WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rower dla 14 latka - jak wybrać rower dla dziecka w tym wieku?

04 maj 2022

Rower dla 14 latka musi spełniać nie tylko wszelkie funkcje techniczne, mieć sprawne hamulce czy solidne opony, ale również wpisywać się w upodobania estetyczne dziecka. Warto wiedzieć, jakie aspekty wziąć pod uwagę, decydując się na zakup roweru dla 14 latka, tak aby dokonać mądrego i odpowiedzialnego wyboru. Należy przy tym pamiętać, że jazda musi być przede wszystkim bezpieczna, dlatego też musimy wyposażyć dziecko nie tylko w wysokiej jakości sprzęt, ale i dodatkowe akcesoria. Na co zwrócić uwagę wybierając rower dla dziecka? Na jaki rozmiar ramy się zdecydować?

Jaki rower młodzieżowy dla 14 latka?

Wielu rodziców zastanawia się, jaki rower dla dziecka wybrać, tak aby był on z jednej strony bezpieczny, z drugiej zaś w pełni funkcjonalny? Na co zwrócić uwagę, aby nasz młody rowerzysta był zadowolony i chętny do pokonywania kolejnych kilometrów na rowerze? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę:

  • rozmiar kół,
  • rodzaj ramy roweru, i kierownicy
  • zróżnicowanie terenu, po którym nastolatek będzie się poruszać,
  • rodzaj amortyzatorów w rowerze
  • preferencje dziecka.

Rozmiar kół dopasowujemy przede wszystkim do wzrostu dziecka. Zazwyczaj dla 14 latka wybieramy koła 26-27 calowe. Zdecydowanie rzadziej sięgamy po większe koła, które mają 28 lub 29 cali, chyba że nasze dziecko jest naprawdę wysokie. Czasami rodzice skłaniają się ku większym kołom, tak aby rower posłużył dłużej, niż przez jeden sezon. Musimy jednak pamiętać, że na zbyt dużym rowerze nastolatek nie będzie potrafił sprawnie się poruszać, co odbiera przyjemność z jazdy. W kontekście ramy warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału została ona wykonana. Najwyższej jakości są ramy węglowe, jednak cena rowerów z nich wykonanych jest wysoka. Możemy więc zdecydować się na ramę stalową (choć stosunkowo tania to niestety, jest ciężka) bądź aluminiową (nieco droższa od stalowej, charakteryzuje się mniejszą elastycznością).

rower dla 14latka

Rodzaje rowerów dla 14 latków

Pod kątem terenu, po jakim będzie poruszał się 14 latek, możemy wyróżnić kilka rodzajów roweru. Bardzo popularne są rowery górskie, które przydają się przede wszystkim do jazdy po śliskich bądź wyboistych terenach. Zapewniają one odpowiednią amortyzację, a wszystko dzięki solidnie wykonanej ramie oraz stabilnemu siodełku. Dużą popularnością wśród nastolatków cieszą się rowery miejskie, które – jak sama ich nazwa wskazuje – służą w głównej mierze do rekreacyjnej jazdy po mieście. Warto na nie postawić, jeśli nastolatek chętnie dojeżdża jednośladem do szkoły bądź używa go jedynie w celach rekreacyjnych. Rowery szosowe sprawdzają się natomiast w przypadku jazdy na dłuższych dystansach, dlatego też będą idealnym wyborem, jeśli nastolatek lubi długie wycieczki rowerowe. Jeżeli natomiast trudno nam określić, po jakich dokładnie trasach będzie przemieszczał się nastolatek (wiek nastoletni charakteryzuje się dużą zmiennością, zatem dziś dziecko chętniej jeździ po mieście, jutro natomiast zadeklaruje, że chce się wybrać na wycieczkę górską), wybierzmy rower trekkingowy bądź crossowy. Dla fanów ekstremalnej jazdy doskonałym wyborem będą rowery BMX, które służą do wykonywania różnego typu akrobacji rowerowych. Są one niezwykle popularne wśród nastolatków, które podczas jazdy dostają prawdziwy zastrzyk adrenaliny. Niemniej jednak musimy pamiętać, że wykonywanie jakichkolwiek akrobacji na rowerze jest niebezpieczne, dlatego powinno być przeprowadzane pod okiem doświadczonego trenera.

Jak wybrać idealny rower dla 14 latka?

Wybór roweru dla 14 latka powinien być podyktowany przede wszystkim potrzebami naszej pociechy. W tym wieku dzieci zwracają uwagę przede wszystkim na ciekawy design, który pozwoli im wyróżnić się na tle grupy. Niemniej jednak bardzo istotne są przede wszystkim parametry techniczne, natomiast kwestia wyglądu, choć ważna, powinna zajmować drugie miejsce. Zwróćmy uwagę także na budżet, jakim dysponujemy. Uniwersalnym wyborem są rowery trekkingowe bądź crossowe, którymi bez żadnych przeszkód możemy poruszać się po różnego typu powierzchniach. Popularnym wyborem będą natomiast rowery miejskie, niemniej jednak są one dostosowane jedynie do jazdy po twardej powierzchni. W każdej z tych kategorii możemy znaleźć rowery odpowiadające na różne możliwości budżetowe. 14 latek powinien brać czynny udział w wyborze roweru, bowiem kluczem do komfortowej jazdy jest wygoda. Dobrze więc, aby dziecko przetestowało rower przed zakupem. Jest to niezwykle istotne, chociażby pod kątem doboru odpowiedniego rozmiaru roweru. 

jaki rower dla dziecka 14 lat

Dodatkowe elementy wyposażenia rowerowego dla 14 latka

Zakup dobrej jakości roweru to nie wszystko, bowiem musimy także zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria, które zapewnią bezpieczną jazdę. Niezbędny będzie przede wszystkim kask rowerowy, który powinien być idealnie dopasowany do rozmiaru głowy dziecka. Ważne są także rękawiczki rowerowe oraz ochraniacze na łokcie czy kolana, które pomogą zamortyzować upadek, zapobiegając otarciom. Nastolatkowi przyda się także profesjonalna odzież rowerowa, zwłaszcza jeśli zaczyna on trenować różnego typu akrobacje na rowerach BMX. Pamiętajmy o ważnej kwestii, jaką jest zabezpieczenie rowerowe. Pozwala ono przypiąć rower tak, aby nie padł on łupem złodziei. Oczywiście, nastolatek może zostać też wyposażony w innego typu akcesoria, takie jak na przykład koszyk rowerowy czy licznik rowerowy. Z pewnością ułatwiają one jazdę, jednak nie są konieczne, aby zachować bezpieczeństwo na drodze. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu