WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Padel - zasady gry

05 lipiec 2021

Tenis cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, w niektórych krajach korty tenisowe można spotkać na niemalże każdym kroku, a miłośników tego sportu przybywa z roku na rok. Alternatywną dla tenisa będzie padel, czyli kolejny ciekawy sport rakietowy, który stanowi połączenie tenisa i squasha. Gra w padla będzie świetną opcją w przypadku każdego i to niezależnie od umiejętności czy doświadczenia.

Padel – połączenie tenisa ze squashem

Padel jest bardzo popularną dyscypliną sportową w Europie, którą można polecić dosłownie każdemu, niezależnie od wieku. Uprawiać mogą go wszyscy, jeśli tylko pozwala im na to zdrowie. Nie trzeba nawet kupować żadnego specjalistycznego, drogiego sprzętu. Wystarczy odpowiedni strój i rakieta do padla, aby móc zacząć swoją przygodę z padlem. Oczywiście podstawą będzie znajomość zasad gry, dlatego trzeba poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z teorią, aby móc potem przejść do zajęć praktycznych. Na klasycznym korcie do gry w padla mogą grać jednocześnie dwie pary graczy, pola przeciwników są oddzielone siatką. Rozgrywka ma miejsce wewnątrz kortu, który jest zamknięty, a jego boczne i tylne ściany są wyłożone najczęściej szklanymi panelami. Zasady gry w padla można w dużym stopniu porównać do reguł obowiązujących w tenisie ziemnym, z paroma różnicami.

Jakie są zasady gry w padla?

W pierwszej kolejności trzeba wybrać drużynę, która jako pierwsza będzie mogła serwować, co można zrobić szybko poprzez rzut monetą. Punkt o serwis można też wygrać, rozgrywając pierwszy mecz w formie rozgrzewki. Wygrana drużyna zdobywa punkt uprawniający ją do serwowania w pierwszej kolejności. W grze w padla serwis wykonuje się zawsze od dołu – wystarczy pchnąć piłkę o podłogę, a po odbiciu się od niego uderzyć ją rakietą. Istotne jest to, aby piłka do padla w chwili zetknięcia się z rakietą była na wysokości poniżej wyznaczonej linii pasa serwującego. Pierwszy serwis w gemie gra się z prawej strony na lewą ćwiartkę kortu, po czym serwuje na przemian z lewej i prawej strony przeciwników. Piłka musi uderzyć o pole przeciwnika w konkretnej ćwiartce przed linią serwisową, aby serwis został uznany za prawidłowo wykonany. Zasada jest taka, że po każdym odbiciu piłka uderza o ziemię, po czym może odbić się po raz drugi i uderzyć o kort lub jego tylną ścianę. Serwis będzie nieudany w przypadku uderzenia piłką o kort, po czym o metalową siatkę znajdującą się po bokach. Za nieprawidłowy serwis uznaje się każde zatrzymanie piłki na środkowej siatce. Warto od razu zaznaczyć, że każdy zawodnik może się pomylić, ma dwie próby serwisowe. W przypadku piłki, która tylko zahaczyła się o siatkę, ale przeszła na drugą stronę i właściwie odbiła, trzeba powtórzyć serwis. Nie nalicza się za to punktu, gracz nie traci też swojej próby serwisowej. Do zmiany serwisującego dochodzi dopiero po zdobyciu gema.

gra w padla

Padel – co trzeba wiedzieć, aby móc zacząć?

Gra w padla polega na odbijaniu piłki na stronę przeciwnika za pomocą rakiety. Musi ona zostać uderzona w nią w taki sposób, aby znalazła się na podłożu kortu po stronie przeciwnej. Każda drużyna może odbić piłkę znajdującą się po jej stronie kortu tylko raz. Odbijając ją za linię serwisową przeciwnika, trzeba uważać na to, aby nie uderzyła w obszar znajdujący się poza linią boiska. Dopuszczalne jest odbicie się piłki o tylną część ściany gracza, można też samemu ją o nią uderzyć, ale nie może dotknąć podłoża, tylko bezpośrednio przelecieć na połowę drużyny przeciwnej. Punkt naliczany jest dopiero w momencie dwukrotnego uderzenia o kort rywali. Może też uderzyć o boisko po stronie przeciwnej, następnie przelecieć poza boiskiem i ponownie uderzyć o podłoże. Należy pamiętać o tym, że możliwe jest wybieganie poza boisko i wbicie piłki na część kortu drużyny przeciwnej zanim upadnie ona na ziemię. Jeśli piłka uderzona przez rywala znajdzie się na zakazanej części ściany przed obiciem się od kortu, również zdobywa się punkt. Nalicza się go także w przypadku każdej piłki zatrzymanej na siatce po uderzeniu przez drużynę przeciwną. Jeśli piłka zostanie odbita, ale znajdzie się poza kortem bez wcześniejszego dotknięcia połowy przeciwnej drużyny, zdobywa się kolejny punkt. Gracz może stracić punkt, jeśli piłka dotknie jego ciała, zahaczy rakietą lub ciałem o siatkę lub wypadnie mu z ręki rakieta. W każdym gemie można grać, aż do uzyskania 15/30/40 punktów. Jeśli wygrało się sześć gemów i ma przewagę co najmniej dwóch nad drużyną przeciwną, można mówić o wygraniu całego seta. Wystarczy mieć przewagę dwóch setów, aby wygrać cały mecz.

Co będzie potrzebne do gry w padla?

Do gry w padla potrzebna będzie wygodna odzież dopasowana do temperatury otoczenia, wykonana z przewiewnych materiałów dobrze odprowadzających wilgoć. Niezbędne będzie też odpowiednie obuwie sportowe do swobodnego poruszania się po sztucznej murawie z piaskiem. Zaleca się wybranie butów zapewniających dobrą przyczepność do podłoża, amortyzujących wstrząsy. Kupić należy rakietę do padla, warto też wyposażyć się w owijki na rakietę, co przełoży się na większy komfort gry.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT, PADEL

Padel dla początkujących – czym jest i na czym polega ten sport?

Padel dla początkujących – czym jest i na czym polega ten sport?
PADEL

Jakie są korzyści z uprawiania padla?

Jakie są korzyści z uprawiania padla?
SPORT, PADEL

Gdzie można zagrać w padla w Warszawie? Boiska do padla

Gdzie można zagrać w padla w Warszawie? Boiska do padla

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu