WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Buty do biegania zimą. Jakie buty do biegania w zimie?

17 sierpień 2020

Zastanawiasz się, w jakich butach biegać zimą? Biegowe buty zimowe muszą mieć agresywny bieżnik, wyższą cholewkę oraz dodatkowe powłoki zabezpieczające stopy przed wodą. Z kolei buty do biegania po śniegu powinny mieć dodatkowo kolce. Zimą stawiamy przede wszystkim na utrzymanie ciepła stopy, a wentylacja – choć ważna – jest na drugim miejscu. Aby zadbać o ciepło, można biegać w dwóch parach skarpet biegowych. Sprawdź praktyczne wskazówki wyboru butów do biegania zimą.


Jakie buty do biegania zimą?

Spora część biegaczy ma jedną parę butów do biegania. Używają jej podczas treningów, zawodów i w każdą porę roku. Jednak ci biegacze, którym zależy na maksymalnym komforcie i bezpieczeństwie, dzielą buty do biegania na letnie i zimowe. Buty, których używamy latem oczywiście mogą sprawdzić się także zimą, ale będą tracić przyczepność na lodzie i ubitym śniegu. W tej sytuacji łatwo o upadki i kontuzje.

Dlatego buty do biegania zimą powinny mieć tzw. agresywny bieżnik, który zapewni nam dobrą przyczepność i wbicie w podłoże. Aby uniknąć wilgoci w butach, trzeba szukać modeli z dodatkowymi powłokami, które zapewnią podwyższoną odporność cholewki na przemakanie. Sama cholwka powinna być wysoka, aby zapobirgać wpadniu śniegu do środka buta. Buty mają zapewnić stabilność kostki, ale nie mogą ograniczać ruchów.

Co w sytuacji, w której nie możemy kupić do biegania po śniegu i musimy zadowolić się jedną parą na każdy sezon? Z pomocą przychodzą nakładki na buty do biegania zimą, czyli stuptuty. Podczas biegania zimą ważne jest zapewnienie, aby ciepło nie uciekało zbyt szybko z buta. Wentylacja jest ważna, ale nie tak ważna jak podczas biegania latem.

Buty do biegania zimą z kolcami – jak to działa?

Kolce w butach zimowych są krótkie, wystają do dwóch milimetrów poza linię bieżnika. Podczas biegu w terenie sprawiają, że but lepiej wbija się w podłoże, a nasz krok jest stabilniejszy. Mimo krótkiej długości kolce są wyczuwalne pod stopą. Nie każdy biegacz lubi nakładać buty z kolcami. W terenie bywają jednak koniecznością. Za to odradzane są wszystkim biegaczom biegającym po asfalcie i podobnych nawierzchniach do biegania.

Na twardej, jednolitej powierzchni kolec będą tylko przeszkadzać i zwiększą ryzyko upadku. Oczywiście można przebiec w tych butach mały kawałek trasy prowadzący do lasu czy w góry, ale cała trasa nie może być asfaltowa. Buty do biegania z kolcami możemy nałożyć na Zimowy Maraton Bieszczadzki i inne wydarzenia tego typu.

Jak dbać o buty biegowe zimowe?

Zima to śnieg, błoto, deszcz i zazwyczaj mokre stopy. Mimo wielu systemów zapewniających nieprzemakalność woda często jakimś sposobem dostaje się do środka buta, a wtedy musimy zadbać o jego całkowite wysuszenie. Buty do biegania zimą należy czyścić i suszyć po każdym treningu. Jeśli jest taka możliwość, wyczyścimy je ręcznie z wierzchu, usuwając warstwy brudu i błota, a następnie zabezpieczmy je odpowiednim impregnatem. Niestety nie zawsze ręczne czyszczenie zdaje egzamin. Wiedzą o tym wszyscy, którzy mają za sobą biegi ekstremalne.

Po takich wydarzeniach obuwie całkowicie zmienia kolor! Jak się pozbyć takiej warstwy błota? Jeśli producent nie zabrania takiego sposoby czyszczenia, wrzućmy je do pralki i nastawmy na krótki, delikatny program. Zawsze jest jednak ryzyko, że w ten sposób doprowadzimy do szybkiego odklejania się od siebie elementów buta. Po każdym takim czyszczeniu buty muszą wyschnąć samoistnie, stojąc w ciepłym miejscu. Osoby, które boją się same czyścić tak mocno zabrudzone buty do biegania zimą, mogą je po prostu oddać do pralni.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, DIETETYKA

Suplementy dla biegaczy - które z nich są najskuteczniejsze?

Suplementy dla biegaczy - które z nich są najskuteczniejsze?
BIEGANIE

Slow jogging - na czym polega ta technika i jakie daje efekty?

Slow jogging - na czym polega ta technika i jakie daje efekty?
BIEGANIE, FIZJOTERAPIA

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu