WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Chód sportowy na 5, 10, 20 i 50 km. Dystanse w chodzie sportowym

26 sierpień 2020

Chód sportowy to dyscyplina, która rozgrywana jest na dystansach od 3 do 50 km. W zawodach biorą udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety, choć dystans chodu na 50 km przez długi czas był nieosiągalny dla kobiet. Od 2017 roku kobiety oficjalnie mogą brać udział w chodzie sportowym na 50 km w mistrzostwach olimpijskich. Poznaj podstawowe długości tras chodziarzy i dowiedz się, jak się przygotować na różne dystanse chodu sportowego.


Jakie dystanse są najpopularniejsze w chodzie sportowym?

Chód sportowy to dyscyplina, którą można rozgrywać na krótkich i długich dystansach. W Polsce chodziarstwo jest mało popularne, choć większość osób kojarzy nazwisko Roberta Korzeniowskiego – czterokrotnego mistrza olimpijskiego w chodzie sportowym. Polak specjalizował się w chodzie na 50 km, czyli w wyjątkowo długim i wymagającym dystansie. Wyniki osiągane przez chodziarzy niejednokrotnie budzą zazdrość biegaczy, niezależnie od dystansu. Technika chodu sportowego pozwala na osiągnięcie prędkości szybszej niż bieg. Podobnie jak dla biegaczy jednym z marzeń jest przebiegnięcie dystansu maratonu, tak dla chodziarzy ważny jest start na 50 km. Chód sportowy najczęściej rozgrywany jest na dystansach:

  • 3 000 metrów,
  • 5 000 metrów,
  • 10 000 metrów,
  • 20 000 metrów,
  • 50 000 metrów.

Wśród mężczyzn najpopularniejsze są dystanse 5 km, 20 km i 50 km. Wśród kobiet bardzo popularnym dystansem jest trasa na 20 km. Co ważne, od 2017 roku kobiety oficjalnie mogą brać udział w chodzie sportowym na 50 km. To oznacza, że jeszcze do niedawna chód na 20 km był najdłuższym dla żeńskiej części zawodników dystansem chodziarskim rozgrywanym na najważniejszych zawodach: igrzyskach olimpijskich i na mistrzostwach świata. Dystans chodu na 50 km wciąż jednak nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród kobiet.

Jak przygotować się do pokonania wybranego dystansu w chodzie sportowym?

Jeśli zaczynamy treningi z myślą o starcie w zawodach, musimy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:

  1. Prawidłowej technice chodu sportowego.
  2. Pracy nad jak najlepszą prędkością chodu.

Przygotowania do krótkich i długich dystansów to przede wszystkim doskonalenie techniki oraz zwiększenie wydolności tlenowej organizmu. Treningi chodu sportowego  dla krótkich dystansów powinny skupiać się na sukcesywnym zwiększaniu tempa marszu, a nie kilometrażu. Początkowo możemy wykonywać treningi interwałowe, aby z biegiem czasu jak największą część treningu poświęcać jednej, wysokiej prędkości. Należy ją utrzymywać bez zadyszki i popełniania błędów w fazach chodu. Z kolei jeśli przygotowujemy się do startu na długim dystansie, to musimy sukcesywnie zwiększać i prędkość, i kilometraż. 

Trening początkujących i zaawansowanych chodziarzy różni się liczbą pokonywanych kilometrów (im większy poziom zaawansowania, tym większy kilometraż) oraz prędkością. Do treningów niezbędne będą dobrze dobrane buty do chodzenia oraz krokomierz. Jednak jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę ze sportem, to potraktujmy aktywny marsz jako sposób na powrót do formy. Pamiętajmy, że świetne wyniki to efekt wielu miesięcy pracy i że nie od razu osiągniemy czasy i dystanse Roberta Korzeniowskiego. Niech chód sportowy będzie dla nas przede wszystkim świetnym sposobem na spędzanie czasu, a przebyte dystanse same będą się zwiększać!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CHODZENIE / NORDIC WALKING

Chód sportowy - prędkość. Ile powinna wynosić prędkość chodu sportowego?

Chód sportowy - prędkość. Ile powinna wynosić prędkość chodu sportowego?
CHODZENIE / NORDIC WALKING

Aktywny marsz: ile czasu trzeba na utratę wagi?

Aktywny marsz: ile czasu trzeba na utratę wagi?
CHODZENIE / NORDIC WALKING

Chód sportowy - jak zacząć? Co daje chodzenie?

Chód sportowy - jak zacząć? Co daje chodzenie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu