WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Dobry strój do biegania, czyli jaki? Sprawdź, jak się ubrać na bieganie

24 lipiec 2020
#PORADY

Wybór odzieży do biegania zależy od dwóch czynników: warunków pogodowych oraz wygody i bezpieczeństwa. Wbrew pozorom luźne ubranie nie zawsze jest dobrym wyborem. Na dłuższych dystansach powoduje bolesne otarcia. Dlatego maratończycy wybierają przylegające do ciała, ale nieuciskające stroje. Strój do biegania powinien być lekki i posiadać systemy odprowadzające pot. W zależności od pogody musi chronić przed wychłodzeniem lub przegrzaniem. Sprawdź, jak ubrać się na bieganie w każdych warunkach.


W czym biegać? Podstawowe zasady wyboru odzieży do biegania

Pierwszy i podstawowy dylemat biegacza to pytanie, jak wybrać buty do biegania. Reszta stroju jest jednak tak samo ważna. Odzież do biegania powinna przylegać do ciała, ale nie może za bardzo uciskać. W ten sposób możemy swobodnie się poruszać, jednocześnie unikając bolesnych otarć. 

Ważne! Odzież chłodząca do biegania na lato może być odrobinę luźniejsza (aby zapewniać lepszą wentylację), natomiast nie powinny być to koszulki i legginsy o wiele za duże. Strój do biegania zawsze powinno się dostosowywać do warunków pogodowych. 

Często odzież biegowa wykonana jest z przędzy poliestrowej lub polipropylenowej. Osoby, które nie lubią tego typu materiałów, mogą wybierać koszulki do biegania z cienkiej wełny merynosów, zawierających niewielki dodatek sztucznych włókien. Te materiały pozwalają na sprawne odprowadzanie potu oraz stosunkowo szybko wysychają. Najszybszy czas wysychania mają materiały całkowicie sztuczne. Są także bardzo lekkie.

Na podstawowy strój do biegania składają się:

Zazwyczaj do tego zestawu biegacze dodają różnego rodzaju gadżety, takie jak saszetki na telefon albo małe plecaki biegowe.

Fot 1. Materiał własny

W czym biegać jesienią i zimą?

W chłodne dni nie należy przesadzać z liczbą warstw – na trening w bardzo zimnych warunkach nałóżmy maksymalnie trzy warstwy odzieży biegowej. Pierwszą może być przylegająca koszulka termoaktywna z długim rękawem lub poliestrowa koszula o standardowym kroju, drugim bluza, a trzecim kurtka przeciwdeszczowa. Wybór kolejnych warstw zależy już od upodobań biegacza. 

Niektórzy nie lubią biegać w kurtkach, inni rezygnują z poliestrowych bluz i na koszulkę narzucają tylko kurtkę odprowadzającą wilgoć. Dla większości jednak bluzy do biegania są podstawą w zimne dni. Jako dolna część ubioru sprawdzą się standardowe legginsy lub spodnie do biegania. Skarpetki powinny być wyższe niż te używane podczas letnich treningów. Warto pomyśleć o nakryciu głowy. Może to być chusta, czapka biegowa albo opaska wielofunkcyjna.

To podstawy wybory odzieży do biegania w temperaturze ok. 10 stopni Celsjusza i niższej. Sprawdź, jak się ubrać na bieganie w chłodne dni, aby na pewno trening zawsze był przyjemnością!

Fot 2. Materiał własny

W czym biegać wiosną i latem?

Wiosna to czas, w którym podczas treningu może zaskoczyć nas deszcz. Z kolei latem jesteśmy narażeni na przegrzanie i zasłabnięcie. Dlatego w ciepłe dni obowiązuje zasada im mniej, tym lepiej (jedna warstwa odzieży w krótkich wariantach). Ważna jest jednak jakość odzieży, którą wybieramy. Muszą to być oddychające i lekkie materiały, nieco mniej przylegające niż te, których używamy zimą. Podstawą jest nakrycie głowy – najlepiej sprawdza się czapka z daszkiem, która dodatkowo chroni oczy przed słońcem. 

Ponieważ latem pocimy się znacznie mocniej, to warto wybrać dobrą bieliznę termoaktywną, która dobrze radzi sobie z wilgocią. Najlepiej wybierać bieliznę bezszwową, bo zwiększa ona komfort treningu. Warto także dokupić pas lub plecak biegowy, w którym będziemy trzymać butelkę z wodą. 

Jakich błędów nie popełniać, wybierając odzież do biegania

Przede wszystkim należy zapomnieć o starej zasadzie mówiącej: im luźniej, tym lepiej. Wbrew pozorom obszerne ubrania do biegania nie zapewniają komfortu. Wręcz przeciwnie, są powodem otarć. Dlatego należy postawić na strój dopasowany do sylwetki.

Najważniejszym elementem są jednak buty. Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć biegać, to zacznij od wyboru porządnych butów biegowych. Porządnych, czyli amortyzujących wstrząsy i stabilnych. Reszta czynników zależy od rodzaju nawierzchni i rodzaju treningu, więc sprawdź także, jak wybrać buty do biegania.

Jeśli chcemy biegać zimą, nie ubierajmy się za ciepło – wychodząc na trening powinniśmy czuć się komfortowo, ale nie zbytnio przegrzania. Latem pamiętajmy o lekkim, chłodzącym stroju. Kupując strój do biegania wystarczy myśleć o swoim komforcie i zdrowiu. Dobra odzież do biegania nie musi być najdroższa ani idealnie do siebie dopasowana. Wystarczy, że my – jako biegacze – czujemy się w niej dobrze i że spełnia swoje zadanie!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?
BIEGANIE

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?
BIEGANIE

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu