WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Kask bokserski: jak dobrać kask do boksu?

26 sierpień 2020
#PORADY

Kask do boksu to podstawa treningu bokserskiego. Jak wybrać najlepszy kask bokserski? Należy zwrócić uwagę na m.in. wnętrze wyściółki oraz materiał, z którego jest wykonany. Dodatkowo należy dobrać rozmiar kasku do swojej głowy – ochraniacz na głowę nie może uciskać ani “latać” luzem. Kask musi zabezpieczać głowę i nos boksera, ale nie może ograniczać widoczności. Dowiedz się, jak wybrać kask bokserski.


Czy zawsze musimy mieć kask bokserski podczas treningu?

Jeśli chcemy bezpiecznie uprawiać trening bokserski w klubie – tak. Kask umożliwia ochronę twarzy i głowy przed uderzeniami. W przypadku nieutrzymania gardy podczas treningu znacznie minimalizuje skutki ciosu wyprowadzonego przez przeciwnika. Boks jest sportem podwyższonego ryzyka, więc należy jak się da zabezpieczać się przed złamaniami, urazami głowy i uszkodzeniami mózgu. Warto jednak pamiętać, że kask nie chroni nas przed siniakami. 

Kask ma chronić kości policzkowe oraz otaczać czaszkę. Tzw. zamknięte kaski bokserskie chronią też nos i/ lub podbródek. Oprócz ochraniacza na głowę w naszym podstawowym sprzęcie bokserskim musi się znaleźć też ochraniacz na zęby. Te sprzęty nie są jednak potrzebne do uprawiania treningu bokserskiego w domu. Podobnie ćwiczenia z workiem bokserskim nie wymagają zakładania kasku.

Jaki kask kupić, aby służył nam jak najdłużej?

Należy wybrać kask z wysokiej jakości materiałów, odporny na uderzenia i wstrząsy. Kask trzeba dobrać pod względem swoich potrzeb – czyli musimy wiedzieć, czy dany kask będziemy zakładać na treningi, na turnieje czy też na jak dużej ochronie nam zależy. Wyróżnia się cztery główne rodzaje kasków bokserskich:

  • kask z ochroną nosa – posiada całkowicie zabudowaną szczękę, polecany jest dla osób, które w przeszłości doznały już kontuzji nosa albo mocno obawiających się o złamanie nosa lub szczęki – kask mimo wszystko daje szerokie pole widzenia,
  • kask z kartą – nieco ogranicza pole widzenia, ale kratkę można odczepić, a podczas treningów zwiększa ona bezpieczeństwo całej twarzy,
  • kask sparingowy – posiada zabudowaną brodę, policzki i pasek pod brodą, jeśli zależy nam na mocniejszej ochronie twarzy, to wybierzmy masywny i ciężki kask sparingowy – w takim kasku twarz “schowa się” do środka,
  • kask turniejowy – daje najlepszą widoczność, ale jest całkowicie odkryty, więc twarz jest niechroniona przed ciosami, kask trzyma się dzięki paskowi pod brodą. 

Warto zwrócić uwagę na grubość wyściółki w kasku. Zbyt cienka pianka sprawi, że ochraniacz na głowę nie będzie spełniał swojej funkcji. Z kolei zbyt gruba pianka (o dużej gęstości) przyjemnie dopasuje się do kształtu głowy, ale szybko się zniszczy. Kaski mogą posiadać wypełnienia piankowe, żelowe lub warstwowe. To, jakiego rodzaju wypełnienie wybierzemy, zależy już od naszych preferencji, chociaż najbardziej polecane są wypełnienia żelowe. Poza tym należy zwrócić uwagę na możliwość regulacji kasku, odpowiednią widoczność i higienę – im łatwiej wyczyścić kask z potu, tym lepiej. Higiena obejmuje też kwestię dobrej wentylacji głowy.

Jak dobrać rozmiar kasku bokserskiego?

Źle dopasowany kask to większe zagrożenie niż ochrona. Jeśli podczas walki skupiasz się na tym, jak mocno kask ściska twoją głowę albo na tym, że luźno lata i co chwila trzeba go poprawiać, to oznacza, że posiadasz niedopasowany rozmiar ochraniacza. Kupująć kask w sklepie stacjonarnym koniecznie przymierz ochraniacz i sprawdź, jak się w nim czujesz. Jeśli “siedzi” stabilnie na głowie, ale jednocześnie jej nie uciska i nie ogranicza pola widzenia, to znaczy, że masz dobry rozmiar kasku. 

W przypadku zakupów online wystarczy, że zmierzysz obwód swojej głowy (przykładając zwykłą miarkę krawiecką 1 cm nad brwiami). Większość kasków podpisana jest rozmiarami podanymi właśnie w centymetrach w obwodzie. Popularne są też oznaczenia S, M, L i XL, gdzie “S” to zazwyczaj kaski do 54 centymetrów, “M” to rozmiar od 54 do 56 cm, “L” dotyczy rozmiarów od 56 do 58 cm, a “XL” jeszcze większych. Każdy producent może mieć jednak nieco inną rozmiarówkę, dlatego zawsze warto sprawdzić, jaka liczba centymetrów odpowiada danej literze. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BOKS

Kategorie wagowe w boksie - jakie są? Jak się je ustala?

Kategorie wagowe w boksie - jakie są? Jak się je ustala?
BOKS

Jak zwiększyć siłę ciosu? Bezpieczne ćwiczenia na cios bokserski w klubie

Jak zwiększyć siłę ciosu? Bezpieczne ćwiczenia na cios bokserski w klubie
BOKS

Ćwiczenia z workiem treningowym

Ćwiczenia z workiem treningowym

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu