WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaki sprzęt do crossfitu wybrać, aby treningi dawały jeszcze więcej satysfakcji?

17 May 2023

Być może podjąłeś już decyzję, że chcesz dołączyć do szybko powiększającego się grona osób uprawiających crossfit i teraz zastanawiasz się, jaki sprzęt masz zabrać ze sobą na swój pierwszy trening. Wystarczy, że przygotujesz wygodny sportowy strój i amortyzowane buty. Dopiero gdy połkniesz bakcyla i poczujesz, że bez stałego dopływu treningowej energii czegoś Ci w życiu brakuje, możesz pomyśleć o zakupie niezbędnego sprzętu do crossfitu, aby każdy Twój trening był jeszcze bardziej efektywny i satysfakcjonujący. W tym artykule znajdziesz przegląd sprzętu do crossfitu, który pomoże Ci zorientować się, czego potrzebujesz i czym się kierować, wybierając poszczególne akcesoria.


Założenia crossfitu i korzyści z jego uprawiania

Crossfit to rodzaj wymagającego treningu interwałowego o wysokiej intensywności, który umożliwia wszechstronny rozwój, szczególnie w zakresie przydatnych na co dzień umiejętności. Ćwiczenia typu crossfit zwiększają siłę i wytrzymałość, podnoszą mobilność i elastyczność stawów, dzięki czemu odciążają kręgosłup i pozwalają pozbyć się bólu pleców. Młodsi crossfiterzy większą uwagę zwracają na uzyskanie dzięki dynamicznym ćwiczeniom wyrzeźbionej sylwetki oraz poprawie składu ciała (przez redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej).

Zajęcia składają się zwykle z czterech elementów: rozgrzewki, treningu siłowego, treningu dnia (WOD) i schłodzenia. Każdy z nich jest skalowalny, co znaczy, że mogą go wykonywać osoby o różnym stopniu sprawności i zaawansowania. 

mężczyzna w odzieży fitness trenujący z hantlami

Jeśli ciągle nie jesteś pewien, czy ten rodzaj treningu fitness jest dla Ciebie, sprawdź, jakie korzyści uzyskiwane dzięki tej coraz bardziej popularnej dyscyplinie są najbardziej doceniane przez trenujących:

 • pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów
 • zwiększa siłę i wydolność organizmu
 • wzmacnia różne partie mięśni
 • zwiększa zwinność i gibkość
 • poprawia wydolność oddechową i krążeniową
 • wspiera układ sercowo-naczyniowy
 • poprawia zdrowie i elastyczność stawów
 • zwiększa pewność siebie
 • jest idealny dla osób, które nie lubią typowych zajęć na siłowni

Dlaczego odpowiedni sprzęt do crossfitu ma znaczenie?

Odpowiednio dobrane akcesoria treningowe mogą nie tylko ułatwić i urozmaicić każdy trening, ale również znacząco podnieść jego efektywność. Crossfit wymaga od zawodników umiejętności łączenia różnych ćwiczeń i ruchów, takich jak podnoszenie ciężarów, skakanie na skrzynię, czy wspinaczka na linie. Aby wykonywać je bezpiecznie i skutecznie, potrzebny jest niezawodny sprzęt crossfit, odpowiednio dopasowany do każdego z nich. Dzięki temu  możliwa jest pełna koncentracja na wykonywaniu ćwiczeń i znacznie spada ryzyko kontuzji. Właściwie dobrany i dostosowany do poziomu zaawansowania ćwiczących zestaw przyrządów zachęca do regularnych treningów i umożliwia szybsze uzyskanie pozytywnych efektów. 

Sprzęt do ćwiczeń podstawowych

Aby móc wykonać popularne ćwiczenia, potrzebujesz kilku podstawowych akcesoriów:

 • Skakanka pozwala na podniesienie wytrzymałości i poprawę koordynacji. Jest to proste narzędzie, które można w łatwy sposób dostosować do indywidualnych potrzeb poprzez regulację długości liny.
 • Hantle i kettlebell to kolejne elementy podstawowego wyposażenia crossfitera, pozwalające na trening siłowy i wytrzymałościowy. Akcesoria mają różną wagę i kształt, dzięki czemu można dostosować je do indywidualnych potrzeb i poziomu zaawansowania osoby ćwiczącej.
 • Stepper do ćwiczeń to z kolei narzędzie służące do treningu skoczności i siły, umożliwiający wykonywanie różnych ćwiczeń, takich jak skoki, pompki, czy przysiady.

Wyżej wymienione akcesoria są podstawą wyposażenia dla każdej osoby trenującej crossfit. Sprzęt jest niezbędny, aby rozwijać różne aspekty kondycji fizycznej i przygotować się do bardziej zaawansowanych treningów.

Sprzęt do ćwiczeń zaawansowanych

Trzy narzędzia, które pozwalają na bardziej zaawansowany trening i rozwijanie różnych zdolności to: drążek gimnastyczny, piłka lekarska i skrzynia plyometryczna.

Drążek gimnastyczny to narzędzie, które umożliwia trening podciągania. Pozwala na wykonywanie prostych, ale równocześnie bardzo rozwijających ćwiczeń na mięśnie ramion, pleców i klatki piersiowej. 

Piłka lekarska, a właściwie wall ball przystosowany do treningów typu crossfit, to nowoczesne narzędzie przeznaczone do rzucania i mocnego uderzania o podłogę. Z powodzeniem może zastąpić część sprzętu z siłowni. Pomaga w rozwijaniu siły i wytrzymałości, a ponadto jest świetnym urozmaiceniem treningu crossfit. 

Skrzynia plyometryczna to narzędzie przeznaczone do bardzo dynamicznych ćwiczeń, które często określa się także jako skocznościowe. Ćwiczenia z jej użyciem wzmacniają eksplozywność mięśni nóg i pośladków, potrzebną do wykonywania szybkich i silnych ruchów. 

Ćwiczenia z każdym z tych narzędzi wymagają odpowiedniego poziomu zaawansowania i opanowania techniki, ale dla osób, które chcą rozwinąć swoje umiejętności i przygotować się do bardziej wymagających treningów, są one niezbędne. Dzięki tym urządzeniom będziesz mógł wykonywać coraz bardziej skomplikowane ćwiczenia, rozwiniesz siłę, wytrzymałość i dodatkowe umiejętności, które pozwolą Ci uzyskiwać coraz lepsze wyniki i zwiększyć satysfakcję odczuwaną po każdym treningu.

kobieta mocująca pas na drążku do podciągania

Jakie czynniki powinieneś brać pod uwagę, wybierając sprzęt do treningu crossfit?

Kiedy wybierasz sprzęt do treningu crossfit, powinieneś rozważyć kilka spraw. Najważniejszą z nich często jest budżet, bo sprzęt crossfitowy może być dość kosztowny. Dlatego warto przemyśleć, które akcesoria są niezbędne i powinny zostać zakupione już wtedy, gdy zaczynasz swoją przygodę z crossfitem. Część sprzętu (taśmy TRX, sztangi do wyciskania, power bandy) z pewnością możesz dokupić w później, gdy dalszy wzrost Twojej kondycji będzie tego wymagał.

Przeczytaj także: Poznaj ćwiczenia z kettlem i zacznij modelować uda i pośladki

Kolejna rzecz do rozważenia to miejsce do ćwiczeń. Uprawianie crossfitu wymaga przestrzeni oraz odpowiedniego podłoża. Dlatego, zanim cokolwiek kupisz, zorientuj się, czy dysponujesz odpowiednio dużą przestrzenią do ćwiczeń i jaki rodzaj podłoża jest w miejscu, w którym chcesz ćwiczyć. Być może do listy niezbędnego sprzętu i akcesoriów będziesz musiał dopisać maty.

Ważnym czynnikiem decydującym o wyborze sprzętu jest także cel treningu. Inne narzędzia będą potrzebne dla osób, które chcą skupić się na poprawie siły, a inne dla tych, których celem jest poprawa wytrzymałości, czy gibkości.

Poziom zaawansowania również ma znaczenie. Osoby początkujące powinny skupić się na podstawowym sprzęcie i akcesoriach, takich jak hantle, skakanka czy kettlebell, a w miarę rosnącego zaawansowania zdecydować się na drążek gimnastyczny, piłkę lekarską czy skrzynię plyometryczną. Warto pamiętać, że dobry sprzęt crossfitowy powinien być solidny i trwały, a jednocześnie funkcjonalny i dostosowany do Twoich potrzeb.

Podsumowanie

Kiedy będziesz wybierał sprzęt do treningu crossfit, powinieneś wziąć pod uwagę swój poziom zaawansowania, cel treningu, budżet, jakim dysponujesz oraz przestrzeń, jaką masz do dyspozycji. Ważne jest, aby sprzęt i akcesoria były jak najsolidniej wykonane, ponieważ przy tak intensywnych i wymagających ćwiczeniach najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo. 

Crossfit to wspaniały sposób na poprawę wytrzymałości, siły i kondycji. Regularne treningi przyniosą pozytywne efekty w postaci redukcji tkanki tłuszczowej, zwiększenia masy mięśniowej, polepszenia kondycji i ogólnej poprawy samopoczucia. Dlatego warto korzystać  podczas ćwiczeń z dostępnych akcesoriów, bo dzięki nim możesz szybciej osiągać swoje cele treningowe.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CROSS TRENING, FITNESS

Ćwiczenia na ławeczce z hantlami - 6 sprawdzonych propozycji

Ćwiczenia na ławeczce z hantlami - 6 sprawdzonych propozycji
CROSS TRENING, FITNESS

Ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej - poznaj nasze TOP 4

Ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej - poznaj nasze TOP 4
CROSS TRENING, FITNESS

Budowanie mięśni — jak zadbać o przyrost masy mięśniowej?

Budowanie mięśni — jak zadbać o przyrost masy mięśniowej?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu