WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Strój do biegania zimą - w czym biegać zimą?

05 październik 2020
#PORADY

Na dworze mróz, ale ty nie chcesz rezygnować z treningu? W takim razie przyda ci się informacja o tym, w czym biegać zimą! Strój do biegania zimą musi chronić przed mrozem, wiatrem oraz opadami deszczu i śniegu. Jednocześnie nie może powodować przegrzania i zbytniej potliwości. Dlatego aby biegać zimą, należy mieć ciepłe, ale oddychające ubranie oraz rękawiczki, ochronę głowy i szyi, a także odpowiednie buty. Dowiedz się więcej o stroju do biegania zimą!


Dlaczego odpowiedni strój do biegania zimą to podstawa?

Każdy biegacz ma swoje podejście do biegania. Dla niektórych trening może odbywać się niemal w każdych warunkach. Nieważne, czy pada deszcz czy na dworze jest bardzo mroźno, oni zawsze z chęcią wyjdą pobiegać. Są też biegacze, dla których minus 10 stopni Celsjusza jest temperaturą graniczną. Jeśli jest choć o jeden stopień zimniej, rezygnują z treningu biegowego na zewnątrz i wybierają alternatywną metodę ćwiczeń – bieżnię domową albo siłownię.

Bieganie zimą to więc kwestia wyboru i odpowiedniego podejścia. Jeśli decydujemy się na trening w zimie, musimy wiedzieć, jak wybrać strój do biegania. Odpowiedni odzież do biegania na zimę:

  • zapewni komfort treningu,
  • pozwoli nam budować lepszą kondycję bez ryzyka przeziębienia,
  • zadba o nasze bezpieczeństwo (dobre buty zmniejszają ryzyka poślizgnięcia się na śliskiej, oblodzonej nawierzchni),
  • zwiększy naszą widoczność (wmontowane w nią odblaski to świetne rozwiązanie na jesienno-zimową szarówkę),
  • sprawi, że bieganie zimą będzie nam się kojarzyło z przyjemnością, a nie walką z mrozem.

Zasada pierwsza stroju do biegania na zimę: warstwy!

Jeśli na co dzień jest nam zimno, ubieramy się “na cebulkę”. Ta zasada sprawdza się także w bieganiu. Do treningu biegowego na mrozie w Polsce wystarczą nam trzy warstwy. Podczas treningu w trudniejszych warunkach (niektórzy biegacze specjalnie sprawdzają swoje siły w naprawdę ciężkich warunkach zimowych) można liczbę warstw dowolnie powiększać. Podstawowy strój do biegania zimą wygląda następująco:

  1. Bielizna termoaktywna – lekka, ciepła, odprowadzająca pot na zewnątrz. 
  2. Legginsy i bluzka termoaktywna z długim rękawem. Można też wybrać bluzkę z krótkim rękawem oraz cienką bluzę typu long sleeve, czyli bluzę z rękawami przedłużonymi po to, aby chronić dłonie przed mrozem (materiał posiada miejsce na kciuka). Ważne: i tak warto mieć rękawiczki.
  3. Kamizelka i/lub kurtka do biegania. W zależności od warunków pogodowych powinniśmy wybrać wiatrówkę albo kurtkę przeciwdeszczową. Zaawansowani biegacze mają zazwyczaj dwa rodzaje kurtek i kilka wariantów pozostałej odzieży biegowej (na każdą pogodę), jednak biegacze początkujący mogą postawić na jedną, dobrze dopasowaną kurtkę.

Jeśli podczas treningu będzie nam za ciepło, zawsze możemy rozpiąć lub zdjąć wybraną warstwę. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić. Dotyczy to zwłaszcza ochrony szyi, głowy i kostek.

Zasada druga odzieży do biegania zimą: ciepło, ale oddychająco!

Wszystkie warstwy powinny nas ogrzewać, ale jednocześnie muszą dobrze odprowadzać pot. Jeśli pocimy się w wybranej bluzie albo kurtce, to zwiększa to ryzyka przeziębienia. Szczególnie mocno zwróćmy uwagę, czy nasza bielizna termoaktywna – czyli pierwsza i najważniejsza warstwa – dobrze odprowadza pot. Najlepsza odzież do biegania zimą (warstwa wewnętrzna) po skończonym treningu pozostaje sucha lub tylko lekko wilgotna!

Ważnym elementem stroju treningowego są skarpetki do biegania. Te na zimę powinny być długie – sięgające za kostkę. Buty do biegania na lodzie muszą mieć bardziej agresywny bieżnik niż te, w których biegamy w innych porach roku. Dzięki temu zwiększamy swoją przyczepność. Dodatkowo, jeśli jesteśmy z drużyny oddychającej przez usta podczas biegania (oddychanie podczas biegania to temat-rzeka), zadbajmy o to, aby do naszych płuc wpadało choć trochę ogrzane powietrze. Pomocna będzie chusta wielofunkcjna Kalenji, kominiarka albo zwykły szalik. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?
BIEGANIE

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?
BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu