WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rower dla 10 latka – jak wybrać rower dla dziecka w tym wieku?

06 kwiecień 2022
#PORADY

Poszukujesz odpowiedniego roweru dla 10-latka? Zastanawiasz się, jakie parametry będą miały w tym względzie kluczowe znaczenie? Sprawdź najważniejsze informacje i dokonaj trafionego przemyślanego zakupu! Kupowanie rowerów dla dzieci to często niełatwe zadanie, które wymaga wiele trudu i wysiłku. Nie tylko ze względu na sporą liczbę różnorakich parametrów technicznych, jakie trzeba brać pod uwagę przy okazji tego rodzaju zakupu. Niebagatelne znaczenie ma także podejście dziecka i właściwe odniesienie się do jego preferencji. Bo dziesięciolatek to przecież już nie człowiek, który korzystałby rowerka. Dziecko w wieku 10 lat oczekuje solidnego sprzętu z dobrymi oponami, amortyzatorami czy błotnikami.

Przekonaj się, jakie kwestie mają nadrzędne znaczenie w kontekście wyboru roweru dla 10-latka. Dobierz dwukołowca dla swojej pociechy na tyle dobrze, by mogła się nim długo cieszyć. Spraw, aby wędrówki turystyczne i rozmaite przejażdżki były dla twojego dziecka prawdziwą frajdą.

Rower dla 10-latka – o tym rodzice często zapominają!

Zacznijmy od kwestii nader newralgicznej, o której rodzicowi łatwo zapomnieć. Gdy jesteś zajęty zastanawianiem się nad specyfikacją techniczną, dobieraniem zabezpieczeń rowerowych i innymi kwestiami bezpieczeństwa, łatwo możesz przeoczyć to, co jest kluczowe w procesie doboru roweru. O co chodzi? To po prostu fakt, że wybierany przez ciebie rower dla 10-latka ma być rowerem dla twojego dziecka, nie dla ciebie. To brzmi jak truizm, ale w istocie warto się pochylić nad tą kwestią i na spokojnie ją przemyśleć.

Nierzadko zdarza się, że rodzice wybierają dziecku sprzęt, który de facto to oni uznają za najlepszy i najwygodniejszy. Tymczasem zdanie twojego malucha może być zgoła odmienne. Wtedy nawet najwybitniejsze parametry techniczne na niewiele się zdadzą. Na cóż komu rower, z którego dziecko po prostu nie chce korzystać? Zwłaszcza, że dziesięciolatek w istocie nie jest już małym dzieckiem. To osoba, która ma często ukształtowane poglądy i preferencje w zakresie doboru roweru. Możesz się zdziwić, jak bardzo twoje dziecko ma sprecyzowane zdanie w kontekście doboru hamulców czy przerzutek!

dziecko 10 lat jaki rower

Rower dla 10-latka – kluczowe kwestie techniczne

Pora przejść właśnie do wspomnianej kwestii – hamulców, przerzutek i ogółem budowy rowerów dla dzieci. Twoja pociecha co prawda ma swoje własne poglądy, ale ty też nie obejdziesz się bez konkretnej wiedzy. O czym przede wszystkim powinieneś pamiętać? W kwestii hamulców zasada jest prosta – muszą być lekkie w użytkowaniu, wygodne i intuicyjne. Tak, aby kierujący bez problemu mógł z nich korzystać. To w istocie kwestia, którą musisz przepracować z dzieckiem. Ono powinno określić, czy hamulce w danym rowerze mu odpowiadają. Ty dbaj o to, by twój dziesięciolatek nie zapomniał o tej newralgicznej kwestii.

Gdy mowa jest o przerzutkach i napędzie, warto zauważyć, że w ostatnich czasach coraz bardziej popularne stają się rowery, w których zrezygnowano z tylnego napędu. Posiadają one tylko jedną przerzutkę, a napęd jest skierowany na przednie koło. To rozwiązanie można odnaleźć w rowerach górskich oraz w innych typach pojazdów. Zarówno w sprzętach przeznaczonych dla dorosłych jak i tych dla dzieci. Nie ma przeciwwskazań, by twój dziesięciolatek korzystał z tego rozwiązania. Może się okazać, że korzystanie z jednej przerzutki będzie dla niego łatwiejsze i wygodniejsze. Ostatecznie na tym bowiem opiera się fenomen dwukołowców o przedstawionej konstrukcji.

jak wybrac rower dla dziesieciolatka

Rower dla 10-latka – rama i koła

Jakie powinno być tworzywo, z którego wykonany jest rower? Oczywiście powinno być przede wszystkim trwałe. Ale ważne też jest, aby było lekkie i nadmiernie nie obciążało dziecka. Z jednej strony dziesięciolatkowie mają więcej siły niż mniejsze dzieci. Z drugiej jednak nie zmienia to faktu, że lekki i łatwiejszy w prowadzeniu sprzęt to większa frajda z jazdy. Tym samym warto pamiętać o aluminiowych konstrukcjach ram, które są lżejsze od metalowych. A przy tym wcale nie są mniej stabilne i wytrzymałe.

A co z rozmiarem ramy? Jakiej wielkości powinny być koła w rowerze dla 10-latka? Dzieci w tym wieku są zdecydowanie za duże na koła szesnastocalowe lub osiemnastocalowe. Idealnym rozwiązaniem będą koła o rozmiarze 24 lub 26 cali. Większe koła zapewnią rowerowi twojego dziecka lepszą szybkość. Ma to związek z mniejszym kątem natarcia. Oczywiście dobierając konkretny rozmiar kół, musisz wziąć pod uwagę wzrost twojego dziecka.

Rower dla 10-latka a akcesoria rowerowe

O jakich dodatkowych akcesoriach warto pamiętać, kupując rower dla 10-latka? Kluczowe znaczenie w kontekście bezpiecznej jazdy ma oczywiście kask rowerowy. To bez wątpienia jeden z najważniejszych komponentów wyposażenia małego rowerzysty. Nie musisz szukać najdroższego kasku. Ważne jest jednak, aby sprzęt miał odpowiednie atesty świadczące o jego jakości i trwałości. To samo zresztą dotyczy innych elementów takich jak choćby bagażnik rowerowy, czy siodełko.

Ważna będzie także odpowiednio dobrana odzież rowerowa. W tym spodnie rowerowe, bluzy rowerowe czy rękawiczki rowerowe. Odpowiednio dobrany strój (nie za ciasny i nie za luźny) sprawi, że twoje dziecko będzie czerpać jeszcze większą przyjemność z uprawiania sportu. Ważne jest, by dobierane ubrania z jednej strony były ciepłe, a z drugiej by dobrze odprowadzały pot.

Rower dla 10-latka – podsumowanie

Preferencje twojego dziecka, bezpieczeństwo i konstrukcja, która zapewni szybkość i komfort. To kluczowe wyznaczniki dobrego sprzętu. Sprzętu, który nie jest już tylko rowerem dziecięcym. Może to jeszcze nie profesjonalny rower MTB, ale na pewno jest to kolejny poziom w rozwoju twojego dziecka. Pamiętaj o powyższych poradach i zapoznawaj się zawsze uważnie z wytycznymi podawanymi przez producenta. Dzięki temu sprawisz, że twoje zakupy będą udane, a mały rowerzysta zadowolony.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Czy można myć rower na myjni?

Czy można myć rower na myjni?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu