WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Padel dla początkujących – czym jest i na czym polega ten sport?

30 czerwiec 2021

Nie ma chyba osoby, która nie wiedziałaby czym jest gra w tenisa czy squasha. Nie każdy jednak wie, że istnieje także inny sport rakietowy, jakim jest padel. Sport ten powinien przypaść do gustu każdemu, kogo bawią gry z piłką i rakietą. Co więc powinieneś wiedzieć o tym sporcie?

Padel co to jest?

Padel to kombinacja tenisa ziemnego i squasha. Punkty w tej grze zdobywa się według tych samych zasad, które obowiązują w tenisie. Ze squasha natomiast zaczerpnięto grę w zamkniętym korcie. Dla tych, którzy nie pamiętają – squash polega na odbijaniu rakietą piłki o ścianę, tak aby drugi zawodnik miał jak największe trudności w jej odebraniu i odbiciu.

Padel jest grą deblową. Oznacza to, że można grać w cztery osoby. Jest to stosunkowo nowa gra, która zdobywa coraz więcej fanów. To, co jest w niej najciekawszego, to zarówno sama rozgrywka, jak i bardzo specyficzny kort.

kort do padla

Jak wygląda kort do padla?

Korty do padla są niewielkie – mają wymiar 10 m x 20 m. Kort przedzielony jest siatką, dokładnie tak samo jak w tenisie ziemnym, czyli w połowie boiska. Na każdej połowie boiska znajduje się po dwóch zawodników. O ile jednak kort do tenisa ziemnego jest otwarty, to ten do padla jest kortem zamkniętym. Na jego obydwu końcach (za plecami zawodników) znajdują się ściany o wysokości 3 m. Wykonane są z betonu lub wzmocnionego szkła. Ścianki wysokości 3 metrów obejmują także narożniki kortu na długości dwóch metrów. Kolejne dwa metry zajmują natomiast ścianki o wysokości  2 m. Reszta przestrzeni zamknięta jest z kolei dobrze naciągniętą siatką drucianą. Szklane korty do padla sprawiają, że rozgrywkę może oglądać publiczność. Jednak ściany te nie są dobre podczas deszczu, gdyż stają się śliskie. Problem śliskiej powierzchni eliminują z kolei korty z betonowych bloczków, jednak nie ma wtedy możliwości podglądania graczy. Nie zawsze też kort otacza siatka – niekiedy cały otoczony jest hartowanym szkłem.

Padel – jak grać?

Gra w padla odbywa się według dość prostych reguł. Gracz, który serwuje, musi kierować piłkę na pole po drugiej stronie siatki, które znajduje się po przekątnej, w stosunku do jego pola. Gracz przeciwnego zespołu (oraz jego partner) może w tym czasie znajdować się w dowolnym miejscu swojej części kortu.

Serwis rozpoczynający grę należy wykonywać „z dołu”. Jeśli pierwszy nie uda się, gdy piłka np. dotknie siatki pomiędzy polami lub podtrzymujących ją słupków, a następnie spadnie w polu odbierającego – serwujący ma prawo do drugiego serwisu.

Podczas gry piłka może maksymalnie jeden raz uderzyć o powierzchnię kortu, zanim zostanie przebita na drugą stronę, czyli do przeciwnika. Zawodnik ma więc tutaj wybór – może odbić piłkę bezpośrednio z powietrza lub poczekać, aż ta uderzy o pole kortu. Warunkiem jest jednak, aby uderzyła w pole bezpośrednio, bez wcześniejszego kontaktu z ogrodzeniem lub ścianami kortu. Jeśli tak się stanie – punkt będzie przyznany przeciwnikowi.

Dopiero po tym, gdy piłka do padla uderzy o powierzchnię kortu, „wolno jej” odbić się od jego ogrodzenia lub ściany. Odbierający piłkę może z kolei albo przebić ją na drugą stronę kortu (do przeciwnika) albo najpierw odbić ją od jednej z dwóch ścian – bocznej (narożnej) lub tylnej. Gra toczy się do momentu, w którym piłka odbije się po którejś ze stron więcej niż jeden raz lub trafi w siatkę na środku kortu (lub też wypadnie poza kort i dotknie ziemi).

Punktacja w grze wygląda dokładnie tak samo jak w tenisie ziemnym, czyli 15, 30, 40 gem. Mecz grany jest do dwóch wygranych setów, a jeden set trwa do czasu, aż gracz zdobędzie 6 gemów.

gra w padla

Rakieta do padla

Rakieta do padla różni się od tej tenisowej. Jest lekka, waży bowiem pomiędzy 350 a 400 g. Jej grubość to około 38 mm. Początkujący amatorzy tego sportu, powinni sięgnąć po jak najlżejszą rakietę, aby mieć nad nią pełną kontrolę. Dobrze też, żeby jej kształt  był okrągły, co zapewni precyzyjne zagrywki.

Warto też zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonana jest rakieta. Doświadczeni gracze sięgają po te, których rama wykonana jest z włókna węglowego. Jest ono dość drogie, dlatego osoby początkujące mogą sięgnąć po to z włókna szklanego lub z pianki. Początkujący powinni wybierać rakiety z balansem na rączkę, co ułatwia manewrowanie. Powierzchnia rakiety może być twarda i miękka. Twarda – da większą kontrolę nad piłką przy mniejszej prędkości. Miękka – odwrotnie.

Czy warto grać w padla?

Oczywiście! Padel to nie tylko sport, który pozytywnie wpływa na zdrowie i pozwala zachować dobrą kondycję, ale także jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jest to gra towarzyska, która dostarcza doskonałej zabawy. A w dodatku przeznaczona jest dla każdego – od dzieci po seniorów, którzy lubią nieco wysiłku fizycznego. Więcej o zaletach gry w padla przeczytasz tutaj: https://blog.decathlon.pl/sport/padel/korzysci-z-uprawiania-padla/.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?
BIEGANIE

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?
BIEGANIE

Dieta przed maratonem. Co jeść dzień, tydzień i 3 tygodnie przed startem?

Dieta przed maratonem. Co jeść dzień, tydzień i 3 tygodnie przed startem?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu