WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Gdzie biega Olsztyn? Trasy biegowe nie tylko na City Trail!

01 February 2019
#PORADY

Trening na Warmii to niesamowita gratka dla biegaczy, którzy najlepiej czują się w terenie naturalnym i nie w głowie im „klepanie” kilometrów po asfalcie. Dla wymagających „ścigaczy”, którzy szukają płaskiego terenu, Olsztyn stanowi nie lada wyzwanie. Jednak i oni mogą odnaleźć miejsce idealne na trening.

Trasa Ukiel — idealna do biegania na 20 km

TEREN: utwardzone ścieżki leśne, występują pagórki.

Trasa przebiega w otoczeniu jeziora. Wokół całego jeziora można zrobić dystans ponad 20 km (we wrześniu odbywa się tutaj półmaraton). To wspaniała przestrzeń na długie wybieganie. Krótkodystansowcy mogą wystartować z plaży miejskiej (ul. Kapitańska) i dobiec do Słonecznej Polany (ul. Sielska), a następnie wrócić. To w obie strony łącznie około 8 km.

Utwardzone leśne ścieżki są bardzo urozmaicone. Otoczenie jeziora i lasu to połączenie idealne. Dobrą wiadomość stanowi fakt, że część okolicy jeziora jest oznaczona. Pomaga także inteligentny system oświetlenia reagujący na ruch. Fani podbiegów znajdą krótkie fragmenty, gdzie można wykonać ciekawy akcent.

Ukiel bieganie
Fot 1. Daria Ogrodowczyk | Trasa Ukiel 

Stadion lekkoatletyczny AZS UWM Olsztyn — na trening szybkościowy

TEREN: bieżnia tartanowa.

Miejsce idealne na trening szybkościowy/powtórzeniowy. Z pewnością jest płasko, co w Olsztynie nie jest tak popularne. Dlatego należy iść, trenować i cieszyć się tym przywilejem. Jeżeli przygotowujesz się do imprez biegowych, z pewnością od czasu do czasu będziesz chciał skorzystać z dostępnej tam bieżni tartanowej. Dużą zaletą jest bezpłatny wstęp.

azs olsztyn
Fot 2. Daria Ogrodowczyk | Stadion AZS UWM Olsztyn 

Jezioro Długie — coś dla fanów City Trail w Olsztynie

TEREN: utwardzone ścieżki leśne/asfalt.

Wokół Jeziora Długiego biegnie piękna trasa. Można biegać tylko i wyłącznie po chodniku i utwardzonej ścieżce wokół jeziora. Daje to 4 km, ale można też zapuścić się choć trochę głębiej, by poznać tamtejsze tereny zielone i zwiększyć tym samym długość treningu. Wśród biegających w tym terenie znajdują się także fani serii biegów City Trail mierzących 5 km.

jezioro dlugie
Fot 3. Daria Ogrodowczyk | Jezioro Długie 

Ulica Leśna do oczyszczalni — jeden z niewielu płaskich terenów

To 4 km, które olsztyńscy biegacze bardzo chętnie wykorzystują na treningi szybkościowe/powtórzeniowe. To jeden z niewielu terenów, gdzie jest płasko. Od ulicy Leśnej 15 aż do mety przy oczyszczalni spotkać można wielu sportowców. Znajdują się wśród nich triathloniści robiący zakładki, amatorzy preferujący różne tempo, a także kolarze. Wszystko to za sprawą niewielkiego ruchu ulicznego, który tam występuje.

Biegowe Ścieżki Zdrowia Olimp — zróżnicowane olsztyńskie trasy

To pięknie oznaczone za pomocą biegnącego ludzika miejsca do biegania. Dla aktywnych zostały przygotowane aż trzy wariant. Są zróżnicowane nie tylko pod względem długości, ale także ukształtowania terenu oraz poziomu trudności.

Trasa oznaczona na mapie kolorem czarnym prowadzi przez: CEiIK Jakubowo – Most Smętka – (element ścieżki pomarańczowej) pętla 1100 m przy al. Wojska Polskiego – Most Smętka – CEiIK Jakubowo. Czarna ścieżka wiedzie nas do pozostałości po leśnym stadionie. Po drodze obserwować możemy piękną rzekę Łynę i cieszyć się cudnymi widokami. Najfajniejszym elementem opisywanej tego terenu jest piękna leśna stadionowa pętla, na której początku wita nas tablica z przelicznikiem tempa na 1,1 km. Przebiegając do pętli leśnej, mamy na liczniku 2 km.

Do wyboru mamy także warianty:

  • pomarańczowy: Most Smętka – Elektrownia Łyna/Wadąg – Most Smętka, mierzący 2,6 km;
  • fioletowy: Most Smętka – Jezioro Długie – Most Smętka, o długości 2,2 km.
biegowa ścieżka zdrowia
Fot 4. Daria Ogrodowczyk | Biegowa ścieżka zdrowia OLIMP

Park Centralny — Olsztyn biega też na krótkich dystansach

Wielbiciele miejskiego biegania w sercu Olsztyna odnajdą małą pętlę w Parku Miejskim. Rozpoczyna się przy fontannie i rozciąga się na zaledwie 1,6 km. Ścieżka intuicyjnie wiedzie nas przed siebie i nawet najbardziej „zdolnym” biegaczom trudno będzie się zgubić.

W każdą sobotę o 9:00 odbywał się na tej pętli parkrun Olsztyn. Łącznie to 3 pętle o długości 5 km. Obecnie nieformalny cykl imprez nie jest kontynuowany. Entuzjaści publicznych wyzwań muszą ograniczyć się do zawodów City Trail.

jezioro dlugie
Fot 5. Daria Ogrodowczyk | Olsztyn to miasto stworzone do biegania! 

Droga krajowa w kierunku Butryn — klimatyczne trasy biegowe

Trasę o zmniejszonym ruchu ulicznym i bez świateł rozpocząć można już od skrzyżowania ulic Witosa i Bukowskiego. Kierując się na południe, poruszamy się prostym chodnikiem przy małym leśnym terenie. Jeśli zdecydujemy się tam skręcić, możemy być przygotowani na kręte i klimatyczne ścieżki. Szczególnie urokliwe stają się jesienią, ale latem doskonale chronią przed upałem.

Jeśli jednak chcemy pozostać na asfalcie, to możemy biec przed siebie 2,6 km aż do ronda. Tam czeka nas decyzja: albo zawracamy i kończymy na krótkim odcinku, albo skręcamy na rondzie. Jeśli to uczynimy, z jednej strony odwiedzimy jezioro Bartąg, a z drugiej wybiegamy okrążenie wokół leśnych terenów. Przy akwenie czeka na nas piękna, nowo wybudowana i oświetlona ścieżka dla pieszych.

Terenów i możliwości biegania w Olsztynie jest wiele. Wyżej wymieniłam swoje ulubione warianty. Warmia to prawdziwa radość dla serca biegacza, choć ciężko było mi się przyzwyczaić, że zawsze mam pod górkę. Pozdrawiam i do zobaczenia na biegowych ścieżkach!

azs olsztyn
Fot 6. Daria Ogrodowczyk | Możliwości biegowych w Olsztynie jest wiele,  a tylko od Ciebie zależy, którą z nich wybierzesz 🙂 

Autor: Daria Ogrodowczyk

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Bieganie na czczo czy po śniadaniu - który trening jest lepszy?

Bieganie na czczo czy po śniadaniu - który trening jest lepszy?
BIEGANIE

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?
BIEGANIE

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu