WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Trening powięziowy - na czym polega trening?

26 January 2023

W świecie sportu, fitness i medycyny wiele słyszy się ostatnio na temat treningu powięziowego. Mimo to, wiele osób nadal podchodzi do niego sceptycznie. Poza osobami zawodowo zajmującymi się aktywnością fizyczną, rehabilitacją i zdrowiem człowieka, mało kto w ogóle słyszał o tego rodzaju treningach. Co więcej, większość osób niezwiązanych z wymienionymi wyżej branżami, w ogóle nie słyszała nawet o powięzi i roli, jaką pełni w organizmie. Jeśli należysz do tej grupy i chcesz zapoznać się z tym zagadnieniem, zachęcamy do przeczytania tego poradnika. Dowiesz się z niego między innymi tego, czym jest powięź, jakie pełni ona funkcje w ciele człowieka, jakie są objawy zachwiania równowagi w pracy powięzi a także jak wygląda praca nad jej przywróceniem. Zapraszamy do lektury!


Trening powięziowy – dlaczego warto zwrócić uwagę na funkcjonowanie powięzi

Siedzący tryb życia, wzmożone napięcie mięśniowe, regularne uprawianie sportu, długotrwały stres, przewlekłe bóle, sztywność mięśni i stawów… Powodów do rozpoczęcia treningów powięziowych jest naprawdę sporo, a mimo to niewiele osób decyduje się na to, by korzystać z ich zbawiennego wpływu na organizm.

mężczyzna rozgrzewający się na bieżni w stroju do biegania

Powięź jest tkanką, która w ciele pełni wiele ważnych funkcji. Odpowiada za poprawną postawę, metabolizm, odżywianie tkanek a także ochronę struktur mięśniowych i stawowych oraz wszystkich organów wewnętrznych. Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie, polepszyć samopoczucie a także podnieść poziom swojej sprawności fizycznej, zachęcamy do zainteresowania się tematem treningu powięziowego. Specjalnie przygotowane ćwiczenia mięśniowo-powięziowe, stretching, masaż i terapia integracji strukturalnej pozwalają na przywrócenie prawidłowej pracy powięzi a co za tym idzie, na poprawę jakości życia w wymiarze fizycznym i psychicznym człowieka.

Czym jest powięź i z jakich warstw się składa?

Powięzi to włókna tkanki łącznej. Jak pajęczyna, oplatają one każdą komórkę ciała człowieka. Przenikają przez każdy element naszego wnętrza, przesyłając i odbierając bodźce i innego rodzaju sygnały. Tak jak wszystko pozostałe, otaczają ony też mięśnie, ścięgna, więzadła i stawy. Włókna kolagenowe, z których składa się tkanka łączna, wypełniają torebki stawowe, przegrody mięśniowe i organy. Wraz z tkanką mięśniową tworzą cały układ, zwany systemem mięśniowo-powięziowym. Taka budowa sprawia, że poruszając jednym mięśniem, wprawiamy w ruch kolejny. W kończynach dolnych i górnych, to jak powięzi łączą ze sobą mięśnie i kości, widać najbardziej wyraźnie. Właściwości tkanki powięziowej pozwalają więc zarówno na poruszanie się ciała oraz na odczuwanie. Powięź to tkanka, która składa się z trzech części: namięsnej, głębokiej i powierzchownej. Ta ostatnia znajduje się tuż pod skórą właściwą.

Przeczytaj także: Jakie mięśnie pracują podczas biegania?

Jeśli trudno Ci wyobrazić sobie, jak wygląda powięź, spieszymy z pomocą. Zapewne zdarzyło Ci się już ją widzieć, o ile jadasz mięso. Przygotowując drób, należy go najpierw obrać z półprzeźroczystej błony, która oplata mięso. Tą błoną jest właśnie powięź. Skoro już wiesz, jak wygląda i czym jest tkanka powięziowa, dowiedz się, jakie pełni ona funkcje.

Przewodzenie, postawa, opakowanie, ochrona – jakie funkcje pełni powięź

Powięź mięśniowa pełni w organizmie wiele funkcji. Aby ułatwić ich opisywanie, pogrupowano je w cztery kategorie. W języku angielskim opisuje się je skrótem 4P: Passageway, co w języku polskim znaczy przewodzenie, Posture, co oznacza posturę, Packaging, czyli opakowanie oraz Protection, czyli ochrona. Tkanki powięziowe pomagają transportować składniki odżywcze poprzez układ krwionośny i limfatyczny a także nerwowy. Dzięki temu mają one bezpośredni wpływ na przemianę materii a więc i na metabolizm człowieka, poprzez napięcie struktur powięziowych. Jak wspomnieliśmy wyżej, odpowiadają także za prawidłową postawę ciała. Działają podobnie do rusztowania. Jednym z zadań struktur mięśniowo-powięziowych jest bowiem rozmieszczanie i spajanie grup mięśniowych a także wszelkich organów. Wszystkie struktury, które znajdują się w ciele człowieka są opakowane przez elastyczne włókna tkanki powięziowej. Ze względu na swoje właściwości stanowi wspaniałą tarczę ochronną dla całego organizmu. To dzięki strukturom powięziowym możemy się poruszać i czuć. To dzięki nim sprawnie działa układ odpornościowy, nerwowy i kostno-szkieletowy. Dlatego tak ważne jest, aby wprowadzić trening powięziowy do swoich codziennych zajęć.

kobieta biegnąca w bieliźnie do biegania

Objawy nieodpowiedniego funkcjonowania powięzi – co mówi Twoje ciało

Najbardziej odczuwalnym objawem nieodpowiedniego funkcjonowania systemu powięziowego jest ból. Może on wynikać z przeciążenia struktur mięśniowo-powięziowych. W takim przypadku zaleca się masaż mięśniowo-powięziowy oraz odpowiedni trening. Wśród mniej widocznych objawów znajdują się także dolegliwości takie jak obrzęki, opuchlizna, spadek w działaniu metabolizmu i różnego typu wady postawy. Jeżeli zauważysz u siebie któryś z objawów, wprowadź do swoich treningów ćwiczenia powięziowe i automasaż albo udaj się do specjalisty od terapii integracji strukturalnej. Najnowsze badania dowodzą, że masaż powięziowy może być bardzo skuteczny w leczeniu bólu pleców i kończyn a także złego samopoczucia i małej ruchomości w stawach.

Terapia – na czym polegają ćwiczenia powięziowo-mięśniowe i rolfing

Jako, że powięź otacza każdą komórkę ciała, jej niepoprawne funkcjonowanie negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Z tego powodu warto dbać o swoją powięź. Możesz robić to w domu, poprzez trening (o tym jak wygląda trening powięziowy dowiesz się z dalszej części poradnika) oraz w gabinecie u specjalisty od rolfingu. Rolfing jest terapią manualną, która wywiera wpływ na powięź poprzez połączenie cech chiropraktyki i masażu. W treningu powięziowym, który możesz przeprowadzić w domu, należy skupić się na przeciwdziałaniu wszelkim nawykom ruchowym, które są niewłaściwe. Celem ćwiczeń jest zmniejszenie napięcia mięśni, rozluźnianie sztywności ciała i pozbycie się bólu.

Kinestezja, rozciąganie, rolowanie, elastyczność – trening powięzi

Tkanka powięziowa zapewnia człowiekowi zdolność do kinestezji, zwanej inaczej priopriocepcją, czyli do czucia głębokiego. To ono pozwala nam bez patrzenia używać całego ciała, czego przykładem jest poruszanie się bez zastanawiania się nad tym, w jaki sposób to zrobić. Stymulowanie receptorów czuciowych, które znajdują się w całym ciele, jest jednym z zadań treningu powięziowego. Podobnie jak utrzymywanie w nim prawidłowego napięcia. Aby utrzymać powięź w dobrej kondycji, należy wprowadzić pewne formy rozciągania powięziowego. Istotne jest także dbanie o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Aby to zrobić, nie wystarczy jedynie uzupełniać poziom wody.

Przeczytaj więcej: Na czym polega bieg interwałowy

Siedzący tryb życia i brak ruchu sprawiają, że powięź wysusza się i staje sztywna. Skutkami tego jest brak pełnej mobilności i elastyczności a także uczucie sztywności. Niezbędny do funkcjonowania ślizg i nawodnienie zapewni nam rozluźniający masaż rollerem, który stanowić będzie trening powięziowy. Zanim go rozpoczniesz, przeprowadź rozgrzewkę w postaci dynamicznego rozciągania. Po jego zakończeniu zaś, wykonaj powolny stretching. W trakcie masażu skup się na mięśniach czterogłowych i dwugłowych ud, mięśniach łydek, pośladków, mięśni szerokich grzbietu, tricepsów oraz prostownikach i zginaczach bioder. Masuj wymienione elementy do momentu, w którym je rozluźnisz. Trening, czyli automasaż, powinien trwać od kilku minut do pół godziny.

 Jeśli jesteś fanem fitness i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się odzież, akcesoria oraz wiele innych ciekawych produktów.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Bieganie na czczo czy po śniadaniu - który trening jest lepszy?

Bieganie na czczo czy po śniadaniu - który trening jest lepszy?
BIEGANIE

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?
BIEGANIE

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu