Wielu biegaczy rezygnuje z trenowania w deszczu w obawie przed przemoczeniem, które skutkować może wyziębieniem organizmu. Jeśli i Ty należysz do tej grupy, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Nie musisz rezygnować z treningów z powodu deszczowej pogody. Wystarczy, że weźmiesz pod uwagę nasze wskazówki dotyczące biegania w deszczu. W poradniku zawarliśmy wszystkie niezbędne informacje, które sprawią, że unikniesz największych zagrożeń związanych z uprawianiem sportu w deszczowy dzień a także dowiesz się, dlaczego warto biegać w deszczowy dzień.
Bieganie w trakcie deszczu brzmi niezbyt zachęcająco, jednak jeśli odpowiednio o siebie zadbasz, może przynieść wiele korzyści. Trenowanie w deszczową pogodę:
Bieganie w trudnych warunkach pogodowych daje wiele korzyści, jednak może również stanowić zagrożenie dla zdrowia. Przemoczona odzież nie chroni przed zimnem a wręcz jeszcze mocniej schładza organizm. Zimne mięśnie nie pracują tak sprawnie jak rozgrzane. Wolniej się kurczą i wolniej rozluźniają. Nie można też zapominać o tym, że krople uderzające w twarz i tym samym w oczy, mocno ograniczają widoczność. Bieg w deszczu jest też znacznie bardziej niebezpieczny pod względem kałuż i błota, które mogą być przyczyną upadku. Aby zapobiec negatywnym skutkom w trakcie treningu, stosuj się do zaleceń, które znajdziesz w naszym poradniku.
Rozgrzewka przed treningiem pomaga zapobiegać kontuzjom i pozytywnie wpływa na jego efektywność. Podobnie zresztą jak rozciąganie po jego zakończeniu. Aby zapobiec wychłodzeniu organizmu, oba etapy treningu przeprowadź w domu a nie tak jak w przypadku trenowania w piękną pogodę, na dworze.
Przeczytaj także: Bieganie z pulsometrem
Bieganie w deszczu będzie oznaczać totalne przemoczenie, o ile nie zadbasz o odpowiednią odzież. Źle dobrane ubrania szybko chłoną wodę, co prowadzić może do przeziębienia. Odzież powinna być więc termoaktywna i wykonana z tak zwanych materiałów technicznych. Należy unikać ubrań bawełnianych, ponieważ chłoną one wodę i nie odprowadzają wilgoci na zewnątrz. Gdy pada deszcz, postaw na przylegającą do ciała koszulkę termoaktywną i kurtkę przeciwdeszczową (może być to np. softshell, ponieważ posiada on także właściwości wiatroodporne) oraz legginsy. Pod spód załóż bieliznę szybkoschnącą i lekkie skarpety. Jeśli jest stosunkowo ciepło możesz założyć czapkę z daszkiem. Osłoni ona twarz przed kroplami deszczu. Jeśli jest zimno, wybierz czapkę z materiału wodoodpornego lub opaskę na uszy oraz techniczne rękawiczki. Całość uzupełnij buffem. W razie, gdy zrobi Ci się zbyt ciepło, zbędne elementy garderoby będziesz mógł/mogła schować do kieszeni kurtki.
Bieganie w deszczu sprzyja powstawaniom otarć. Najbardziej narażone na uszkodzenia tego typu są wewnętrzne części ud, pachwiny, pachy, kostki oraz pięty. U mężczyzn dodatkowo mogą być to sutki, u kobiet zaś dolna linia biustonosza. Nawet, jeśli uda Ci się nie przemoknąć do cna, wilgoć w powietrzu a także ta powstała od potu, może nadal stanowić zagrożenie dla wymienionych wyżej elementów ciała. Z tego powodu przed treningiem warto posmarować je kremem na otarcia lub zwykłą wazeliną albo spryskać je specjalnym środkiem przeciw otarciom, np. na bazie sylikonu.
Przeczytaj także: Zalety biegania po lesie
Dobór odpowiednich butów do biegania to podstawa. Wybierając model do aktywności w takich warunkach, należy zwrócić uwagę na dwa czynniki. Pierwszym jest śliska nawierzchnia, która może powodować upadek. Namoknięte liście, błoto i kałuże to tylko niektóre z zagrożeń, dlatego warto zainwestować w buty, które wyposażone są w bieżnik o właściwościach gwarantującym wysoki stopień przyczepności. Drugim czynnikiem jest woda, która po nasiąknięciu w buty będzie stanowiła zagrożenie w postaci wychłodzenia. Podeszwa butów powinna więc być wyższa, aby zapobiegać dostawania się wody z rozchlapywanych kałuż do środka. Aby natomiast zapobiec przemoknięciu cholewki, na trening przy złej pogodzie, należy zakładać buty z membraną, która zapewni wodoodporność.
Biegając w deszczu warto patrzeć pod nogi i starać się unikać kałuż i mokrych liści. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli nie będziesz miał/miała możliwości ich ominięcia. Nawet, jeśli Twoje buty zapewniają dobrą przyczepność, nigdy nie wiesz, co znajduje się pod stertą liści i na dnie kałuży. Mogą być to korzenie, kamienie, nierówności terenu i inne przeszkody pochodzenia naturalnego, które spowodują utratę równowagi i w rezultacie upadek na ziemię.
Jeśli miałeś/miałaś już okazję biegać w deszczowy dzień, na pewno zauważyłeś/zauważyłaś, że widoczność jest znacznie mniejsza niż zazwyczaj. Biegacze są więc mniej widoczni zarówno dla rowerzystów jak i dla kierowców samochodów. Aby zapobiec niebezpieczeństwu, należy zaopatrzyć się w opaski odblaskowe lub innego rodzaju gadżety z tą funkcją. Trenując podczas mokrej aury, nie biegaj po nieoświetlonych trasach i drogach bez pobocza lub chodnika. A jeśli biegasz po zmroku, na głowę załóż wodoodporną czołówkę. Oświetli ona nie tylko Twoją drogę, ale także i Ciebie.
Przeczytaj także: Bieganie po górach – jak zacząć
W dzisiejszych czasach zdecydowana większość osób biega ze smartfonem, na którym zainstalowana jest aplikacja do biegania, bądź ze smartwatchem lub zegarkiem treningowym. O ile zegarki i smartwatche wykonane są z wodoodpornych tworzyw, o tyle przemoczenie smartfona może oznaczać jego zniszczenie. Z tego powodu należy chronić przed wilgocią swój telefon. Podobnie jest z odtwarzaczem mp3. Jeśli biegasz z muzyką, zadbaj o to, by do sprzętu nie dostała się woda. Na rynku akcesoriów sportowych dostępne są obecnie liczne etui i pokrowce, zabezpieczające sprzęty przed wilgocią a w sklepach z rtv, również wodoodporne słuchawki.
Wybierając się na dłuższy trening, koniecznie weź ze sobą coś do jedzenia. Może to być żel lub baton energetyczny albo nawet zwykły banan (najlepiej lekko czarny). Pamiętaj też o piciu. Może wydawać się to niecodzienne, ale jeśli masz w domu bidon, możesz napełnić go ciepłym napojem.
Nawet jeśli bardzo lubisz biegać w deszczowe dni, za wszelką cenę unikaj trenowania podczas burzy. Nie chodzi tu o to by za wszelką cenę wychodzić ze strefy komfortu. Burza to żywioł niezwykle nieprzewidywalny i niebezpieczny. Jeśli będąc na dworze usłyszysz grzmienie, uciekaj do domu lub poszukaj sobie bezpiecznego schronienia. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia burzy, a Ty nie opuściłeś/opuściłaś jeszcze domu, zrezygnuj z treningu lub pojedź na siłownię. Odpuść sobie trening także wtedy, gdy na dworze będzie wiał mocno porywisty wiatr.