WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać atlas do ćwiczeń?

17 grudzień 2019
#PORADY

Atlas do ćwiczeń pozwala wzmocnić mięśnie, rozwinąć swoją siłę i masę mięśniową, a także rzeźbić sylwetkę w domu w podobny sposób, jak na siłowni! Atlas jest odpowiedni dla początkujących, gdyż gwarantuje poprawne wykonanie ćwiczeń i pozwala stopniowo zwiększać obciążenie.


Atlas do ćwiczeń — dlaczego warto wybrać?

Atlas treningowy to bardzo przystępny sprzęt do ćwiczeń ze względu na takie cechy jak:

  • bezpieczne wykonywanie ćwiczeń w sposób kontrolowany z blokadą obciążenia
  • możliwość wykonywania licznych ćwiczeń, które harmonijnie rozwijają całe ciało
  • wykonywane ćwiczenia są zróżnicowane i odpowiednie dla każdego
  • jest prosty w użyciu i nie wymaga głębokiej wiedzy w dziedzinie kulturystyki
  • obciążenie kupuje się wraz z atlasem, co oznacza mniejszy wydatek
  • kilka osób może jednocześnie wykonywać ćwiczenia
  • wszystkie elementy są regulowane, aby każdy mógł na nim ćwiczyć!

Jedyną wadą atlasu do ćwiczeń jest fakt, że wymaga on dużo miejsca (często trzeba go umieścić w osobnym pokoju) i jego montaż zajmuje sporo czasu.

Fot 1. Materiał własny | Ćwiczenia wykonywane na atlasie są zróżnicowane i odpowiednie dla każdego.

Wybór atlasu do ćwiczeń w domu

Każdemu według potrzeb i wykonywanych ćwiczeń! Wybór atlasu do ćwiczeń zależy od tego, w jaki sposób będziemy z niego korzystać, czyli jest on uzależniony od naszych celów treningowych. Przed zakupem należy również stwierdzić, w jaki sposób przyrząd będzie faktycznie wykorzystywany.

Atlas do okazjonalnych ćwiczeń

Dla początkujących lub dla tych, którzy zamierzają wykonywać ćwiczenia siłowe od 1 do 3 razy tygodniowo (licząc ok. 30 minut na jeden trening), gdzie maksymalne obciążenie nie stanowi najważniejszego kryterium.

Atlas do regularnych ćwiczeń

Dla osób, które wykonują ćwiczenia siłowe w domu bardziej regularnie, tzn. od 3 do 5 razy tygodniowo po ok. 30 – 45 minut.

Atlas do intensywnych ćwiczeń

Dla zaawansowanych i dla osób, które stawiają na wyniki, do intensywnych i długotrwałych ćwiczeń (od 5 do 7 razy w tygodniu od 30 do 60 minut lub 1 h dziennie) z dużym obciążeniem.

Fot 2. Materiał własny | Wybór atlasu zależy od tego, w jaki sposób będziemy z niego korzystać, czyli jest on uzależniony od naszych celów treningowych.

Na jakie parametry atlasu do ćwiczeń zwrócić uwagę?

Maksymalne dopuszczalne obciążenie atlasu

Przed zakupem sprawdź jakie jest maksymalne dopuszczalne obciążenie. Obciążenie sprzętu tego typu jest ograniczone i nie wolno przekraczać wskazanej wagi. Sprawdź również jakie ćwiczenia siłowe można wykonywać przy pomocy danego atlasu i jakie są jego możliwości.

Zajmowana przestrzeń atlasu do ćwiczeń

Upewnij się, że masz w domu wystarczająco dużo miejsca: pamiętaj o sprawdzeniu wymiarów sprzętu, ile zajmuje miejsca na podłodze oraz jaką ma wysokość. Nie każdemu dane jest mieć siłownię w domu… Sprawdź również wagę sprzętu: takie urządzenia są często ciężkie, a zatem trudne w transporcie.

Montaż atlasu do ćwiczeń

Sprawdź jaki jest stopień trudności montażu i ile czasu trzeba na niego przeznaczyć. Atlas, jako bardzo wszechstronny sprzęt, ma często spore wymiary, dlatego na montaż urządzenia średniej wielkości trzeba poświęcić ok. 4 h!

Regulacja atlasu do ćwiczeń

Aby jak najdłużej korzystać z atlasu sprawdź jego potencjalne zastosowania i dostępność dodatkowego wyposażenia. Najlepiej wybrać wszechstronny sprzęt, który umożliwia pracę nad większością grup mięśni i wykonywanie licznych ćwiczeń.

Solidność i stabilność atlasu do ćwiczeń

Wybierz atlas dostosowany do swojej siły, wagi i wzrostu. Sprawdź dokładnie jego solidność pod kątem częstotliwości ćwiczeń. Im większe jest nasze doświadczenie i im więcej zamierzamy ćwiczyć, tym bardziej atlas narażony jest na zużycie i tym bogatsze warto mieć wyposażenie.

Komfort i bezpieczeństwo atlasu do ćwiczeń

Wybierz komfortowe siedzenie, stabilne i regulowane, które ułatwi wykonywanie ćwiczeń.

Okres obowiązywania gwarancji atlasu do ćwiczeń

Jest to istotne kryterium, gdyż zapewnia długotrwałe korzystanie z urządzenia i pozwala rozwiązać ewentualne problemy związane z korzystaniem z atlasu.

Fot 3. Materiał własny | Najlepiej wybrać wszechstronny sprzęt, który umożliwia pracę nad większością grup mięśni i wykonywanie licznych ćwiczeń.

Jeśli chodzi o względy bezpieczeństwa, podczas ćwiczeń z atlasem nie można oczywiście przeceniać swoich możliwości ani podnosić zbyt dużych ciężarów, aby nie odnieść kontuzji. Zanim zainwestujesz w sprzęt tego rodzaju, zasięgnij opinii lekarza i dowiedz się, czy możesz uprawiać taki sport.

Można również zapoznać się z opisem załączonym do produktu, który pomoże dokonać wyboru najbardziej odpowiedniego sprzętu!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CROSS TRENING, FITNESS

Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?

Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?
CROSS TRENING, FITNESS

Ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej - poznaj nasze TOP 4

Ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej - poznaj nasze TOP 4
CROSS TRENING, FITNESS

Trening siłowy - prawidłowe oddychanie podczas ćwiczeń siłowych

Trening siłowy - prawidłowe oddychanie podczas ćwiczeń siłowych

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu