WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Ochraniacze na deskorolkę. Jakie wybrać, aby były bezpieczne i komfortowe?

13 marzec 2022

Jazda na deskorolce jest ciekawą i dostarczającą wielu wrażeń aktywnością fizyczną, ale jednocześnie – w porównaniu do wielu innych dyscyplin sportowych – dosyć ryzykowną. Aby móc cieszyć się bezpieczną jazdą, należy zadbać o ochronę tych części ciała, które są najbardziej narażone na urazy i kontuzje. Dlatego też każda osoba jeżdżąca na deskorolce powinna być zaopatrzona w ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki oraz kask.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ochraniacze na deskorolkę?

Mimo że niektóre osoby są sceptycznie nastawione do używania ochraniaczy podczas jazdy na deskorolce, to ze względu na własne zdrowie, a nawet życie, warto z nich korzystać. Podczas jazdy może bowiem dojść do wielu nieprzewidzianych zdarzeń wiążących się z przykrymi konsekwencjami. O ile stłuczenia można traktować jako błahostkę, o tyle skręcenia stawów, złamania kończyn czy urazy głowy są dużo poważniejsze. Dlatego też lepiej minimalizować ryzyko ich odniesienia, zamiast później być „uziemionym” ze względu na rehabilitację. W niektórych przypadkach może ona być bardzo długa, a zdarza się również, że konsekwencją poważniejszych urazów jest niemożność uprawiania sportu!

jakie wybrac ochraniacze na deskorolke

Ochraniacze na deskorolkę raczej nie poprawiają komfortu jazdy, ponieważ mogą nieco krępować ruchy ciała. Jeśli jednak wybierze się odpowiednie, to samo przyzwyczajenie się do jazdy w nich będzie tylko kwestią czasu. Wybierając ochraniacze na łokcie, kolana i nadgarstki warto zwrócić uwagę na:

  • rozmiar – ochraniacze mogą występować w różnych rozmiarach. W przypadku kobiet i mężczyzn ich zakres wynosi zazwyczaj od S do XL. Rozmiary ochraniaczy przeznaczonych dla dzieci to 2XS, XS i S. Należy podkreślić, że rozmiarówka może być różna w zależności od producenta ochraniaczy. Wybierając odpowiedni rozmiar dla siebie lub dla dziecka, pamiętaj, że ochraniacze powinny dobrze przylegać do ciała, a jednocześnie nie ściskać zbyt mocno;
  • jakość wykonania – większość dostępnych na rynku ochraniaczy jest wykonana z tworzywa sztucznego (warstwa zewnętrzna) i miękkich materiałów syntetycznych (warstwa wewnętrzna). Wybierając ochraniacze, warto zwrócić uwagę, czy są one solidnie wykonane. Plastik nie powinien odstawać od pozostałej części ochraniacza, a paski na rzep powinny być elastyczne i dobrze trzymać się po zapięciu;
  • zgodność z normą EN 14120 – to jedna z ważniejszych, jeśli nie najważniejsza kwestia, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Jeśli produkt nie jest zgodny z normą EN 14120, to lepiej go nie wybierać. Wspomniane oznaczenie to europejska norma, która określa wymagania i metody testowe z zakresu ergonomii, bezpieczeństwa i komfortu. W jej zakres wchodzi też trwałość, wytrzymałość czy odporność na ścieranie oraz uderzenia ochraniaczy nadgarstków, dłoni, kolan i łokci;
  • walory estetyczne – tu decydują indywidualne preferencje. Klasyczne ochraniacze najczęściej występują w kolorze czarnym, ale modele dla dzieci czy kobiet mogą być pod tym względem bardzo zróżnicowane. Na przykład często wybieranymi przez dziewczynki ochraniaczami są te w kolorze różowym, jak model Oxelo Basic. Występuje on także w kolorze niebieskim, który z kolei może bardziej przypaść do gustu chłopcom.
ochraniacze do jazdy na deskorolce

Jakie ochraniacze na deskorolkę kupić? Jakie są ich ceny?

Osoby poszukujące ochraniaczy na deskorolkę dla siebie lub dla dzieci mają dwie możliwości – albo wybór pojedynczych produktów (ochraniacze na nadgarstki, ochraniacze na kolana, ochraniacze na łokcie) albo zakup zestawu, w którego skład wchodzą wszystkie wymienione powyżej ochraniacze. Ceny zestawów dziecięcych można kupić już poniżej 100 złotych. Na przykład za zestaw Oxelo Play trzeba zapłacić około 70 złotych. Zestawy ochraniaczy dla dorosłych są droższe ‒ np. otrzymujący dobre opinie zestaw ochraniaczy Powerslide Street USD kosztuje około 180 złotych. Bardziej wymagające osoby, dla których jazda na deskorolce to coś więcej niż tylko hobby, powinny wybierać jeszcze wyższe modele. Takim jest zestaw nakolanników i nałokietników Pro-Tec, który kosztuje ok. 250 złotych. Są to ochraniacze klasy premium od firmy specjalizującej się w tego typu produktach, z wykorzystaniem najnowszych technologii i systemów.

Oprócz ochraniaczy na nadgarstki, łokcie i kolana absolutną podstawą jest ochrona głowy podczas jazdy. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy wyborze kasku na deskorolkę.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DESKOROLKI

Longboard - czyli surfing po asfalcie!

Longboard - czyli surfing po asfalcie!
DESKOROLKI

Jakie kółka do deskorolki? Podstawy wyboru kółek do deski

Jakie kółka do deskorolki? Podstawy wyboru kółek do deski
DESKOROLKI

Rodzaje deskorolek. Jak dobrać deskorolkę?

Rodzaje deskorolek. Jak dobrać deskorolkę?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu