WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać buty do chodzenia po szkole dla dziecka?

30 lipiec 2020
#PORADY

Obuwie szkolne to temat rzeka. Nierzadko na szkolnych korytarzach widać dzieci w obuwiu, które jest nieodpowiednie do chodzenia po szkole. To buty na wysokim obcasie (u starszych dziewczynek), niestabilne albo nieprzewiewne. Tymczasem buty do chodzenia po szkole muszą być wygodne, lekkie, przewiewne i antypoślizgowe. Podeszwa butów do szkoły zazwyczaj jest biała. Dla młodszych dzieci zalecane jest obuwie wsuwane lub zapinane na rzepy. Sprawdź, na co zwracać uwagę, wybierając buty na zmianę do szkoły dla dziecka.


Jakie buty do chodzenia po szkole – podstawy wyboru butów szkolnych

W każdej szkole obowiązuje zmiana obuwia. Jednym z powodów tego nakazu są ogólne zasady sanitarne, drugim – bezpieczeństwo i komfort dziecka. Uczniowie spędzają w szkole średnio 8 godzin dziennie. To oznacza, że stopa dziecka w tym czasie praktycznie cały czas jest w bucie. Dlatego buty do chodzenia po szkole powinny być:

  • oddychające,
  • posiadać miękką podeszwę,
  • proste w nakładaniu i zdejmowaniu,
  • antypoślizgowe,
  • niebrudzące (najlepiej jeśli mają białą podeszwę),
  • dobrze, jeśli będą posiadały odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa (np. certyfikat Zdrowej Stopy).

Buty dla dzieci do szkoły można podzielić na dwie kategorie:

  1. Buty do uczęszczania na lekcje w klasie. Nie nadają się (tak jak halówki i sportowe adidasy) do uprawiania sportu, ale zapewniają komfort wielogodzinnego chodzenia. Pozwalają stopie oddychać.
  2. Buty sportowe dziecięce na wychowanie fizyczne. Podstawa stroju do ćwiczeń na wf. To buty z twardszą podeszwą i większymi zabezpieczeniami antypoślizgowymi.

Niezależnie od tego, jakich butów dla dziecka do szkoły szukamy – sportowych czy niesportowych – zawsze powinniśmy wiedzieć, jak dobrać buty dla dziecka pod względem ich dopasowania do stopy. Kupując buty szkolne najlepiej wziąć pod uwagę buty oznaczane jako “buty do chodzenia”. Możemy kupić oczywiście buty typowo sportowe (twardsza podeszwa, lepsze zabezpieczenie kostek, większa amortyzacja), ale nie jest to koniecznością. Chyba że mamy dziecko bardzo aktywne, które nawet na przerwach lubi biegać korytarzami albo grać w piłkę na boisku – wtedy zwykłe buty do chodzenia po szkole mogą się nie sprawdzić.

Fot 1. Materiał własny

Jak wybrać kapcie dla dziecka w pierwszej klasie?

Pierwszoklasiści muszą mieć buty, które łatwo się nakłada. Dobrze sprawdzą się buty na rzepy albo buty wsuwane. Mogą być wykonane z lekkiej siatki lub innego oddychającego materiału. Warto więc wziąć pod uwagę popularne adidasy. Typowe halówki najlepiej sprawdzą się na boisku, a nie na szkolnych korytarzach. Sześciolatki i nieco starsze dzieci zazwyczaj nie potrafią sprawnie i szybko zawiązywać sznurowadeł, dlatego warto uniknąć sznurowanych butów do szkoły dla dzieci w klasach 1-3. Ważne, aby podeszwa butów szkolnych była miękka i antypoślizgowa.

Duże znaczenie ma też gust dziecka, na szczęście buty do chodzenia po szkole obecnie dostępne są we wszystkich możliwych kolorach i wzorach. Na pewno każdy młody uczeń znajdzie coś, co mu się spodoba.

Jakie buty do szkoły dla starszych dzieci?

W tym przypadku można pomyśleć o butach sznurowanych, chyba że dziecko woli obuwie zmienne, którego nie będzie musiało sznurować. Mogą być to trampki do szkoły albo adidasy, które nie będą dostosowane specjalnie do ćwiczeń ruchowych (adidasy do chodzenia na co dzień). 

Tak jak w przypadku wszystkich butów do chodzenia po szkole, ich podeszwa powinna być miękka, a materiał przewiewny i lekki. Kolorystyka nie ma większego znaczenia – warto pozwolić dziecku “wyrazić siebie” nawet najbardziej jaskrawymi kolorami, chyba że regulamin szkoły będzie zabraniał konkretnego wygląd obuwia zmiennego.

Jakie buty nie nadają się do szkoły?

Niekiedy w szkołach widać dzieci w obuwiu na zmianę, które zupełnie nie spełnia swojej funkcji – czyli nie jest ani wygodne, ani bezpieczne. Obuwie szkolne nigdy nie powinno być: sandałami, typowymi kozakami ani nie może być na obcasie. Nawet jeśli dziewczynki często nalegają na noszenie butów na koturnie lub niskim obcasie, to warto im uświadomić, jakie to może mieć konsekwencje (np. wady kręgosłupa w dłuższej perspektywie).

Buty do szkoły powinny wyglądać ładnie, aby dziecko chciało je nosić, jednak wygląd to nie wszystko. Buty sportowe zawsze będą dobrym wyborem, jeśli kupujemy je jako dodatkową parę butów do chodzenia po szkole. Na lekcje wychowania fizycznego dziecko musi mieć osobną parę butów. Do ich noszenia sprawdzą się worki na buty i worki na odzież.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!
DLA RODZICÓW, HULAJNOGI

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu