WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Triki na deskorolce – nazwy, sposoby wykonywania

13 sierpień 2021

Jazda na deskorolce to nie tylko aktywne spędzanie wolnego czasu, ale także bardzo ciekawy sport względem progresji. Nie musimy mieć żadnego doświadczenia z deską, aby spróbować wykonywać swoje pierwsze próby sztuczek, gdyż niektóre triki na deskorolce dla początkujących są możliwe do opanowania w kilka godzin. Oczywiście im dalej w las tym trudniej, a wykonywanie skomplikowanych akrobacji może kosztować nas wiele lat męczących treningów, jednak opanowanie podstaw naprawdę nie jest skomplikowane. Zobacz jak opanować swój pierwszy trik na deskorolce i stworzyć dobrą bazę pod dalsze ćwiczenia!

Triki na deskorolce dla początkujących – od czego zacząć?

Popularna deska to bardzo prosty sprzęt, służący w założeniu do przemieszczania się w miejskich warunkach. Jazda na deskorolce ma jednak wiele różnych form i zapewne każdy „skate”, będzie chciał kiedyś wykonać swój pierwszy trik na deskorolce. Ze względu na prostotę deskorolki, nie jest nam potrzebna specjalistyczna deskorolka do trików, przynajmniej na początku. Ważniejsza od dobrego sprzętu jest jednak niezbędna determinacja i zapał, gdyż triki na deskorolce, jak każdy sport wyczynowy, wiążą się z dużą ilością upadków i stłuczeń. Nie warto się zniechęcać, bo deskorolka ma to do siebie, że pierwsze efekty przychodzą stosunkowo szybko, więc będziemy potrafili „coś” już na samym początku swojej przygody. Wystarczy tylko dowiedzieć się, jakie są triki na deskorolce dla początkujących i potrenować, a jest spora szansa, że opanujemy swój pierwszy trik już po paru godzinach ćwiczeń. To całkiem niezły wynik, biorąc pod uwagę jak długo trzeba czekać na efekty chociażby na siłowni. 

Warto także zaznaczyć w tym miejscu, że jazda na deskorolce może być niebezpieczna, więc o ile nie musimy na samym początku wydawać majątku na samą deskę, to przydałaby się inwestycja w niezbędny sprzęt ochronny. Na zdrowiu nie warto oszczędzać – dobrej jakości kask czy ochraniacze zapobiegną nadmiernej ilości siniaków i stłuczeń. 

Deskorolka triki – podstawa, czyli… postawa 

Zanim spróbujemy opanować swój pierwszy trik na deskorolce, skupmy się na koniecznych podstawach, czyli pozycji na desce i samej jeździe. Tylko dobre opanowanie podstaw może zagwarantować szybką naukę bardziej skomplikowanych wyczynów i przy okazji zapewnia nam też bezpieczeństwo, ponieważ lepsze opanowanie deskorolki odwdzięczy nam się mniejszą ilością upadków.

Podstawą jeśli chodzi o jazdę na desce jest postawa, czyli „stance”. Określa ona sposób, w jaki przemieszczamy się na deskorolce, czyli czy odpychamy się prawą, czy lewą nogą. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie, jeśli chodzi o deskorolki – triki możemy wykonywać albo w pozycji „regular” albo „goofy” i w zależności od tego, jaki trik aktualnie chcemy wykonać, jedna z tych pozycji może okazać się bardziej wygodna niż druga. Regular stance to odpychanie się prawą nogą – nazwa oczywiście wzięła się stąd, że prawa noga u większości osób jest wiodąca, łatwiej więc jest używać jej do jazdy i tylko balansować lewą. Odwrotna pozycja, czyli jazda z prawą nogą na deskorolce i używanie lewej nogi do odpychania to goofy stance. 

Niezależnie od tego, jaki wybierzemy stance, mamy jeszcze możliwość modyfikowania go w trakcie jazdy, jak i różne sposoby wybijania. Kiedy wybijamy się odpychającą nogą, mamy do czynienia ze zwykłym wybiciem. Jeśli zrobimy to odwrotnie względem naszej pozycji, nazywa się to switch. Możemy także wybić się z nogi, która w trakcie jazdy spoczywa na czubku deskorolki – triki mogą wymagać opanowania także tego zabiegu, nazywającego się nollie.

Sprawdź – Ochraniacze i nakolanniki na deskorolke!

Triki na deskorolce – nazwy

Zapewne początkującym ciężko będzie odnaleźć się we wszystkich nazwach i sposobie wykonywania trików, jednak lista opracowana poniżej powinna w tym nieco pomóc. Znajdą się tam cztery podstawowe flipy, od których można zacząć swoją przygodę z trikami na deskorolce.

  • Ollie – to podstawowy flip, czyli podskok na desce. W jego trakcie deska unosi się „razem z nami”. Jeśli chodzi o sposób wykonania tego triku, to konieczna jest znajomość nollie. W swojej przygodzie z deskorolką, najlepiej jest zacząć właśnie od tej sztuczki. Jest to podstawa wielu innych trików, plus sama w sobie wygląda całkiem efektownie.
  • Frontside lub Frontside Ollie – wariacja na temat Ollie. Wyskakujemy razem z deską i lądujemy obróceni względem tego z jakiej pozycji startowaliśmy. Najlepiej jest zacząć od małych kątów, stopniowo dochodząc do 180 czy 360 stopni.
  • Kickflip – jest to obrót deski względem jej własnej osi symetrii. Stanowi dodatek do wielu trików na deskorolce.
  • Backside – ten trik na deskorolce nie różni się za bardzo od frontside’a, z tą różnicą, że lądujemy zwróceni tyłem do kierunku jazdy.

Obok flipów występują jeszcze techniki takie jak slide czy grind, polegające na sunięciu deskorolki po rurce, z różnymi dodatkowymi elementami. Stanowczo jednak odradzamy je początkującym – na to jeszcze przyjdzie czas. Lepiej na samym początku skupić się na flipach, które pomogą nam nauczyć się podstawowej kontroli nad kołami deskorolki. 

Deskorolki, triki… i cierpliwość

Pomimo faktu, że jazda na deskorolce jest sportem, w którym jakąkolwiek poprawę dostrzeżemy stosunkowo szybko, musimy pamiętać, że podstawą dobrego treningu jest determinacja. Pierwsze próby flipów mogą okazać się bolesne, jednak ich poprawne wykonanie mocno zaprocentuje w przyszłości. Na sam początek kluczem jest to, aby się nie zniechęcać, ponieważ tylko w ten sposób będziemy mogli opanować swoje pierwsze triki na deskorolce. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DESKOROLKI

Jakie kółka do deskorolki? Podstawy wyboru kółek do deski

Jakie kółka do deskorolki? Podstawy wyboru kółek do deski
DESKOROLKI

Longboard - czyli surfing po asfalcie!

Longboard - czyli surfing po asfalcie!
DESKOROLKI

Rodzaje deskorolek. Jak dobrać deskorolkę?

Rodzaje deskorolek. Jak dobrać deskorolkę?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu