WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać pierwszą deskorolkę dla dziecka?

13 marzec 2022
#PORADY

Dawniej deskorolka kojarzyła się głównie z subkulturą hip-hop. Obecnie jazda na deskorolce jest dużo popularniejsza i trudno przypisać ją do konkretnej grupy społecznej. Jeżdżą zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Jeżeli twoje dziecko zapała chęcią jazdy na deskorolce, prędzej czy później nadejdzie moment, w którym staniesz przed zakupem takiego sprzętu. Dowiedz się, jakie są dobre deskorolki dla początkujących dzieci oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Najlepsza deskorolka dla początkujących dzieci, czyli jaka?

Gdyby to dzieci miały decydować o tym, jaką deskorolkę kupić, to większość z nich kierowałaby się wyłącznie walorami wizualnymi. Pierwsza deskorolka dla dziecka powinna być jednak dobrze dobrana pod kątem parametrów. Chodzi wszak o kwestie bezpieczeństwa i odpowiedniego komfortu podczas jazdy. Dla osób nieznających się na deskorolkach wybór tej właściwej może być sporym wyzwaniem. Warto wiedzieć, że przy wyborze deskorolki najważniejszym kryterium nie jest wiek dziecka, lecz jego warunki fizyczne, które mogą być bardzo różne nawet wśród dzieci z jednego rocznika. Wiek nie ma dużego znaczenia w kontekście rozpoczęcia przygody z deską. Czasami dzieci zaczynają ją już w wieku 3‒4 lat, choć tego typu aktywność jest zdecydowanie popularniejsza wśród dzieci powyżej 7 roku życia.

Najlepsza deskorolka do nauki dla dziecka to taka, która od pierwszego użytkowania nie będzie sprawiała mu większych problemów. Nauka jazdy na desce nie należy do najłatwiejszych, ale odpowiednio dobrany sprzęt może ją znacząco ułatwić. Aby było to możliwe, deskorolka dla dziecka musi być dostosowana rozmiarem do jego wzrostu i wagi. Nie może być zbyt ciężka, ponieważ trudno będzie ją przenosić, oraz nie może być zbyt długa, gdyż będzie nią trudniej manewrować.

Jeśli chodzi o szerokość, to w przypadku deskorolek jest ona najczęściej wyrażana w calach. Aby dobrać odpowiedni rozmiar, warto wziąć pod uwagę rozmiar buta dziecka. Dla rozmiarów butów 23‒28 (EU) szerokość deskorolki powinna wynosić 6,5‒6,825”, dla rozmiarów 28‒34 około 7‒7,25”, dla rozmiarów 33‒38 do 7,5”, natomiast dla osób z rozmiarem obuwia 34‒40 odpowiednia będzie szerokość 7,5‒8”.

Poszukując deskorolki dla najmłodszych, należy zwrócić uwagę, aby była ona wykonana z atestowanych materiałów (może być to tworzywo sztuczne lub drewno), miała solidne kółka o średnicy około 60 mm oraz była wyposażona w dobrej klasy łożyska – minimum ABEC3 (oznaczenia dotyczące łożysk powinny znajdować się na opakowaniu każdego produktu).

deskorolka dla dziecka

Rodzaje deskorolek dla dzieci i ich charakterystyczne cechy

Częste pytania rodziców: „jaką deskorolkę wybrać na początek dla dziecka?” nie mogą dziwić. W sprzedaży jest wiele rodzajów deskorolek różnych producentów, przez co wybranie tej odpowiedniej może przyprawić o ból głowy. Warto zatem poznać najpopularniejsze modele i ich charakterystykę:

  • deskorolki klasyczne – czyli takie, których używa się na co dzień, najczęściej do jazdy po mieście albo w skateparkach. W pierwszym przypadku lepiej sprawdzają się deskorolki z miękkimi kółkami, natomiast w drugim przypadku te z twardymi. Deskorolki klasyczne są najczęściej pokryte papierem ściernym, który daje bardzo dobrą przyczepność butów do deski;
  • longboardy – przystosowane do szybkiej jazdy, dla bardziej zaawansowanych. Mają wydłużoną konstrukcję i zamontowane miękkie koła;
  • cruisery – podobne do klasycznych deskorolek, choć są bardziej zwrotne. W grupie cruiserów znajdują się bardzo popularne wśród dzieci i młodzieży fiszki. Są to deskorolki mniejsze od longboardów (mają od 53 do 63 cm długości), dzięki czemu są bardzo poręczne. Fiszki mają charakterystyczny kształt przypominający rybę. Stąd też ich nazwa (fish to po angielsku ryba). Dzięki dobrej stabilizacji (nawet podczas szybszej jazdy) głównym przeznaczeniem fiszek jest jazda miejska. To zdecydowanie najlepszy wybór na pierwszą deskorolkę dla dziecka;
  • terenowe – ich cechą charakterystyczną jest to, że mają pompowane kółka z bieżnikiem na oponach. Jak sama nazwa wskazuje, są to deskorolki przeznaczone do jazdy w terenie, gdzie podłoże może być nierówne;
  • waveboardy – są wyposażone w dwie platformy z obrotowymi kółkami. Tego typu deskorolki są dobre dla osób na zaawansowanym poziomie, z dobrą koordynacją ruchową;
  • elektryczne – dzięki temu, że mają silnik napędzany akumulatorem, nie wymagają angażowania pracy nóg. Potrafią rozwijać prędkość do około 10 km/h.

Ile kosztuje deskorolka dla początkujących dzieci?

Deskorolki dla dzieci są zdecydowanie tańsze od modeli przeznaczonych dla dorosłych. W zależności od rodzaju i producenta ceny dobrych deskorolek zaczynają się od około 100 złotych, a kończą na nieco ponad 200 złotych. Różnice w cenach – poza rodzajem i marką – wynikają m.in. z rozmiaru deskorolki, materiałów, z jakich jest wykonany blat (tańsze są deskorolki wykonane z tworzywa sztucznego, a droższe drewniane) czy też klasy zastosowanych łożysk. Przykładem dobrej i taniej deskorolki dla początkującego dziecka jest OXELO PLAY 500. To deskorolka typu fiszka z miękkimi kołami i krótkim deckiem, która ułatwia naukę jazdy. Poza fiszkami można znaleźć również wiele modeli klasycznych, których deck jest dostosowany pod względem długości i szerokości do możliwości najmłodszych. Jedną z takich deskorolek jest Mid 100 BIgfoot.

Decydując się na zakup deskorolki dla dziecka, nie można zapomnieć o niezbędnych akcesoriach wpływających na bezpieczeństwo podczas jazdy. Przeczytaj o tym, jak wybrać ochraniacze na deskorolkę[1]  i na co zwracać uwagę przy wyborze kasku[2] .

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DESKOROLKI

Jakie kółka do deskorolki? Podstawy wyboru kółek do deski

Jakie kółka do deskorolki? Podstawy wyboru kółek do deski
DESKOROLKI

Longboard - czyli surfing po asfalcie!

Longboard - czyli surfing po asfalcie!
DESKOROLKI

Triki na deskorolce – nazwy, sposoby wykonywania

Triki na deskorolce – nazwy, sposoby wykonywania

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu