WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Buty do padla – jakie dla początkujących, a jakie dla zaawansowanych graczy?

25 marzec 2022

Obuwie jest jednym z najważniejszych obok rakiety elementów wyposażenia każdego zawodnika uprawiającego padla. Choć nie wszyscy gracze zdają sobie z tego sprawę, to trzeba pamiętać, że właściwie dobrane buty do padla mogą znacząco poprawić grę poprzez zwiększenie komfortu i jakości poruszania się po korcie. Podpowiadamy, czym charakteryzują się dobre buty do padla oraz jakie modele powinni wybierać początkujący, a jakie zaawansowani gracze.

Co wyróżnia buty do padla na tle innego obuwia sportowego?

Gra w padla jest bardzo dynamiczna – nie brakuje w niej szybkich zwrotów akcji, zrywów do piłki i nagłych wyhamowań czy doskoków. Przy takiej dynamice obuwie odgrywa szczególną rolę zarówno dla komfortu zawodnika, jak i jego bezpieczeństwa. W porównaniu z innymi butami sportowymi, obuwie do padla jest wyprofilowane w charakterystyczny sposób, mający wpływ na poprawę stabilności i „trzymanie” stopy gracza.

Drugą cechą charakterystyczną jest specjalna podeszwa stworzona specjalnie do poruszania się na kortach do padla. Ich nawierzchnie są wykonywane z tzw. sztucznej trawy, która jest posypywana różną ilością piasku kwarcowego. Z tego względu inne obuwie sportowe mogłoby okazać się niewystarczające, a co za tym idzie ograniczać możliwości poruszania się zawodnika czy stwarzać ryzyko kontuzji poprzez poślizgnięcie się. Specjalne buty do padla mają podeszwę z tzw. jodełką, czyli strukturą wykonaną w taki sposób, by można było robić kontrolowane wślizgi.

jakie obuwie do padla wybrac

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów do padla dla początkujących i zaawansowanych?

Na etapie wyboru damskich i męskich butów do padla należy zwrócić uwagę na to, by były one wygodne. To bardzo ogólna porada, ale niezwykle istotna. Przez wygodę należy rozumieć to, że obuwie nie powinno nawet w najmniejszym stopniu uwierać stopy. Przyjmuje się, że trzeba wybierać takie rozmiary, które dadzą luz w palcach do około 0,5 cm. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas intensywnego wysiłku fizycznego stopa się poci i puchnie.

Niezależnie od poziomu zaawansowania sportowego, przed zakupem butów do padla warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Należą do nich:

  • amortyzacja – jest bardzo ważna, ponieważ minimalizuje drgania wynikające z dynamicznych ruchów wykonywanych na korcie podczas gry. Zasadniczo buty do padla można podzielić na te ze stopniem amortyzacji na poziomie średnim i wysokim. Te pierwsze są polecane i w zupełności wystarczają osobom początkującym i graczom rekreacyjnym. Bardziej zaawansowane osoby powinny wybierać obuwie z wysokim stopniem amortyzacji;
  • wentylacja – jak wspomnieliśmy, podczas wysiłku fizycznego stopy się pocą. Im buty mają lepszą wentylację, tym większy komfort będzie miał zawodnik podczas gry. Na kwestię wentylacji wpływają nie tylko materiały, z których jest wykonane obuwie, ale także rodzaj zastosowanych w nich systemów odprowadzających pot na zewnątrz. Czołowi producenci butów do padla (do nich można zaliczyć takie firmy jak: Babolat, Asics, Kuikma, Bull Padel, HEAD) stosują w swoich produktach autorskie, innowacyjne systemy. Większość z nich działa podobnie, ale ma inne nazwy;
  • jakość wykonania – jest istotna, ponieważ wpływa na wytrzymałość butów. Najwyższe modele przeznaczone dla zaawansowanych graczy i zawodników turniejowych są produkowane z najwyższej jakości materiałów i cechują się tym, że są bardziej wytrzymałe od niższych modeli. Co ważne, za wytrzymałością idzie również zachowanie wysokiego poziomu komfortu (amortyzacji, wentylacji, dobrego trzymania stopy) przez długi czas.
padel sprzet

Planując zakup butów do padla, warto mieć świadomość, że ceny są bardzo zróżnicowane i uzależnione od tego, dla kogo ma przeznaczony dany model. Podstawowe (buty dla początkujących) mają niższy poziom amortyzacji, mogą być mniej wytrzymałe i nie będą odpowiednie do szybkiej gry, charakterystycznej dla graczy zaawansowanych. Tego typu buty są jednak najtańsze. Ich ceny zaczynają się od około 100 złotych. Z kolei ceny modeli zawodniczych (buty dla zaawansowanych) wahają się od około 300 do nawet 700 złotych. Te najdroższe są jednak topowe, stosuje się w nich najlepsze systemy wpływające na komfort i bezpieczeństwo. Dobrym przykładem takich butów jest Babolat Jet Premura 21, które używa jeden z najlepszych zawodników padla na świecie Juan Lebron.

Przed zakupem butów do padla dobrze jest określić swoje indywidualne potrzeby. O ile zakup najwyższych modeli przez osoby początkujące raczej nie wpłynie destrukcyjnie na ich grę, o tyle wybór niższego modelu przez zaawansowanych graczy może nie tylko obniżyć komfort poruszania się i radość z gry, ale również przyczynić się do powstawania urazów.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PADEL

Padel - zasady gry

Padel - zasady gry
SPORT, PADEL

Padel dla początkujących – czym jest i na czym polega ten sport?

Padel dla początkujących – czym jest i na czym polega ten sport?
PADEL

Jakie są korzyści z uprawiania padla?

Jakie są korzyści z uprawiania padla?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu