Na dworze mróz, ale ty nie chcesz rezygnować z treningu? W takim razie przyda ci się informacja o tym, w czym biegać zimą! Strój do biegania zimą musi chronić przed mrozem, wiatrem oraz opadami deszczu i śniegu. Jednocześnie nie może powodować przegrzania i zbytniej potliwości. Dlatego aby biegać zimą, należy mieć ciepłe, ale oddychające ubranie oraz rękawiczki, ochronę głowy i szyi, a także odpowiednie buty. Dowiedz się więcej o stroju do biegania zimą!
Każdy biegacz ma swoje podejście do biegania. Dla niektórych trening może odbywać się niemal w każdych warunkach. Nieważne, czy pada deszcz czy na dworze jest bardzo mroźno, oni zawsze z chęcią wyjdą pobiegać. Są też biegacze, dla których minus 10 stopni Celsjusza jest temperaturą graniczną. Jeśli jest choć o jeden stopień zimniej, rezygnują z treningu biegowego na zewnątrz i wybierają alternatywną metodę ćwiczeń – bieżnię domową albo siłownię.
Bieganie zimą to więc kwestia wyboru i odpowiedniego podejścia. Jeśli decydujemy się na trening w zimie, musimy wiedzieć, jak wybrać strój do biegania. Odpowiedni odzież do biegania na zimę:
Jeśli na co dzień jest nam zimno, ubieramy się “na cebulkę”. Ta zasada sprawdza się także w bieganiu. Do treningu biegowego na mrozie w Polsce wystarczą nam trzy warstwy. Podczas treningu w trudniejszych warunkach (niektórzy biegacze specjalnie sprawdzają swoje siły w naprawdę ciężkich warunkach zimowych) można liczbę warstw dowolnie powiększać. Podstawowy strój do biegania zimą wygląda następująco:
Jeśli podczas treningu będzie nam za ciepło, zawsze możemy rozpiąć lub zdjąć wybraną warstwę. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić. Dotyczy to zwłaszcza ochrony szyi, głowy i kostek.
Wszystkie warstwy powinny nas ogrzewać, ale jednocześnie muszą dobrze odprowadzać pot. Jeśli pocimy się w wybranej bluzie albo kurtce, to zwiększa to ryzyka przeziębienia. Szczególnie mocno zwróćmy uwagę, czy nasza bielizna termoaktywna – czyli pierwsza i najważniejsza warstwa – dobrze odprowadza pot. Najlepsza odzież do biegania zimą (warstwa wewnętrzna) po skończonym treningu pozostaje sucha lub tylko lekko wilgotna!
Ważnym elementem stroju treningowego są skarpetki do biegania. Te na zimę powinny być długie – sięgające za kostkę. Buty do biegania na lodzie muszą mieć bardziej agresywny bieżnik niż te, w których biegamy w innych porach roku. Dzięki temu zwiększamy swoją przyczepność. Dodatkowo, jeśli jesteśmy z drużyny oddychającej przez usta podczas biegania (oddychanie podczas biegania to temat-rzeka), zadbajmy o to, aby do naszych płuc wpadało choć trochę ogrzane powietrze. Pomocna będzie chusta wielofunkcjna Kalenji, kominiarka albo zwykły szalik.