WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jakie rękawiczki do ćwiczeń wybrać? Ranking rękawiczek do crossfitu

18 May 2023

Każdy trening crossfitu to kilkadziesiąt minut intensywnego wysiłku fizycznego, który wymaga od ćwiczącego szybkości i sprawności, a także częstej zmiany pozycji. Dlatego dbałość o bezpieczeństwo i komfort podczas ćwiczeń jest jedną z rzeczy, o których powinieneś pamiętać. Dobrym sposobem na podniesienie komfortu podczas korzystania ze sprzętu do ćwiczeń oporowych są rękawiczki. To one chronią dłonie przed otarciami i uszkodzeniami i pozwalają na podniesienie pewności chwytu. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze rękawiczek do crossfitu i zobacz, jakie modele cieszą się popularnością wśród crossfiterów.


Dlaczego warto zainwestować w dobre rękawiczki na siłownię?

Zarówno trenerzy, jak i ćwiczący dzielą się na zwolenników i przeciwników używania rękawiczek jako ochrony rąk. Zwolennicy nie wyobrażają sobie treningu bez rękawiczek, choć wielu osobom taka ochrona potrafi przeszkadzać – wiele zależy od osobistych preferencji ćwiczącego oraz rodzaju wykonywanych ćwiczeń.

Jeśli zastanawiasz się, czy nosić rękawice na treningu crossfit, rozważ następujące korzyści, które przynosi ich stosowanie:

  • Ochrona skóry – dłonie pozostają gładkie i wolne od zrogowaceń. Rękawiczki pomagają zapobiegać powstawaniu pęcherzy podczas ćwiczenia na siłowni (odcisk może być prawdziwą zmorą crossfitera), a także zmniejszają otarcia spowodowane przez sprzęt.
  • Lepszy chwyt i większy komfort – dobra rękawica treningowa pomaga poprawić chwyt podczas podnoszenia ciężarów lub wykonywania innych ćwiczeń siłowych. Jest to szczególnie korzystne podczas podciągania i martwego ciągu. 
  • Wchłanianie nadmiaru potu na dłoniach – co pozwala zapobiegać ślizganiu się sprzętu, na przykład podczas zamachu z kettlebell. Warto pamiętać, że wilgoć jest również  ulubionym środowiskiem dla grzybów i pleśni.
  • Lepsza higiena – szkodliwe bakterie, wirusy i grzyby są wszędzie, a miejsca publiczne takie jak sale gimnastyczne i siłownie to prawdziwy raj dla drobnoustrojów. Rękawiczki pomagają chronić zdrowie w trakcie treningu dzięki mniejszej ekspozycji na bakterie.
  • Lepsze wsparcie – dotyczy to głównie modeli z usztywnieniem nadgarstka. Dodatkowa opaska to szczególnie pomocne rozwiązanie, jeśli masz słabe nadgarstki. 
  • Redukcja nacisku na dłonie –  jeśli czujesz, że Twoja zdolność podnoszenia ciężarów jest ograniczona, ponieważ Twoje dłonie odczuwają nacisk, rękawice spełnią swoją funkcję ochronną i zwiększą komfort podczas pracy z przyrządami.

Najlepsze rękawice crossfit to takie, które dobrze pasują na dłonie i zapewniają komfort, jakiego oczekujesz. Jeśli chcesz, aby rękawiczki zapewniały dodatkowe wsparcie, poszukaj takich, które mają owijki na nadgarstki. Jeśli kupujesz rękawiczki ze względów higienicznych, potrzebujesz lekkich rękawiczek, które się nie ślizgają, a jednocześnie zakrywają skórę w odpowiednich miejscach.

mężczyzna podnoszący ciężarki w rękawiczkach do crossfitu

Czym kierować się przy wyborze rękawiczek do ćwiczeń w 2023?

Podczas wyboru rękawiczek do crossfitu warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, które pozwolą Ci czerpać z treningu jak najwięcej i nie dekoncentrować się drobnymi niedogodnościami, których łatwo uniknąć.

Przede wszystkim zwróć uwagę na dopasowanie do dłoni – rękawiczki powinny dobrze przylegać na całej powierzchni, nie powinny mieć nienaturalnych fałd i luźnych fragmentów, ponieważ będą Cię one rozpraszać i utrudniać wykonywanie intensywnych ćwiczeń. Z tego względu koniecznie musisz  przymierzyć rękawiczki przed podjęciem decyzji o zakupie i wybrać te, które idealnie pasują do Twoich dłoni. 

Przeczytaj także: Jaki strój do ćwiczeń wybrać na trening crossfit

Zwróć również uwagę na wytrzymałość rękawiczek, ponieważ crossfit naraża dłonie na duże obciążenia i intensywną eksploatację. Ważne jest także zapewnienie ochrony nadgarstków przed kontuzjami, dlatego rozważ wybór rękawiczek z dodatkową owijką lub opaską, która zabezpieczy je przed skręceniem lub zwichnięciem.

Warto też wziąć pod uwagę wykonanie – rękawiczki powinny być uszyte z trwałych, ale jednocześnie elastycznych materiałów.  Dzięki temu pozwolą na pełną swobodę ruchów, zapewnią dobrą przyczepność, a odpowiednia wentylacja pozwoli dłoniom oddychać w czasie treningu. 

Kiedy warto używać rękawic do crossfitu?

Rękawiczki do crossfitu to bardzo użyteczne akcesorium, którego warto używać szczególnie w dwóch sytuacjach: podczas treningu z dużymi obciążeniami oraz podczas ćwiczeń składających się z dużej liczby powtórzeń. 

W przypadku dużych obciążeń rękawiczki zwiększają przyczepność dłoni do sztangi lub innego rodzaju sprzętów, zapewniając lepszą kontrolę i stabilność. Specjalna powłoka antypoślizgowa zmniejsza ryzyko wyślizgnięcia się ciężaru z dłoni i upadku, którego następstwa często mogą być trudne do przewidzenia. 

Podczas treningów z dużą ilością powtórzeń, rękawiczki chronią dłonie przed otarciami i pęcherzami, które zazwyczaj powstają na skutek częstego tarcia dłoni o sztangę lub drążek. Takie z pozoru małe uszczerbki mogą spowodować, że trening będzie trudny, a wykonanie nawet jednej pompki, gdy dłoń pokrywają pęcherze, często okazuje się niemożliwe. W obu przypadkach rękawiczki do crossfitu zwiększają wygodę treningu i redukują ryzyko urazów.

mężczyzna zakładający rękawiczki do ćwiczeń na siłowni


Najlepsze rękawice na siłownię

Jeśli zacząłeś ćwiczyć crossfit, a duży udział w Twoich treningach mają ćwiczenia na drążku, unoszenie sztangi lub kettlebell’a, prawdopodobnie właśnie rozglądasz się za jakimś sposobem chronienia dłoni. I słusznie, ponieważ właściwa ochrona pozwoli Ci skutecznie zapobiegać  urazom i pomoże Ci poprawić przyczepność. Nie oznacza to jednak, że każda para rękawiczek będzie idealna dla wszystkich. Modele różnią się w zależności od intensywności treningu, rodzaju wsparcia oferowanego dłoniom oraz materiału. Ważne, aby rękawiczki spełniały kilka ważnych kryteriów: były solidne, zapewniały dobrą amortyzację, przyczepność i oddychalność, a także były łatwe w zakładaniu.

Z myślą o crossfiterach przygotowaliśmy ranking, w którym znajdziesz kilka ciekawych propozycji rękawiczek treningowych.

Domyos Corenght rękawice treningowe Pad training – alternatywa rękawic do treningu siłowego, która przypadnie szczególnie do gustu crossfiterom, którzy nie przepadają za noszeniem rękawiczek, ale odczuwają negatywne skutki ich braku. Są łatwe do założenia i zapewniają swobodę ruchów i oddychalność skóry. Materiał pomiędzy palcami chroni tę część dłoni i zapobiega wyślizgiwaniu się uchwytu z dłoni. To propozycja dla osób, które do tej pory preferowały treningi bez rękawic, a teraz docenią większą przyczepność i ochronę.

Rękawiczki do treningu siłowego Corenght 500 – zapewnią Ci nie tylko świetny stosunek jakości do ceny, ale również maksymalny komfort podczas każdego treningu siłowego, dzięki znacznie wygodniejszemu chwytaniu gryfu lub drążka. Ten model nie tylko wygląda zgrabnie, ale rzeczywiście daje poczucie komfortu przez świetne dopasowanie i dobrą amortyzację. Gruba, giętka pianka na spodzie dłoni pozwala na wygodę podczas ćwiczeń siłowych, natomiast rzep jest gwarancją lepszego trzymania się rękawic. 

Rękawiczki do treningu siłowego Corenght 900 – to bardziej zabudowane rękawice, które podczas treningu siłowego zapewnią Ci odpowiednie przyleganie dłoni do sztangi i pewny chwyt. Droższy model został wyposażony w taśmę do owijania na nadgarstku, której zadaniem jest zapewnić lepsze przyleganie rękawiczek do dłoni podczas wymagających treningów siłowych. Owijki zapewniają też usztywnienie nadgarstka, dzięki któremu ta narażona na kontuzje część ręki jest szczególnie chroniona. Te rękawiczki warto wykorzystywać jedynie do niektórych ćwiczeń, ciężkich treningów siłowych polegających na podnoszeniu większych ciężarów.

Damskie rękawiczki do treningu siłowego Corenght Domyos – ta propozycja dla kobiet to lekkie, mocno wentylowane rękawiczki, które zapewnią lekkość podczas każdego treningu. Krój tych rękawic na siłownię został odpowiednio zaprojektowany do kształtu i wymiarów damskich dłoni. Są dobrze oceniane przez panie ze względu na przemyślane wzmocnienie tam, gdzie tego trzeba, bez powodowania dyskomfortu. Zapięcie na rzep zostało zastąpione szeroką gumką, dzięki czemu zwiększył się komfort użytkowania i łatwość zdejmowania i zakładania. 

Podsumowanie

Wybór rękawiczek do treningów crossfit jest kwestią indywidualną, ponieważ ich dopasowanie zależy od osobistych preferencji. Dobrze dobrane rękawiczki nie tylko zapewniają wygodę, ale również poprawiają bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Przy zakupie rękawiczek należy zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak rozmiar i materiał, z jakiego są wykonane, ale także na rodzaj treningu, podczas którego będą używane. W czasie treningu crossfit możesz bardziej skupiać się na ćwiczeniach siłowych wykorzystujących podnoszenie ciężarów lub sprawnościowych takich jak podciąganie na drążku. Dobrze dobrane rękawiczki zwiększą Twoją koncentrację na technice, zamiast przyciągać uwagę do drobnych niedogodności, jakie pojawiają się podczas ćwiczeń z gołymi dłońmi. Dzięki temu szybciej osiągniesz cele, a przy okazji ochronisz dłonie przed drobnymi urazami. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybór rękawiczek, ponieważ dobrze dobrane akcesoria pozwolą Ci wykorzystać każdą chwilę spędzoną w sali ćwiczeń. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CROSS TRENING, FITNESS

Ćwiczenia na ławeczce z hantlami - 6 sprawdzonych propozycji

Ćwiczenia na ławeczce z hantlami - 6 sprawdzonych propozycji
CROSS TRENING, FITNESS

Ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej - poznaj nasze TOP 4

Ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej - poznaj nasze TOP 4
CROSS TRENING, FITNESS

Budowanie mięśni — jak zadbać o przyrost masy mięśniowej?

Budowanie mięśni — jak zadbać o przyrost masy mięśniowej?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu