spróbować i zastanawiasz się co zrobić, by przygotować się do pierwszego biegu po górskich szlakach, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego między innymi:

  • jakie są najważniejsze korzyści z uprawiania tej aktywności,
  • jak rozpocząć trenowanie w tych konkretnych warunkach,
  • czym powinny charakteryzować się trailowe buty do biegania,
  • jak wygląda odpowiedni ubiór do trenowania biegów górskich.

Przewaga gór nad płaskim terenem – co daje bieganie w górach

Bieganie po górach to fantastyczna aktywność fizyczna. Pozytywnie wpływa zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne człowieka. Ze względu na liczne nierówności, które spotkać można na szlakach górskich, kształtuje koordynację ruchową. Wzmacnia mięśnie i powoduje przyrost masy mięśniowej kończyn dolnych. Wymaga nie lada wysiłku, gwarantuje więc wysoki poziom spalania kalorii i utratę nadprogramowej tkanki tłuszczowej. Jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują skutecznego sposobu na kształtowanie sylwetki. Z racji charakterystycznego ukształtowania terenu, wywiera niezwykle korzystny wpływ na pracę serca i całego układu krążenia a także na pracę płuc i układu oddechowego. Pozwala dotlenić organizm, poprawić nastrój i urozmaicić trenowanie. Co więcej, wymaga także dużego samozaparcia. Kształtuje więc siłę woli i chęć pokonywania własnych granic. Wymienione wyżej zalety są naprawdę silnym dowodem na to, że warto zacząć biegać po górach. Jeśli więc planujesz rozpocząć swoją przygodę z tym sportem, z czystym sercem do tego zachęcamy!

Przeczytaj także: Zalety biegania po lesie

Przygotowanie do biegania po górach – jak zacząć biegać w terenie

Bieganie po górach większości biegaczy kojarzy się z biegami ultra. Nic dziwnego, w końcu większość znanych zawodów obejmuje takie właśnie dystanse. Nie oznacza to jednak, że jeśli dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem górskim, od razu musisz pisać się na pokonywanie dużych odległości. Jako początkujący biegacz górski, zacznij od krótszych dystansów. 5-10 kilometrów na początek, pozwoli Ci zachować względny komfort biegu i złapać bakcyla. Zanim jednak wybierzesz się na górski bieg, rozpocznij przygotowujące do tej aktywności treningi biegowe. O tym, co powinny obejmować, dowiesz się w poniższym akapicie. W tym skupimy się na przygotowaniach poza treningowych. Wykańczające podbiegi, duże przewyższenia, zbiegi i inne trudności, które napotyka się podczas biegów górskich, wymagają odpowiedniego nawodnienia i odżywienia. Wybierając się na bieganie po mieście, nie musisz mieć ze sobą dużych zapasów wody, płynów izotonicznych i jedzenia.

kobieta i mężczyzna biegnący w kamizelkach do biegania i okularach przeciwsłonecznych

Biegając po górach musisz mieć ze sobą wszystko, czego ewentualnie będziesz potrzebował/potrzebowała. Będąc już na szlaku nie znajdziesz możliwości zdobycia pożywienia i picia, dlatego musisz zadbać o nie zanim rozpoczniesz bieg. Jako, że bieganie po szlakach górskich jest zdecydowanie bardziej intensywne niż po ulicach miast i wsi, zalecamy wybór napojów izotonicznych zamiast czystej wody. Oczywiście możesz przygotować go sam/sama. Wystarczy, że wodę uzupełnisz o miód, sok z cytryny i sól. Pamiętaj też o zabraniu ze sobą, batonów lub żeli energetycznych albo bananów. Jeśli wolisz naturalne uzupełnianie utraconych składników odżywczych i minerałów, postaw na owoce o ciemnej, prawie czarnej skórce. Zawierają one dużą ilość łatwo przyswajalnych cukrów.

Podbieganie, zbieganie, wybieganie – jak trenować do biegów trailowych

Jeśli interesujesz się bieganiem w górach, możemy założyć, że biegasz już od jakiegoś czasu po terenach płaskich. Jeżeli tak nie jest, radzimy odpuścić sobie zaczynanie przygody z bieganiem w takich warunkach. Aby pokonywać tereny górskie biegiem, musisz już mieć wyrobioną kondycję na dość wysokim poziomie. Oczywiście, zawsze można zamienić go na marsz, jednak jeśli planujesz pokonywanie tras biegiem, najpierw zbuduj formę. W tym celu trenuj na terenach leśnych i parkowych. Poruszaj się po miękkiej nawierzchni. Bieganie po niej wymaga użycia większej ilości siły a co za tym idzie większej wytrzymałości. Ćwicz podbiegi i zbiegi, zwróć uwagę na to, że górskie biegi wymagają długotrwałego wysiłku o wysokiej intensywności. Postaw więc na treningi siłowe i wytrzymałościowe. Istotną sprawą jest tu także kilometraż. Trenuj biegi długodystansowe, najlepiej po zróżnicowanych terenie. No i oczywiście regularnie wybieraj się na „wycieczki” po schodach. To właśnie one najlepiej odzwierciedlają warunki panujące w górach.

Odzież biegowa – jakie ubrania sprawdzą się podczas górskich biegów

Bieganie w górach to bardzo intensywny wysiłek fizyczny. Z tego powodu warto założyć na siebie wysokiej jakości odzież sportową. Czym powinna się ona charakteryzować? Przede wszystkim przepuszczalnością powietrza i odprowadzaniem wilgoci na zewnątrz materiału. Ubrania do poruszania się po górach powinny zapewnić Ci komfort termiczny, dlatego nie mogą one pochłaniać potu. Ile warstw ubrań powinno się mieć na sobie w górach? Trudno powiedzieć, ponieważ wszystko zależy od pogody. Warto jednak ubierać się na tak zwaną cebulkę. Dzięki temu, gdy zrobi Ci się zbyt ciepło, będziesz miał/miała możliwość zrzucenia jednej z warstw. Wybierając się w góry, powinno mieć się ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Pogoda bywa na tych terenach kapryśna. Poza tym temperatura panująca na dole i na szczycie znacznie się między sobą różnią. Najlepiej więc mieć na sobie legginsy, koszulkę termoaktywną, bluzę, kurtkę, buff i czapkę lub opaskę oraz rękawiczki.

Przeczytaj także: Jaką bieliznę do biegania wybrać?

Buty do biegania po górach – dlaczego warto zaopatrzyć się w obuwie trailowe

Buty trailowe to podstawowe wyposażenie każdego biegacza górskiego. Jest to produkt, który po prostu trzeba mieć, by zapewnić sobie wygodę i przede wszystkim bezpieczeństwo. Biegi górskie to zupełnie inna aktywność niż biegi po asfalcie. Buty do biegania w górach powinny więc charakteryzować się przede wszystkim agresywnym bieżnikiem. Ma on za zadanie zapewnienie wysokiego poziomu przyczepności na nierównym terenie, a więc zapobieganie upadkom. Ponadto, warto zainwestować w buty do biegów górskich także dlatego, że cechują się one wyższą wytrzymałością na uszkodzenia. Cholewka butów trailowych jest nieco twardsza niż standardowych i często oklejona gumą zabezpieczającą czubki obuwia a tym samym palce biegacza.

buty do biegania po górach

Pozostały sprzęt do biegania – dodatkowe wyposażenie biegacza górskiego

Zakup butów i odzieży biegowej to podstawa. Jednak wybierając się na maraton górski lub każdy inny bieg po terenach górzystych, należy mieć ze sobą także kilka innych niezbędnych elementów wyposażenia. W ich skład wchodzi plecak, do którego będzie można pochować zbędne ubrania i w którym będzie można trzymać przekąski, picie i pozostałe rzeczy. Jako, że góry oznaczają częste zmiany pogody, warto zabrać ze sobą folię NRC. Będzie ona w razie czego pełnić rolę koca. Wybierając się w trudno dostępne tereny, trzeba mieć również ze sobą apteczkę, mapę i naładowany telefon. Warto zabrać ze sobą także powerbank i zegarek sportowy albo smartwatch. Ponadto, zalecamy zabranie ze sobą latarki czołówki.

Dlaczego warto rozpocząć przygodę z bieganiem po górach?

Bieganie w górach to rewelacyjna aktywność fizyczna. Kształtuje siłę i wytrzymałość. Pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Jeśli planujesz biegać po trasach górskich, pamiętaj o zabraniu ze sobą odpowiedniego sprzętu. Weź pod uwagę zmienność pogody i duże wahania temperatury. A jeżeli wybierasz się na samotny trening, powiedz o tym rodzinie lub znajomym. W razie Twojej nieobecności o określonej godzinie, będą oni mogli powiadomić odpowiednie służby.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Bieganie na czczo czy po śniadaniu - który trening jest lepszy?

Bieganie na czczo czy po śniadaniu - który trening jest lepszy?
BIEGANIE

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?
BIEGANIE

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu