WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

W co się zaopatrzyć, aby uprawiać nordic walking

10 lipiec 2020
#PORADY

Masz ochotę spróbować swoich sił w nordic walking? Ta forma aktywności fizycznej nie wymaga licznego wyposażenia! Para kijków, odpowiednie buty, strój do nordic walking i mały plecak całkowicie wystarczą. Nie pozostaje Ci więc nic innego, jak wyposażyć się prawidłowo i wyruszyć na pierwsze treningi nordic walking!


Jakie kijki do nordic walking?

Co stanowi kluczowy element wyposażenia do nordic walking? Kijki! Dyscyplina ta wymaga posługiwania się dwoma kijkami, które wspierają ruchy wykonywane podczas marszu. To właśnie kijki do nordic walking pomagają Ci się odpychać i pobudzają do pracy górne partie ciała.

Zanim opanujesz technikę nordic walking i zaczniesz wykonywać prawidłowe ruchy, powinieneś wiedzieć, jak dobrać kijki do nordic walking. Kijki wybieramy bowiem stosownie do swojego poziomu. Początkującemu użytkownikowi, który uprawia nordic walking 1 albo 2 razy w miesiącu, całkowicie wystarczą kijki aluminiowe ze stalową końcówką. Osoby uprawiające tę dyscyplinę regularnie mogą wybrać kijki karbonowe, posiadające końcówkę z wolframu. Jeśli nie jesteśmy pewni wysokości kijów do nordic walking, to można zdecydować się na kijki teleskopowe, np. kijki teleskopowe do nordic walking NW P120 Newfeel.

Fot 1. Materiał własny

Jakie buty do nordic walking?

Podczas treningu nordic walking stopa wykonuje specyficzny i techniczny ruch. Składają się na niego 3 fazy: postawienie pięty, przetoczenie stopy i odepchnięcie od palców. Buty do nordic walking muszą więc być odpowiednio giętkie, aby wspierać przetaczanie stopy.

Jeśli chodzisz po drogach gruntowych, które bywają wilgotne i rozmokłe, zwróć uwagę na przyczepność podeszwy, aby się nie poślizgnąć!

Strój do nordic walking

Aby zacząć przygodę z nordic walking, nie musisz kupować specjalnego stroju. Na treningi nordic walking wybierz odzież sportową, która będzie jednocześnie lekka i wygodna. Ważne, żebyś czuł się w niej swobodnie i mógł wykonywać obszerne ruchy: strój nie może krępować ramion i barków.

Załóż dopasowane legginsy (np. zwykłe legginsy do biegania, takie jak Run Dry damskie), aby uniknąć ocierania (zimą spodnie do biegania, a latem lekkie spodenki – jeśli istnieje taka potrzeba), techniczną koszulkę oddychającą, sportowe skarpetki, a jeśli zanosi się na deszcz – kurtkę wodoodporną… W pogodne dni nie zapomnij o czapce z daszkiem i okularach przeciwsłonecznych!

Fot 2. Materiał własny

Mały plecak

Podczas sesji nordic walking plecak jest niezbędny! Możesz do niego włożyć butelkę z wodą i przekąskę, która dostarczy Ci energii. Nigdy nie wychodź na trening bez wody: pamiętaj, że nawadnianie organizmu ma w sporcie kluczowe znaczenie, niezależnie od tego, jaką dyscyplinę uprawiasz.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z nordic walking, przeczytaj artykuł opisujący 5 błędów, których powinieneś unikać w nordic walking. Znajdziesz w nim wiele praktycznych informacji, bardzo przydatnych podczas pierwszych treningów!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CHODZENIE / NORDIC WALKING

Aktywny marsz: ile czasu trzeba na utratę wagi?

Aktywny marsz: ile czasu trzeba na utratę wagi?
CHODZENIE / NORDIC WALKING

Chód sportowy - jak zacząć? Co daje chodzenie?

Chód sportowy - jak zacząć? Co daje chodzenie?
CHODZENIE / NORDIC WALKING

Nordic walking - marsz po zdrowie

Nordic walking - marsz po zdrowie

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu