WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak jeździć na deskorolce? Podstawy bezpiecznej jazdy na desce

05 luty 2021

Twoje dziecko chce nauczyć się jazdy na desce? Może to zrobić bezpiecznie pod twoją opieką. Musisz jednak przygotować dziecko do jazdy, czyli wyposażyć je w specjalne buty i niezbędne ochraniacze, takie jak kask na deskorolkę i nakolanniki. Dopiero później możecie udać się do skateparku i ćwiczyć technikę jazdy. Sprawdź, jak jeździć na deskorolce, aby ułatwić naukę swojemu dziecku!

Jak nauczyć się jeździć na deskorolce?

Jazda na desce to nauka trzymania równowagi na niestabilnym podłożu oraz ćwiczenie koordynacji ruchowej. Ma mnóstwo zalet, ale jest też bardzo kontuzyjnym sportem. Uprawiają go głównie dzieci i młodzież – dorośli rzadko zaczynają naukę jazdy na desce, choć nie jest to niespotykane. Dlatego jeśli chcesz nauczyć siebie lub swoje dziecko jazdy, musisz poznać zasady bezpieczeństwa podczas nauki oraz podstawy poruszania się na deskorolce.

Na początek poćwicz prawidłową postawę bez deski. Pochyl się do przodu i delikatnie spinaj mięśnie brzucha – to będzie wyjściowa pozycja do jazdy na desce. Gdy ta podstawa stanie się już naturalna, wejdź na deskę w odpowiedni sposób: prawą nogę (która zawsze powinna być z przodu) połóż na skos na śrubach, a lewą prostopadle do krawędzi deski. To właśnie lewą stopę będziesz się odpychać od powierzchni asfaltu czy chodnika. Początkowo ćwicz jazdę po kręgu, aby nauczyć się zawsze łapać równowagę i utrwalić podstawowy ruch. Jeśli uczysz jazdy na desce dziecko, asekuruj je podczas wykonywania tych ćwiczeń. Skręcanie na deskorolce polega na pochyleniu się do przodu (jeśli chcesz skręcić w prawo) albo przechyleniu do tyłu (wtedy skręcisz w lewo). Wszystko to musi być robione z wyczuciem, abyś nie stracił równowagi. Podczas nauki na pewno dojdzie do wielu upadków. Pamiętaj, aby zawsze przewracać się na bok, nie do przodu.

Do jazdy trzeba kupić specjalne buty skate na deskorolkę, zapewniające lepszą przyczepność do gripu (blatu).

bezpieczna_jazda_na_deskorolce

Jak hamować na deskorolce?

Istnieje kilka metod hamowania na deskorolce. Trzy podstawowe to:

  • zejście z deski – zdjęcie z niej lewej nogi i położenie jej na ziemi tak, aby lekko szurała po podłożu, aż do momentu zatrzymania się deski,
  • naciśnięcie lewą stopą taila – odpowiednio mocno, aby deska podniosła się prawie do pionu, wtedy możesz ją chwycić za koniec, który jest uniesiony do góry,
  • przechylenie deskorolki do tyłu, aby tail pocierał o ziemię.

W niebezpiecznych przypadkach, w której nie dajesz rady zapanować nad sytuacją, zeskocz awaryjnie z deski. Sprzęt poleci do przodu i może w coś uderzyć, po czym nawet się zniszczyć, ale ty unikniesz bolesnego upadku.

Jazda na deskorolce – przygotowanie do bezpiecznej nauki

Ochraniacze i kaski to konieczność podczas jazdy na deskorolce. Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo swoje i dziecka, zainwestuj w dobrze dopasowany kask oraz ochraniacze na kolana oraz szczękę. Kask na deskorolkę musi pewnie trzymać się na głowie, jednocześnie nie uciskając. Wbrew pozorom łatwo jest o kontuzję twarzy i wybite zęby. Dzieci, które nie wiedzą jeszcze jak upadać, mogą lecieć w przód i próbować amortyzować upadek rękami.

bezpieczna_nauka_jazdy_na_deskorolce

Aby uniknąć otarć, należy wyposażyć dziecko w rękawiczki bez palców do jazdy na deskorolce. Pamiętaj, że triki na deskorolce wykonuje się na twardych powierzchniach, które zawsze zwiększają ryzyko poważnych kontuzji. Nie pozwalaj dziecku na ćwiczenia bez ochraniaczy, a na pierwsze lekcje wybierz się z nim do skateparku, który posiada bezpieczną strefę do nauki.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DESKOROLKI

Jakie kółka do deskorolki? Podstawy wyboru kółek do deski

Jakie kółka do deskorolki? Podstawy wyboru kółek do deski
DESKOROLKI

Longboard - czyli surfing po asfalcie!

Longboard - czyli surfing po asfalcie!
DESKOROLKI

Triki na deskorolce – nazwy, sposoby wykonywania

Triki na deskorolce – nazwy, sposoby wykonywania

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu