WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Czapka do biegania jako podstawowy element odzieży sportowej

16 sierpień 2021

Bieganie to jedna ze szczególnie lubianych aktywności, dlatego decydują się na nią zwłaszcza osoby dorosłe. Niezależnie od tego, czy jesteśmy profesjonalnymi sportowcami, czy też traktujemy ruch jako sposób na zachowanie zdrowia, to w każdym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na bezpieczeństwo wykonywanych czynności, ale także to, jak się do nich przygotowujemy. Kluczowy bywa nawet strój, dzięki któremu czujemy się komfortowo. W niektórych przypadkach zwiększa on nasze możliwości, ale chroni również nasze zdrowie. Jeżeli chodzi o ubiór biegacza, to bez wątpienia powinna uzupełniać go czapka do biegania.

Czy czapka do biegania jest niezbędna?

Można mieć wątpliwości co do tego, czy czapka do biegania to rzeczywiście niezbędny element, który dopełnia strój do biegania. Należy więc wiedzieć, że rzeczywiście powinna znaleźć się w szafie każdego, kto pokochał ten rodzaj aktywności. Nosimy ją nie tylko latem, ale także przez pozostałe pory roku. Dlaczego? Otóż czapka dla biegacza w wersji klasycznej lub z daszkiem chroni naszą głowę przed niekorzystnym działaniem słońca. Może nawet zapobiegać wystąpieniu udaru. Zapewnia właściwą termoregulację i nierzadko zapobiega również wyziębieniu.

Czapka do biegania damska, męska lub dziecięca dostępna jest w tak wielu wariantach, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wersję z daszkiem możemy założyć odwrotnie, jeżeli korzystamy już z okularów przeciwsłonecznych i niekoniecznie potrzebujemy dodatkowego zacienienia. Czy jest jakaś inna alternatywa? Niektórzy biegacze decydują się na proste daszki lub opaski. Zakrywają one nieco mniejszą powierzchnię głowy, więc nie w każdych warunkach będą wskazane. Ostatecznie wykorzystać możemy też komin, który przesuniemy z szyi na czoło oraz na tył głowy.

rodzaje czapek do biegania

Mama powtarzała…załóż czapkę!

Czapka biegowa jest bez wątpienia ważnym elementem stroju sportowca, który ma zastosowanie praktyczne i dba o nasze zdrowie. Ale to nie jedyny sposób na ochronę przed słońcem. To jedynie dodatek, o którym nie powinniśmy zapominać. Podczas aktywności fizycznej musimy mieć stały dostęp do wody pitnej. Pomocny będzie plastikowy bidon albo szklana butelka. Jej pojemność musimy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb. O nawodnieniu nie można zapominać ani latem, ani też w inne pory roku. Podczas dużego wysiłku organizm poci się, aby wyrównać temperaturę ciała. W słoneczne dni dodatkowo niekorzystnie wpływa wyższa temperatura oraz bezpośrednia ekspozycja na promieniowanie UV.

Strój do biegania warto uzupełnić także o koszulkę zakrywającą ramiona (gdy na zewnątrz jest szczególnie gorąco) oraz okulary przeciwsłoneczne. Wygodny model nie będzie zsuwał się z nosa nawet przy bardzo intensywnym biegu, natomiast zapewni właściwą ochronę oczu. A co ze skórą? Krem z filtrem jest kluczowym kosmetykiem, który aplikujemy na odsłonięte fragmenty ciała. Dobrze, aby wybrać wariant wodoodporny, gdyż pot mógłby wpłynąć na skuteczność produktu. 

Jaka czapka dla biegacza będzie najlepsza?

Bez wątpienia czapka do biegania przyda się nie tylko przy długich, ale także krótkich trasach. Jak wybrać model najlepiej dopasowany do naszych potrzeb? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Zdecydowanie najpopularniejszy wariant to czapka z daszkiem, która idealnie sprawdza się podczas wiosny, lata i jesieni. Zimą lepiej jest zdecydować się na wariant ocieplany i szczelnie przylegający do skóry. Także i tutaj możemy wybierać spośród akcesoriów podstawowych, jak i tych, które wybiorą raczej profesjonalni sportowcy. Ważne, aby w miarę możliwości nie rezygnować z ochrony głowy i szukać takich modeli, które będą dla nas odpowiednie.

Czapka z daszkiem do biegania często wykonana jest z materiału podobnego do tego, z którego szyte są pozostałe elementy odzieży sportowej. Dobrze wchłania wodę i jest wytrzymała na warunki atmosferyczne, takie jak promieniowanie UV, deszcz czy silny wiatr. Niektóre modele posiadają dodatkową wentylację. Mowa tutaj o wszytej, siateczkowej tkaninie, która pomaga odprowadzać nadmiar ciepła, dzięki czemu nie zmagamy się ze zjawiskiem przegrzania głowy. Niekiedy daszek jest na tyle elastyczny i wielofunkcyjny, że w razie potrzeby można unieść go do góry. 

Czapka do biegania damska może nieco różnić się od modelu dla mężczyzn. Będzie przystosowana do mniejszego obwodu głowy, ale nierzadko różna jest także kolorystyka. Panie chętniej wybierają wzorzyste i barwne czapki, które zwracają uwagę. A co z młodszymi użytkownikami? Czapka z daszkiem do biegania lub klasyczna dostępna jest również w wersji dla dzieci, gdyż ochrona przeciwsłoneczna jest ważna niezależnie od wieku. 

Jak powinien prezentować się strój do biegania? 

Podstawowy strój do biegania, który zapewne posiada każda osoba uprawiająca ten sport, składa się przede wszystkim z wygodnej koszulki, spodenek (lub długich spodni) oraz butów, które będą towarzyszyły nam przez wiele kilometrów. Czasami dodatkiem jest kurtka, zazwyczaj przeciwdeszczowa lub chroniąca przed wiatrem, dzięki której bieganie w trudnych warunkach staje się nieco bardziej komfortowe. A zimą? Tutaj długie dresy, polar lub odzież termoaktywna mogą być niezbędne. Ale czy to wszystkie elementy, jakie uzupełniają strój do biegania? Otóż większość amatorów i profesjonalistów rozszerza garderobę o takie akcesoria, jak choćby komin, okulary przeciwsłoneczne czy czapka do biegania (damska, męska lub dziecięca).

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?
BIEGANIE

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?
BIEGANIE

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu