WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Program treningu dla początkujących - pierwsze kroki w nordic walking

10 lipiec 2020
#PORADY

Szukasz kompletnego, dynamicznego i przystępnego sportu? Nordic walking to dyscyplina stworzona dla Ciebie! Dzięki zastosowaniu kijków ta forma aktywności pobudza do pracy ciało od stóp do głów. Dobre samopoczucie, spalanie kalorii i zdrowie: oto korzyści, jakie możesz osiągnąć, realizując program Odkryj nordic walking. Został opracowany po to, by pozwolić Ci zapoznać się z tym niezwykle kompletnym sportem i zacząć prawidłowo chodzić w nordic walking.


W trakcie 4 treningów naucz się prawidłowo używać kijków do nordic walking i korzystaj w pełni z dobroczynnego oddziaływania tego plenerowego sportu. Jego główną zaletą jest to, że obciąża stawy dwa i pół razy mniej niż jogging. Podczas godziny uprawiania nordic walking spalisz nawet 400 kcal! Przed rozpoczęciem treningu warto sprawdzić w co się zaopatrzyć, aby uprawiać nordic walking.

Trening 1 – 50 minut na naukę szybkości chodzenia i rozgrzewkę przez nordic walking

Po 10-minutowej rozgrzewce maszeruj w naturalny sposób przez 5 minut, ciągnąc za sobą kijki. Chwyć rękojeści i maszeruj przez 10 minut, wykonując prawidłowy ruch. Powtórz cykl 2 razy, a następnie poświęć 10 minut na ćwiczenia rozciągające. Postaraj się wyczuć swoje tempo w nordic walking. Zobacz też 5 błędów początkujących w nordic walking. Twoje tętno powinno wynosić powyżej 70 proc. wartości maksymalnej, a prędkość około 6-7 km/h.

Fot 1. Materiał własny

Trening 2. 50 minut na pracę nad prawidłowym chodzeniem w nordic walking

Po 10-minutowej rozgrzewce maszeruj przez 30 minut z kijkami, wykonując nimi kompletne ruchy. Wbijaj kijki w podłoże, kierując groty w tył, w rytmie stawianych kroków. Uważaj, żeby nie robić zbyt długich kroków i wykonuj pełny ruch ramionami. Zakończ trening 10-minutową sesją ćwiczeń rozciągających.

Trening 3. 50 minut na wzmocnienie ramion dzięki kijkom do nordic walking

Po 10-minutowej rozgrzewce maszeruj przez 30 minut z kijkami, wykonując kompletne ruchy: po wbiciu kijka w podłoże odpychaj się mocno i otwieraj całkowicie dłoń w momencie przejścia przez linię bioder. Nie zapomnij później o wykonaniu ćwiczeń rozciągających! Jeśli nie wiesz, czy prawidłowo wykonujesz trening to możesz poprosić znajomego by zobaczył jak chodzisz, albo nagrać się na kamerze.

Fot 2. Materiał własny

Trening 4. 60 minut na naukę pokonywania wzniesień podczas uprawiania nordic walking

Po 10-minutowej rozgrzewce maszeruj przez 40 minut z kijkami, włączając do trasy 1 – 2 lekkie wzniesienia, aby zaakcentować wysiłek aerobowy. Wchodząc pod górę, ogranicz tempo i mocniej naciskaj na kijki do nordic walking, ale uważaj podczas schodzenia: kije pomagają Ci hamować i uniknąć upadku. Na zakończenie poświęć 10 minut na ćwiczenia rozciągające. W tym momencie powinieneś już zauważyć jakie mięśnie pracują podczas nordic walking. Długotrwałe uprawianie tego sportu powoduje wzrost kondycji o około 10-30 proc..

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CHODZENIE / NORDIC WALKING

Chód sportowy - prędkość. Ile powinna wynosić prędkość chodu sportowego?

Chód sportowy - prędkość. Ile powinna wynosić prędkość chodu sportowego?
CHODZENIE / NORDIC WALKING

Aktywny marsz: ile czasu trzeba na utratę wagi?

Aktywny marsz: ile czasu trzeba na utratę wagi?
CHODZENIE / NORDIC WALKING

Chód sportowy - jak zacząć? Co daje chodzenie?

Chód sportowy - jak zacząć? Co daje chodzenie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu