WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rodzaje deskorolek. Jak dobrać deskorolkę?

05 luty 2021

Jaka deska sprawdzi się u początkujących, a jaką kupić do dojazdów do pracy? Deskorolki różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Inny typ deskorolki sprawdza się jako deska do jazdy po mieście, a inny jako sprzęt do wykonywania trików w skate parku. Sprawdź, jaki rodzaj deskorolki wybrać dla siebie.

Rodzaje deskorolek – jakie typy deskorolek wyróżniamy?

Deskorolki dzielą się na kilka rodzajów w zależności od przeznaczenia, wielkości, wyglądu oraz stylu jazdy. Podstawowe typy deskorolek to:

  • Longboardy i cruisery – to deski idealne dla osób początkujących. Wyróżniają się wielkością – to jedne z największych desek dostępnych na rynku. Łatwo jest na nich utrzymać równowagę, dają lepszą stabilność podczas jazdy. Cruisery wyglądają jak większe deski klasyczne, ale są od nich szybsze. Jeszcze szybciej pojedziesz na longboardach, które są najlepsze na pokonywanie długich dystansów.
  • Deskorolki klasyczne – najczęściej spotykany typ deski. Ma owalny kształt oraz ok. 31 cali długości. Można ją wyposażyć w miękkie kółka z wysoką amortyzacją (do jazdy miejskiej) albo twarde kółka (do wykonywania trików). Deck pokryty jest papierem ściernym, aby zwiększyć przyczepność butów skate. Taka deska polecana jest do wykonywania trików.
  • Deski fiszki (fishki) – swoim kształtem przypominają rybę, stąd nazwa. Fiszki są małe łatwe w transporcie. Wybierane są głównie przez dzieci i młodzież, ale coraz częściej można spotkać dorosłych wykorzystujących deski fiszki jako transport do pracy. Specyfika tych deskorolek sprawia, że odpowiadają na potrzeby osób, które chcą mieć deskę do jazdy miejskiej.
  • Waveboardy – połączone ze sobą ruchomym drążkiem dwie płaszczyzny z kształcie łez. To bardzo charakterystyczne z wyglądu deski. Posiadają dwa kółka, które obracają się o 360 stopni, nie trzeba więc się odpychać nogą od podłoża podczas jazdy pod górkę i z górki. Wymagają mocnej koordynacji ruchowej.
  • Deski elektryczne – hit ostatnich lat, podobnie jak hulajnogi elektryczne. Nie są traktowane jako deskorolki do jazdy sportowej, tylko jako środek transportu.Moc silnika w takich deskach ładuje się za pomocą pilota. Na desce elektrycznej można pojechać maksymalnie 10 km/h, co jest niewielką prędkością. Jednokrotnie (przy w pełni naładowanym silniku) można przejechać do 25 km. Aby naładować deskę, należy podłączyć jej akumulator do ładowarki w gniazdku.

W zależności od rodzaju deskorolki mogą kosztować od ok. 100 do nawet 1 000 zł. Należy do tego doliczyć koszt części zamiennych, które mocno się zużywają podczas częstych jazd oraz przy agresywnym stylu jazdy. Najdroższe są nowoczesne deski elektryczne. Jeśli szukasz deski do częstej jazdy po mieście albo do wykonywania trików, nie warto oszczędzać. Im lepszej jakości sprzęt, tym większe bezpieczeństwo.

rodzaje_deskorolek_longboard

Jak wybrać deskorolkę do stylu jazdy?

Przede wszystkim należy określić, po co ci deskorolka. Jeśli chcesz wykonywać triki i jeździć głównie w skateparku, to warto kupić deskę klasyczną z twardymi kółkami. Sprawdzi się też fiszka, chociaż nie jest to deska przeznaczona do trików – można jednak uczyć się na niej podstawowych ruchów, takich jak zjazd z krawężnika czy slalom. Mimo tego fiszki poleca się przede wszystkim do jazdy miejskiej (przemieszczania się po mieście bez wykonywania trików).

Do długich zjazdów i tras przyda się longboard. Jazda na takiej deskorolce praktycznie nie męczy. Jeśli twoje trasy składają się w głównej mierze z brukowanych chodników i niezbyt wygodnych ulicach, to komfort jazdy miejskiej podniesie ci deska typu cruiser. Jest zwrotna i posiada miękkie gumki w truckach – daje to możliwość szybkiej reakcji. Ponadto cruisery są wygodnymi, dużymi deskami.

rodzaje_deskorolek

Jaki rodzaj deskorolki do ćwiczenia zręczności, a jaki dla dojeżdżających do pracy?

Jazda na desce typu waveboard to raczej ćwiczenia fizyczne dla osób, które chcą poprawić swoją koordynację ruchową i kondycję. Waveboard zmusza użytkownika do wykonywania różnych ruchów mięśni nóg i bioder, co może być wyczerpujące. Z drugiej strony surfer zyskuje lepszą zręczność i refleks.

Ostatni typ deski, czyli deska elektryczna, to produkt dla osób, które szukają innego środka transportu niż rower. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od siły, którą musisz włożyć w przemieszczanie się (w przypadku “elektryka” to praktycznie nic), musisz posiadać kask na deskorolkę – to kwestia bezpieczeństwa.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DESKOROLKI

Longboard - czyli surfing po asfalcie!

Longboard - czyli surfing po asfalcie!
DESKOROLKI

Jakie kółka do deskorolki? Podstawy wyboru kółek do deski

Jakie kółka do deskorolki? Podstawy wyboru kółek do deski
DESKOROLKI

Jak jeździć na deskorolce? Podstawy bezpiecznej jazdy na desce

Jak jeździć na deskorolce? Podstawy bezpiecznej jazdy na desce

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu