Atlas do ćwiczeń pozwala wzmocnić mięśnie, rozwinąć swoją siłę i masę mięśniową, a także rzeźbić sylwetkę w domu w podobny sposób, jak na siłowni! Atlas jest odpowiedni dla początkujących, gdyż gwarantuje poprawne wykonanie ćwiczeń i pozwala stopniowo zwiększać obciążenie.
Atlas treningowy to bardzo przystępny sprzęt do ćwiczeń ze względu na takie cechy jak:
Jedyną wadą atlasu do ćwiczeń jest fakt, że wymaga on dużo miejsca (często trzeba go umieścić w osobnym pokoju) i jego montaż zajmuje sporo czasu.
Fot 1. Materiał własny | Ćwiczenia wykonywane na atlasie są zróżnicowane i odpowiednie dla każdego.
Każdemu według potrzeb i wykonywanych ćwiczeń! Wybór atlasu do ćwiczeń zależy od tego, w jaki sposób będziemy z niego korzystać, czyli jest on uzależniony od naszych celów treningowych. Przed zakupem należy również stwierdzić, w jaki sposób przyrząd będzie faktycznie wykorzystywany.
Dla początkujących lub dla tych, którzy zamierzają wykonywać ćwiczenia siłowe od 1 do 3 razy tygodniowo (licząc ok. 30 minut na jeden trening), gdzie maksymalne obciążenie nie stanowi najważniejszego kryterium.
Dla osób, które wykonują ćwiczenia siłowe w domu bardziej regularnie, tzn. od 3 do 5 razy tygodniowo po ok. 30 – 45 minut.
Dla zaawansowanych i dla osób, które stawiają na wyniki, do intensywnych i długotrwałych ćwiczeń (od 5 do 7 razy w tygodniu od 30 do 60 minut lub 1 h dziennie) z dużym obciążeniem.
Fot 2. Materiał własny | Wybór atlasu zależy od tego, w jaki sposób będziemy z niego korzystać, czyli jest on uzależniony od naszych celów treningowych.
Przed zakupem sprawdź jakie jest maksymalne dopuszczalne obciążenie. Obciążenie sprzętu tego typu jest ograniczone i nie wolno przekraczać wskazanej wagi. Sprawdź również jakie ćwiczenia siłowe można wykonywać przy pomocy danego atlasu i jakie są jego możliwości.
Upewnij się, że masz w domu wystarczająco dużo miejsca: pamiętaj o sprawdzeniu wymiarów sprzętu, ile zajmuje miejsca na podłodze oraz jaką ma wysokość. Nie każdemu dane jest mieć siłownię w domu… Sprawdź również wagę sprzętu: takie urządzenia są często ciężkie, a zatem trudne w transporcie.
Sprawdź jaki jest stopień trudności montażu i ile czasu trzeba na niego przeznaczyć. Atlas, jako bardzo wszechstronny sprzęt, ma często spore wymiary, dlatego na montaż urządzenia średniej wielkości trzeba poświęcić ok. 4 h!
Aby jak najdłużej korzystać z atlasu sprawdź jego potencjalne zastosowania i dostępność dodatkowego wyposażenia. Najlepiej wybrać wszechstronny sprzęt, który umożliwia pracę nad większością grup mięśni i wykonywanie licznych ćwiczeń.
Wybierz atlas dostosowany do swojej siły, wagi i wzrostu. Sprawdź dokładnie jego solidność pod kątem częstotliwości ćwiczeń. Im większe jest nasze doświadczenie i im więcej zamierzamy ćwiczyć, tym bardziej atlas narażony jest na zużycie i tym bogatsze warto mieć wyposażenie.
Wybierz komfortowe siedzenie, stabilne i regulowane, które ułatwi wykonywanie ćwiczeń.
Jest to istotne kryterium, gdyż zapewnia długotrwałe korzystanie z urządzenia i pozwala rozwiązać ewentualne problemy związane z korzystaniem z atlasu.
Fot 3. Materiał własny | Najlepiej wybrać wszechstronny sprzęt, który umożliwia pracę nad większością grup mięśni i wykonywanie licznych ćwiczeń.
Jeśli chodzi o względy bezpieczeństwa, podczas ćwiczeń z atlasem nie można oczywiście przeceniać swoich możliwości ani podnosić zbyt dużych ciężarów, aby nie odnieść kontuzji. Zanim zainwestujesz w sprzęt tego rodzaju, zasięgnij opinii lekarza i dowiedz się, czy możesz uprawiać taki sport.
Można również zapoznać się z opisem załączonym do produktu, który pomoże dokonać wyboru najbardziej odpowiedniego sprzętu!