Nie da się biegać bez skarpet. Ciężko jest też biegać w zwykłych skarpetkach, w których chodzimy na co dzień. Skarpety do biegania powinny być specjalnie wzmocnione i dostosowane do potrzeb stopy biegacza. Jakie skarpetki do biegania wybrać? Czym się kierować? Sprawdź, jakie modele skarpet biegowych odpowiadają konkretnym potrzebom biegaczy.
Poza odpowiednim obuwiem jest wiele elementów dobrego stroju do biegania, dzięki którym możemy znacząco poprawić komfort uprawianej aktywności. Dobrym przykładem są specjalne skarpety dedykowane biegaczom.
Większość biegaczy nie zdaje sobie sprawy jak wiele mogą skorzystać przez odpowiedni dobór takiego akcesorium, a wybór jest szeroki. W tym artykule dowiesz się jakie skarpety do biegania będą dla Ciebie odpowiednie, oraz czy i dlaczego warto używać kompresji. Wszystko na podstawie oferty, jaką znajdziesz w Decathlon.
Najprostszy i najtańszy model? Ekiden Unisex Kiprun. Cienki, oddychający i przewiewny. Jednak widać tę niską cenę w jakości wykonania poprzez wyczuwalną strukturę pod stopą. Dlatego moim zdaniem jest do dobry wybór do codziennego użytku, a nie do biegania. Zależy Ci na komforcie – warto dopłacić do modelu skarpet do biegania Comfort Invisible Kiprun.
Te skarpety są bardzo miękkie i przyjemne w dotyku. Trzymają się stopy na zadowalającym poziomie, jednak nie ma co mówić tu o stabilizacji. Jak dla mnie są trochę za krótkie i sprawdzą się tylko przy krótkich butach. Dlatego w ofercie można znaleźć również Comfort Mid. Od modelu Comfort Invisible różni się długością i tu już w zupełności wysokość będzie wystarczająca, by przekroczyć cholewkę. Nawet bym powiedział, że są trochę za długie i zbyt mocno ściska ściągacz na kostce, ale to kwestia indywidualnych preferencji.
Taki biegacz ma już wyższe potrzeby i produkt Kiprun Invisible), przeznaczony dla bardziej wymagających sportowców oferuje dużo lepsze dopasowanie do stopy. W dodatku jest bardzo lekki i szybko schnie. Model Invisible oferuje najbardziej minimalistyczny krój spośród skarpet biegowych. Natomiast cienkie skarpety Kiprun Mid tak jak poprzednik – świetny dla zaawansowanych. Różnica jest w ściągaczu, tutaj skarpeta zakończona kształtem dopasowanym do większości butów biegowych tak by pokryła się z cholewką. Dla mnie idealny model na treningi po utwardzonej nawierzchni.
Wolisz jednak zabezpieczyć się w jak największym stopniu przed powstawaniem pęcherzy i preferujesz bardziej miękkie wykonanie – odpowiedzią jest Kiprun Mid w wersji grubszej (skarpety Kiprun Mid grube). Pętelkowy materiał i nici PTFE Ci to zagwarantują. Tutaj minusem jest trochę wydłużony czas schnięcia i mniejsza stabilność w porównaniu z wersją cienką. Grubszy wariant występuje także ze ściągaczem na poziomie łydki (skarpetki do biegania Kiprun grube do łysek). Świetnie sprawdzi się w sezonie przejściowym, by zapewnić trochę więcej ciepła lub do butów z długą cholewką. Natomiast najwięcej stabilności oferuje Kiprun Strap. Tak samo jak poprzednicy ogranicza podrażnienia i szybko schnie, ale dzięki ściągaczom rozłożonym na całej skarpecie świetnie trzyma stopę i kostkę. Dla mnie idealne rozwiązanie do Trailu i bardziej wymagających biegów. Dostępny w wersji cienkiej i grubej.
To powszechnie stosowane akcesorium nawet u zawodowych biegaczy. Ma ona zastosowanie zarówno w treningu, jak i regeneracji. Skarpety kompresyjne do biegania Kiprun mają na celu poprawę krążenia żylnego poprzez wywierany ucisk. Dodatkowo poprawiony jest metabolizm mięśni. Ma to spore znaczenie podczas dłuższego, bardziej intensywnego wysiłku.
Konstrukcja została opracowana tak, by podtrzymywać mięśnie i niwelować wszelkie drgania. Kompresja pozwala wygenerować trochę więcej mocy podczas aktywności fizycznej. Dedykował bym jednak ten produkt na starty w zawodach lub długie jednostki treningowe, na krótszych treningach nie ma ona większego znaczenia. Dodatkowo takie skarpety przyśpieszają regenerację.
Jeżeli masz chociażby skurcze łydek podczas biegu – spróbuj, może nawet tu okażą się pomocne. Ogółem to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki ich stabilności i podtrzymaniu nie przesuwają się i są bardzo komfortowym wyborem do wszelkich wybiegań. W ofercie Decathlonu znajdziecie także same opaski kompresyjne do biegania Kiprun, jeżeli preferujesz formę samej nogawki. Możesz wtedy zastosować swoje ulubione skarpety i dopełnić zestaw tym akcesorium.
Czyli produkty trochę odbiegające wyglądem od klasycznej skarpety, przeznaczone dla konkretnej grupy odbiorców. Na początek skarpetki do biegania pięciopalczaste. Model świetnie dopasowuje się do stopy, poprzez oddzielne miejsce na każdy palec, ale nie sprawdzi się u każdego. Kształt stopy nie może być zbyt ścięty, bo może nie być to kompatybilne z krojek skarpety. Najlepiej samemu sprawdzić i przymierzyć. Dobrze dopasowane skarpety pięciopalczaste zminimalizują powstawanie pęcherzy i jakiegokolwiek dyskomfortu, a dzięki dość ciasnemu ściągaczowi również stabilność. Teraz model z wełny, konkretnie z wełny merynosowej (skarpetki do biegania z wełny merynosowej Kiprun).
Bardzo miękkie i przyjemne w dotyku, a dzięki właściwościom tej wełny zapewniona jest neutralizacja nieprzyjemnych zapachów. Docelowo świetny produkt na bieganie w chłodne dni. Mi jednak świetnie sprawdzają się na długie wyprawy na przykład w góry, gdzie nie zawsze jest możliwość zrobienia prania – tu wystarczy je przewietrzyć! Również chronią przed pęcherzami, ale stabilność jest na niskim poziomie. Warto mieć na uwadze, że ten miękki materiał jest delikatny. Ostatnim z tych specyficznych modeli jest produkt przeznaczony do biegów na orientację (skarpety do biegów na orientację Geonaute). Materiał tych skarpet jest bardzo wytrzymały, szczególnie wstawka z przodu. Została ona wykonana z grubego materiału, któremu nie straszne żadne krzewy i dzika roślinność, więc jeżeli szukasz najbardziej wytrzymałych skarpet do naprawdę ciężkich warunków – to rozwiązanie dla Ciebie.
Na podsumowanie zebrałem wszystko w jednym materiale:
Mam nadzieję, że teraz wiesz jakie skarpety są odpowiednie dla Ciebie i będziesz mógł w pełni cieszyć się z biegania!
Autor: Arkadiusz Grabowiec