WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jakie kółka do deskorolki? Podstawy wyboru kółek do deski

05 luty 2021

Budowa deskorolki jest prosta – składa się na nią tylko kilka elementów. Nie oznacza to jednak, że można wybierać dowolny rodzaj części do deskorolki. Deck, łożyska czy koła muszą być idealnie dobrane do twoich potrzeb i rodzaju sprzętu. Jak wybrać kółka do deski? Jakie kółka do deskorolki sprawdzą się podczas jazdy po mieście, a jakie do trików? Zwróć uwagę na wielkość, szerokość i twardość, aby wybrać najlepsze kółka!

Rodzaje i właściwości kółek do deski

Kółka do deskorolki zazwyczaj wykonane są ze specjalnego plastiku – poliuretanu. To materiał, który zapewnia kółkom sprężystość. Koła mogą być twarde lub miękkie oraz małe lub duże. Liczy się także szerokość kół (małe, średnie, duże). Każdy z tych parametrów ma wpływ na szybkość i styl jazdy. Przykładowo wąskie koła przeznaczone są do trików technicznych, bo łatwiej wpadają w rotację. Szerokie nadają się do jazdy typu street.

Pod względem wielkości kółka do deskorolki mogą być:

  • małe – średnica kółek wynosi 50-53 mm, są zwrotne, ale wolne,
  • duże – średnica kół wynosi 54-60 mm, zapewniają większą prędkość, ale są mniej zwrotne.

Dla początkujących najbezpieczniejszym wyborem są koła o średnicy 52-54 mm. Pozwalają na dłuższą jazdę i bezpieczne ćwiczenie podstawowych trików. Mniejsze koła do deski przydadzą się na gładkie powierzchnie typu asfalt i do wykonywania trików, a duże do przemieszczania po mieście, np. po nierównych chodnikach. Im większe koła, tym deska szybciej będzie nabierać prędkości, jednocześnie wpływa to też na większy ciężar deskorolki. Najczęściej wybierany rozmiar kół do deski to 54-60 mm. Chętnie sięgają po niego doświadczone osoby, które chcą sprawnie przemieszczać się po mieście i swobodnie jeździć po rampach.

jakie_sa_rodzaje_kolek_do_deskorolki

Co oznacza skala twardości kółek do deski?

Twardość kółek oznacza się za pomocą litery A oraz konkretnych liczb. Im większa liczba, tym większa twardość kół. Najtwardsze koła to te, które posiadają oznaczenia 97A bądź większe (np. 101-104A). Taki sprzęt nadaje się do równych powierzchni i szybkiej jazdy. Koła o twardości 95A znajdują się w deskach kompletnych.

Średnie koła (90-70A) sprawdzą się na płytach chodnikowych, kostce brukowej itp. – dobrze amortyzują wstrząsy, które zawsze pojawiają się podczas jazdy po nierównościach. Niestety są znacznie wolniejsze.

Z kolei miękkie koła (77-89A) są bardzo wolne i świetnie wyrównują nierówności powierzchni, ale nie nadają się do ekstremalnej, szybkiej jazdy. Takie koła można spotkać w longboradach i cruserach.

rodzaje_kol_do_deskorolski

Jakie kółka do deskorolki wybrać?

To zależy od twojego stylu jazdy. Wśród doświadczonych skaterów najpopularniejszą twardością kół jest 95 – 101A. Sprawdza się i do jazdy po mieście, i na triki na rampie. Jednak jeśli zależy ci na deskorolce do transportu, wybierz miękkie koła z dużą średnicą – zwiększy to komfort jazdy. Niestety miękkie koła mają krótszą żywotność niż twarde.

Do jazdy nastawionej na wykonywanie trików przydadzą się twarde koła, które dają większą kontrolę nad sprzętem (są bardziej responsywne). Pomagają też rozwinąć większą prędkość. Ich wadą jest mniejsza przyczepność. Nie absorbują też dobrze wstrząsów.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DESKOROLKI

Longboard - czyli surfing po asfalcie!

Longboard - czyli surfing po asfalcie!
DESKOROLKI

Rodzaje deskorolek. Jak dobrać deskorolkę?

Rodzaje deskorolek. Jak dobrać deskorolkę?
DESKOROLKI

Jak jeździć na deskorolce? Podstawy bezpiecznej jazdy na desce

Jak jeździć na deskorolce? Podstawy bezpiecznej jazdy na desce

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu