Chcąc trenować w prawidłowy sposób, nie narażając się na kontuzje i urazy, należy opanować podstawy techniki biegowej. Wówczas biegacz skupia się wokół systematycznych treningów nastawionych na właściwe wykorzystywanie pracy mięśni. Z czasem początkujący biegacze pragną osiągać wyznaczone cele i widzieć wymierne rezultaty swoich działań. Warto skorzystać z planów treningowych, które pomagają usystematyzować ćwiczenia, nie forsując nadmiernie mięśni i stawów. Świetnym sposobem na podniesienie swoich kompetencji biegowych dla osób początkujących i średniozaawansowanych, jest realizacja planu treningowego 5 km czy 10 km. Oczywiście możesz również wypróbować współpracę z trenerem biegania, który profesjonalnie przygotuje cały program.
Wśród osób rozpoczynających przygodę z tym sportem rozpowszechniło się mylne przekonanie, że korzystanie z planów treningowych przeznaczone jest wyłącznie dla profesjonalistów lub wieloletnich pasjonatów. Tymczasem plan treningowy to nic innego, jak sposób na umiejętne rozplanowanie aktywności fizycznej, dopasowując poziom zaawansowania i częstotliwość ćwiczeń do indywidualnych potrzeb i preferencji. Pozwala on usystematyzować i ukierunkować działanie na osiągnięcie konkretnego celu – nawet jeśli jest ono związane jedynie z osobistymi aspiracjami.
Plan treningowy – jest doskonałym narzędziem dla osób, które:
Rozpiska treningowa zakłada pięć tygodni regularnych ćwiczeń. Pomimo, że jest to luźny harmonogram nastawiony na pomoc w osiągnięciu konkretnych rezultatów, zaleca się by trenować max. 3-4 razy w tygodniu. Podczas jednego z treningów biegowych należy skoncentrować się na zwiększeniu dystansu, który sportowiec jest w stanie pokonać za jednym razem. Jest to jedna z kluczowych zasad również wśród profesjonalistów, która pomaga ustabilizować osiągi i wypracować powtarzalną normę. Większość biegów, które odbywają się w dni powszednie, powinny polegać na zachowaniu umiarkowanego tempa. Dla osób będących na poziomie średniozaawansowanym, możliwe jest wdrożenie lekkich interwałów – jednak nie częściej, niż dwa razy w tygodniu. W dni wolne zalecanie jest delikatne rozbieganie lub rozciąganie.
W trakcie realizacji założeń z harmonogramu ćwiczeń, istotną rolę odgrywają także regularne rozgrzewki oraz rozciąganie, po każdym przebiegniętym dystansie – także jeśli były to tylko biegi regeneracyjne, krótkodystansowe. Ma to niebagatelny wpływ na ogólną kondycję zdrowotną, a w szczególności stawy i mięśnie biegacza. Nie należy zatem zaniedbywać tych podstawowych czynności, koncentrując się wyłącznie na realizacji założonych celów.
Warto także pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu i zdrowych nawykach żywieniowych. Przynajmniej na czas realizacji rozpiski treningowej, świetnym rozwiązaniem będzie wzbogacenie codziennej diety o solidną porcję produktów pełnoziarnistych, owoców i warzyw. W trakcie przygotowań powinniśmy się odżywiać zdrowo i lekko. Istotne jest również uzupełnienie zapotrzebowania energetycznego tuż przed samym treningiem, jak i po każdym przebiegniętym dystansie.
Harmonogram treningowy 5-kilometrowy dla osób rozpoczynających przygodę z bieganiem umożliwia bezpieczne pokonanie dystansu 5 kilometrów, z satysfakcjonującym rezultatem czasowym. Plan ćwiczeniowy pozwala usystematyzować treningi, nie stawiając zbyt wygórowanych standardów. Dzięki temu każdy będzie mógł osiągnąć zamierzony rezultat (np. ukończenie biegu), nie zniechęcając się i nie forsując nadmiernie swojego organizmu. Pamiętaj, że zbyt długie i intensywne treningi, mogą być także przyczyną kontuzji. Plan z rozpisanym treningiem przyda się, jeśli chcesz wziąć udział w amatorskim wyścigu na krótkie odległości.
Przeczytaj także: Jak biegać poprawnie? Prawidłowy trening i technika biegu.
Rozpiska biegowa, zawiera trzy podstawowe sekcje ćwiczeniowe:
Głównym założeniem tej wersji planu treningowego 5 km, jest rozgraniczenie intensywności oraz form treningu realizowanych w dni powszednie od tych, które odbywają się w weekendy. Od poniedziałku do piątku wszystkie biegi w powinny mieć stałe, umiarkowane tempo. Natomiast w treningach wykonywanych w weekendy, dużo bardziej istotny jest dystans. Ponadto realizując poniższy plan treningowy 5 km, należy upewnić się, że każdego tygodnia zwiększany jest odcinek pokonywanej trasy.
I TYDZIEŃ
II TYDZIEŃ
III TYDZIEŃ
IV TYDZIEŃ
V TYDZIEŃ
Chcąc urozmaicić treningi lub dostosować je pod zawody, można łączyć różne rozwiązania z poszczególnych programów biegowych i naprzemiennie wykonywać treningi. Zaleca się przy tym zachowanie pewnej dozy ostrożności, gdyż nieumiejętne łączenie poszczególnych serii, może doprowadzić do nadmiernego przeciążenia ciała, a nawet kontuzji. Zmodyfikowane plany treningowe powinny być zatem skonsultowane z trenerem personalnym lub fizjoterapeutą.
Dodatkowe sekcje treningowe, które mogą stanowić uzupełnienie regularnego planu treningowego 5 km, to m.in.:
Jeśli jesteś fanem biegania i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się buty do biegania, oraz wiele innych ciekawych produktów.