WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać buty do biegania - poradnik

08 czerwiec 2020
#SPRZĘT

Szukasz dobrych butów do biegania i nie wiesz w jaki sposób je wybrać? Na rynku można spotkać osobne buty do biegania po asfalcie, w terenie czy do biegania w górach. Najważniejsze powinno być jednak dobranie butów do naszej charakterystyki jako biegacza i prawidłowe przymierzenie obuwia w sklepie. Zobacz jak wybrać najlepsze dla siebie buty do biegania!


Czynniki istotne przy wyborze butów – czy istnieją najlepsze buty do biegania?

Aby wiedzieć jak dobrać buty do biegania należy odpowiedzieć sobie na dwa pytania: jakie mamy stopy oraz gdzie i jak zamierzamy biegać. Jedna osoba będzie preferowała buty, które uczynią ją szybszą na trasie, a inna, takie, które zapewnią większy komfort. Inne buty wybierzemy też, kiedy najczęstszym podłożem do biegu będzie asfalt, a inne, gdy mamy zamiar biegać w terenie. Dlatego nie można powiedzieć, że istnieją najlepsze buty do biegania dla każdego użytkownika i na każdy teren.

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest swój własny typ stopy. Dzielą się one na trzy typy:

 • Stopy neutralne.
 • Stopy z pronacją. Zazwyczaj są skutkiem płaskostopia. To najczęstszy typ stopy.
 • Stopy z supinacją. Wiąże się z posiadaniem bardzo wysokiego podbicia stopy.

Fot 1. Materiał własny

Skąd wiedzieć w jaki sposób biegamy?

Jak rozpoznać swój typ stopy? Można w tym celu posłużyć się już zużytym butem. Sposób wytarcia podeszwy podpowie nam jakim typem biegacza jesteśmy. Buty biegaczy ze stopą neutralną wycierają się od zewnętrznej części na pięcie i środkowej na śródstopiu. Jest to sposób biegania najbardziej korzystny dla zdrowia nóg i ogranicza ryzyko kontuzji. Osoby biegające w neutralny sposób mogą korzystać z praktycznie wszystkich butów do biegania.

Buty osób mających stopy ze skłonnością do pronacji ścierają się po wewnętrznej stronie. Buty supinatorów wytrą się za to po stronie zewnętrznej. Po samej podeszwie ciężko jest jednak czasem coś wywnioskować. Można spróbować postawić zużyte buty na płaskiej powierzchni. Jeśli przekrzywiają się do wewnątrz (ku sobie), to mamy do czynienia z pronacją. Buty przekrzywiające się na zewnątrz (od siebie) wskazują na supinację. Płaskie położenie butów oznacza stopy neutralne.

Pronatorzy powinni szukać butów z większym wsparciem na podeszwie, czyli butów twardych. Dla supinatorów polecane jest odwrotne rozwiązanie, czyli buty z jak największą amortyzacją.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest waga biegacza. Im jest większa, tym buty powinny być bardziej amortyzujące, by odciążyć stawy. Warto jest też poznać swój sposób biegania. Można to sprawdzić np. analizując zapis wideo własnego biegu. W ten sposób można zobaczyć, czy odbijamy się z pięty, czy też ze śródstopia. Osoby biegające ze śródstopia powinny szukać butów o mniejszej różnicy różnicy wysokości pomiędzy piętą a palcami. Biegający z pięty będa zadowoleni z większej różnicy w wysokości butów, czyli jak największej amortyzacji pięty.

Fot 2. Materiał własny

Przymierzanie obuwia w sklepie

Przymierzając obuwie w sklepie należy pamiętać o kilku istotnych sprawach. Buty najlepiej jest przymierzać po południu, kiedy stopa jest już nieco opuchnięta. Jeśli robimy to o innej porze dnia, to przyjmijmy, że but powinien być jeszcze o 0,5 cm dłuższy. Przymierzanie należy wykonywać w skarpetkach, w których mamy zamiar biegać. W każdym przypadku duży paluch powinien mieć swobodę ruchu, a pozostała przestrzeń pomiędzy końcówką buta a paluchem powinna mieć mniej więcej szerokość kciuka.

Może okazać się, że odpowiednie dla nas buty do biegania są aż o cały rozmiar dłuższe od zwykłych butów do chodzenia. To nic złego. Pamiętajmy też, że rozmiary butów mogą różnić się w zależności od producenta. But nie może być zbyt ciasny, ani zbyt luźny. Cholewka powinna mocno kostkę, a stopa nie może ślizgać się się w bucie. Buty w sklepie starannie sznurujemy, ale nie aż tak mocno, by czuć dyskomfort.

Buty do biegania po asfalcie

Do biegania po asfalcie polecane są lekkie buty z płaskim bieżnikiem, które dobrze przylegają do stopy. Sprawdzą się tu buty Kiprun Ultralight.  Ich cechy to:

 • Odpowiednie do neutralnej stopy.
 • Duża przyczepność do płaskiej powierzchni.
 • System up’bar z Pebaxu® podczas biegu oddaje energię.
 • Technologia bezszwowa zapobiega otarciom.
 • Waga zaledwie 200g (przy rozmiarze 43).
 • Drop (różnica pomiędzy piętą a przednią częścią podeszwy) wynosi 6mm.
 • Nadają się do biegania sportowego.

W butach przeznaczonych do biegania po płaskiej powierzchni można z powodzeniem biegać w terenie. Są po prostu gorzej przystosowane do tej roli i szybciej się zużyją.

Fot 3. Materiał własny

Buty do biegania w terenie i po górach

Buty do biegania w terenie powinny zapewniać stopie większą swobodę ruchów i lepszą przyczepność na różnorodnych nawierzchniach. Ważniejsza od dużego odbicia jest tu przyczepność. Powinny być nieco twardsze, by zapewnić izolację od nierównego podłoża. Takie parametry spełniają buty do biegania Evadict TRAIL TR męskie. Charakterystyka butów:

 • Duża przyczepność dzięki korkom o długości 4mm.
 • Elastyczne.
 • Podeszwa antypoślizgowa.
 • System amortyzacji CS® na pięcie i pianka Kalensole.
 • Odpowiednie dla każdej stopy (system K-Only).
 • Oddychająca pianka.


Trailowych butów do biegania można używać zarówno w lesie, na szutrze, jak i na przykład w górach.

Fot 4. Materiał własny

Buty do biegania zimą

Dobór butów do biegania w zimę powinien zależeć od naszych osobistych uwarunkowań. Być może sam dobór odpowiedniej odzieży na biegową jesień i zimę zapewni wystarczający komfort termiczny i nie będą potrzebne buty z dodatkowym ociepleniem.

Na zimę warto jest zaopatrzyć się w np. buty z gore-texem, które zapewnią suchość stóp podczas biegania w chlapie. Buty ‘z siatką’ raczej nie spełnią o tej porze roku swojego zadania, więc zwykłe buty na asfalt nie nadają się do biegania w zimie.

Jeśli mamy zamiar biegać po oblodzonych powierzchniach, to konieczne jest zaopatrzenie się w buty do biegania z kolcami. Kolce w butach wbijają się w lód, zapewniając dodatkową przyczepność. W mieście nie spotkamy się raczej z warunkami usprawiedliwiającymi wykorzystanie butów z kolcami, dlatego można też rozważyć zakup nakładek antypoślizgowych na buty.

Damskie buty do biegania

Pozornie damskie buty do biegania różnią się od męskich jedynie kolorystyką. Nie jest to cała jednak prawda o butach do biegania dla kobiet. Kobiety mają nie tylko krótsze stopy, ale również dużo węższe. Kobieca stopa tej samej długości co męska będzie prawie zawsze dużo węższa. Wymagania dotyczące różnic anatomicznych kobiet i mężczyzn pod uwagę wzięli m.in. projektanci butów do biegania support. Zostały zaprojektowane z myślą o kobietach, a ich podeszwa składa się z pianki EVA, która amortyzuje wstrząsy, a jej lekka waga nie obciąża butów.

Tanie buty do biegania

Buty do codziennego joggingu czy dla amatorów nie muszą spełniać tak wyśrubowanych wymagań, jak buty przeznaczone na zawody sportowe czy do przebiegnięcia maratonu. Z powodzeniem można znaleźć buty kosztujące poniżej 100 zł, których komfort użytkowania będzie porównywalny do dużo droższych butów. Pamiętajmy jednak, że jeśli np. przygotowujemy się do przebiegnięcia półmaratonu, to lepiej jest od razu trenować w butach, w których mamy zamiar biec, a nie wymieniać tanie buty na lepsze tuż przed startem w zawodach.

Najważniejsze jest to, by buty były dla nas wygodne i spełniały swoje zadanie! Wśród prostych i dobrych butów do biegania polecane są buty Ekiden One. To lekkie obuwie (178 g przy rozmiarze 43), które jest cenione przez klientów ze względu na wygodę i wytrzymałość.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FIZJOTERAPIA

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?
BIEGANIE

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?
BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu